 Якщо врахувати ракети-носії, зроблені в Україні ( «Циклон-3»,
«Зеніт-3SL», «Зеніт-3SLБ», «Дніпро»), то Україна в 2009 р. за кількістю
запусків поділила б четверте місце з Китаєм - 6 стартів. Такі дані
наведені в аналітичній доповіді Олександра Железнякова (Енциклопедія
"Космонавтика") «Підсумки космічної діяльності країн світу в 2009
році».
Як зазначається, в 2009 р. пуски РН здійснювалися урядовими відомствами восьми країн (Росія, США, Китай, Індія, Японія, Іран, КНДР і Південна Корея), однією приватною компанією (SpaceX, США) і двома міжнародними консорціумами ("Аріанспейс" і "Морський старт ").
Як і раніше, більшість запусків припадає на частку Росії - 32 старти (41% від загальносвітового рівня), що на п'ять пусків більше, ніж роком раніше. Всі старти були успішними. У США було проведено 24 пуск (30,77%), враховуючи і пуск приватної ракети-носія Falcon-1. У порівнянні з попереднім роком зростання числа запущених носіїв вельми істотний - дев'ять в плюсі (+ 62,5%). Але, як і в 2008 році, один космічний старт у США виявився аварійним.
На третє місце за кількістю запусків у минулому році вийшла компанія "Аріанспейс" - 7 (9% від загальносвітового рівня), відтіснивши з цієї позиції Китай - 6 (7,7%), який майже вдвічі, порівняно з 2008 роком, знизив свою «пускову активність». Причини цього поки не ясні і, можливо, пов'язані з невдачею в серпні, коли не вдалося вивести на розрахункову орбіту індонезійський телекомунікаційний супутник. Але, можливо, причини й інші, вказує А. Желєзняков.
На п'ятому місці опинилася Японія з трьома космічними стартами. Хоча пусковий потенціал цієї країни і досить високий.
Істотно знизилася пускова активність консорціуму "Морський старт". Замість п'яти запусків з морського космодрому в 2008 році, в минулому році був тільки один пуск. А в середині року компанія взагалі оголосила про своє банкрутство і її перспективи вельми туманні. Навіть незважаючи на те, що восени президент РКК «Енергія» Віталій Лопота і оголосив, що компанія буде врятована. Але не уточнив, яким саме чином.
Активність інших країн (Індія - 2 пуску, Іран, КНДР і Південна Корея - по 1) була дуже низькою. Тим більше, що для обох Корей пуски національних носіїв були аварійними.
При цьому, як зазначив А. Желєзняков, як це було і в попередніх щорічних звітах, ракети-носії, зроблені в Україні ( «Циклон-3», «Зеніт-3SL», «Зеніт-3SLБ», «Дніпро»), в окремий рядок не виділені. Якби це було зроблено, то Україна поділила б четверте місце з Китаєм - 6 стартів. Правда, при такому «перезаліку» розрив між Росією і США за кількістю пусків став би мінімальним - 26 і 24 пуску відповідно.
У результаті пусків РН в 2009 році на навколоземну орбіту було виведено 123 космічних апарата. У порівнянні з попереднім роком «приріст» становив 19 супутників.
|