Звичайно, деякі одиниці все ж таки використовуються співробітниками спецпідрозділів «Альфи» (СБУ) і Головного управління розвідки Міноборони (ГУР). Однак це лише мала частина. У такій ситуації вітчизняним підприємствам з виробництва зброї не залишається нічого іншого, як поставити на конвеєр виготовлення закордонних зразків стрілецької зброї.
Не так давно в Києві пройшла щорічна виставка вогнепальної зброї, де представники одного з українських підприємств продемонстрували спеціальний кейс, який за декілька секунд може перетворити звичайний пістолет в автомат. Але виготовили це пристосування наші фахівці на замовлення ізраїльтян. Доказ тому - кейс призначений виключно для пістолетів марки Glock. Це пристосування - звичайна пластикова коробка з вмонтованим невеликим металевим стволиком. У нього вкладається пістолет, а відкривається це пристосування, як звичайний дипломат. А оскільки Глок може стріляти і в автоматичному режимі, в руках людини вже маленький тактичний автомат.
Ще одна новинка наших зброярів - легкий кулемет Негев (ізраїльський кулемет, що збирається за ліцензією на КНВО "ФОРТ" - ред.), що стріляє патронами стандарту НАТО калібру 5,56 мм. Але і його ми випускаємо не для себе, а на замовлення Ізраїлю. Є у нас підприємства, на яких вже давним-давно роблять відомі зразки стрілецької зброї.
Такі, наприклад, як Р90. Цей пістолет-кулемет був розроблений в кінці 1980-х років фірмою FN Herstal і в обмеженій кількості знаходиться на озброєнні військовослужбовців армій Бельгії, Данії, США (ряду поліцейських департаментів і Секретної служби, що охороняє президента і вищих чиновників країни), Саудівської Аравії, Перу і Таїланду. Особливість цієї зброї - патрон калібру 5,7 мм зі сталевим серцевиною. Така куля, випущена з Р90, розвиває швидкість до 715 м / с і з відстані 200 м здатна пробити навіть найсучасніший кевларовий бронежилет.
Також в Україні запустили виробництво несмертельної зброї FN. 303. По виду воно нагадує звичайний автомат, але кульки вистрілюються за допомогою стисненого газу з прикріпленого до стволу зброї балона. До речі, з цією одиницею озброєння справи у нас йдуть трохи краще. Такий автомат вже почали закуповувати для вітчизняної міліції, щоб використовувати його для придушення заворушень на вулицях під час проведення в Україні чемпіонату Європи з футболу в 2012 році. Виробники заявляють, що влучити в ціль з такого пристрою можна буде з відстані до 100 м, не завдаючи при цьому небезпечних для здоров'я людей ушкоджень. В Україні, крім підприємств, що виготовляють закордонні зразки, є вітчизняні збройові компанії, що випускають власні зразки вогнепальної зброї. Так, порівняно нещодавно на ринку зброї з'явився карабін Z-008 Tactical Style.
Експерти запевняють, що ця снайперську гвинтівку - чи не один з кращих у своєму класі зраків. Прицільну стрільбу з неї можна вести на відстані до 2 км. Але от її ціна, на жаль, не дозволить державі озброїти нашу міліцію і солдатів такою зброєю: на сьогодні вартість карабіна Z-008 застигла на позначці близько $ 2500.
Однак наші виробники озброєння займаються не тільки вдосконаленням стрілецької зброї, а й забезпеченням особистої безпеки міліціонерів і військовослужбовців, намагаючись модернізувати їх екіпірування. Журналісту «Нової» продемонстрували прототип пристосування, яке дозволить людині вести стрільбу з-за рогу, не висовуючи при цьому голову та тулуб. Принцип роботи його дуже простий: на захисну каску встановлюють невеликий монітор, який з'єднується з відеоадаптером і камерою, встановленою на стволі пістолета. Висунувши пістолет, боєць побачить ціль на моніторі. Це дозволить йому прицілитися і зробити точний постріл.
Фото Ігоря Добровольського
P.S. Фактично всі зразки зброї, про які ми розповіли, знаходяться на озброєнні вітчизняних спецслужб. Але це лише крапля в морі. Поки що зарубіжні армії озброюються випущеними в Україні зразками, наші військові в переважній більшості використовують застарілі модифікації автомата Калашникова і пістолета Макарова. Те, що в країні склалася така ситуація, розуміють і виробники зброї. Але їм залишається хіба що розводити руками, тому як з мізерним оборонним бюджетом України свій професіоналізм їм доводиться використовувати на благо інших держав.