|
|
Ми повертаємося до епохи раннього бандитизму |
|
|
Ті, кому "пощастило" в свідомому віці жити в 90-ті роки, навряд чи
погодилися б повернутися в ті часи. На жаль, мабуть, доведеться.
Забуті, здавалося б, назавжди поняття "рекет", "бандитські розбірки" на
тлі катастрофічних економічних процесів знову розквітають махровим
цвітом. Вже найближчим часом ми можемо зіткнутися з серйозною проблемою
- розгулом криміналу.
В середині листопада почали з'являтися тривожні новини. Збільшилася кількість самогубств, які пов'язують виключно з кризою. В Києві був зафіксований випадок, коли молодий чоловік намагався пограбувати АЗС, щоб розрахуватися з кредитом на машину. До кінця минулого місяця значно зросла кількість пограбувань на вулицях. Зараз, коли багато українців не довіряють банкам і тримають свої заощадження вдома, збільшилася також кількість квартирних крадіжок. Глава МВС, втім, особливо не переймається цим і закликає громадян берегти "гроші в ощадній касі. Якщо вони у вас, звичайно, є". Міліція підтверджує - кількість крадіжок росте не тільки в столиці, де велика кількість приїжджих залишилися без роботи і без грошей. Зовсім недавно МВС доводилося спростовувати чутки про ряд озброєних нападів на маршрутки в Донецькій області. Все частіше чуємо новини про пограбування з метою повернення кредиту в різних регіонах країни. Сплеск активності кишенькових злодіїв, квартирних злодіїв та інших кримінальних елементів очікується напередодні і відразу після нового року.
Втім, за прикладами далеко ходити не треба. З місяць тому біля мого будинку, на кінцевій зупинці одного з маршрутів, декілька хлопців силоміць відібрали у водія виручку і, налякавши бабусь, які торгують овочами, не поспішаючи зникли. Про це мені розповіла одна з переляканих продавщиць, перед цим спитавши, чи є ще біля депо тролейбуси або маршрутки. Отримавши ствердну відповідь, бабусі почали згортати торгівлю, щоб не поодинці, а усім разом виїхати з нашого мікрорайону. Це не спроба налякати. Лякати вже пізно, залишається тільки попередити.
Звичайно, ніхто не говорить, що раніше такого не було. Просто кримінальна хроніка останнім часом знову виходить на перші позиції серед інших новин. Проводити ж паралель з кривавими і неспокійними 90-ми дозволяє системність злочинів та щоденне зростання їхньої кількості.
Поки що непомітно, щоб у зв'язку з погіршенням криміногенної обстановки в Україні правоохоронні органи вживали хоч якихось заходів. Столична міліція радить киянам не "світити" гаманцями, мобільними, відмовитися від прогулянок пізно ввечері та вночі. У разі пограбування рекомендується кричати: "Пожежа!" - так більше шансів, що хтось прийде на допомогу, вважають в МВС. Від себе можна додати, що всі ці поради дуже обнадіюють, додають упевненості в завтрашньому дні. Причому міліції на вулицях більше не стало. Таке відчуття, що під дощем і мокрим снігом вона просто розтанула.
Я непогано пам'ятаю пік діяльності "Білого братства", коли на вулицю в Києві навіть вдень мене пускали зрідка. Пам'ятаю відстріл "Башмаков" та інших кримінальних угруповань в Криму, тому що тоді приїжджав до дідуся з бабусею до Сімферополя. Більшість розмов зводилася до того, кого із знайомих пограбували, до кого намагалися залізти в квартиру. Зі спогадів про ті роки - нічого, окрім постійного страху незрозуміло перед чим і заголовків газет, що кричали про чергову бандитську "розбірку". Зараз Україна ризикує знов зануритися в пучину кримінального розгулу. Передумов для цього більш ніж достатньо. Розраховувати на владу - безглуздо. На міліцію - марно. Єдине, чим можна себе потішити - все проходить, і це пройде...
Данило КРАВЧЕНКО
|
|
|
|