22 квітня 1945 року радянські війська звільнили 1600 в'язнів із
фашистського табору неподалік німецького міста Тройєнбрітцен. Серед них
був і командувач збройних сил Норвегії генерал-майор Отто Руге. Першим у
табір на чолі групи розвідників увірвався старший лейтенант Федір
Жарчинський. У запеклій сутичці з охороною його було поранено, але
Федір, продовживши бій, застрелив есесівського ката - начальника табору.
Після цього охорона припинила опір.
На жаль, поранення Федора Жарчинського - випускника Київського педінституту ім. М. Горького (так тоді називався нинішній Національний педагогічний університет ім. М. Драгоманова), виявилось смертельним. За цю бойову операцію Федору Івановичу Жарчинському, який до війни працював учителем у селі Рашков (тепер Рашків) Кам'янського району Молдавії, було посмертно присвоєне звання Героя Радянського Союзу. Його ім'я носить Рашковська школа, біля якої встановлено бюст Героя.
Про це можна прочитати у книзі "І воїни, і педагоги", в якій йдеться про вихованців НПУ ім. М. Драгоманова, котрі брали участь у визволенні України, Росії, Білорусі, Прибалтики, Польщі, Румунії, Чехословаччини, штурмували Берлін, боролися проти фашистських загарбників у підпіллі та партизанських загонах. За героїзм і мужність усі вони відзначені високими державними нагородами, а четверо, як і Жарчинський, удостоєні звання Героя Радянського Союзу: Г. Брик, О. Тканко, Т. Шашло, Б. Єремєєв.
Довідатися про подвиги ветеранів нинішні студенти можуть також у музеї університету та зі стендів, які є в кожному інституті. Їхнім інформаційним наповненням займаються майбутні педагоги під керівництвом членів ради організації ветеранів та викладачів. Нещодавно рада Київського міського історико-патріотичного клубу "Пошук" визнала групу студентів-пошуковців НПУ ім. М.П. Драгоманова переможцями першого етапу огляду-конкурсу "Пам'ять воєнної пори".
Огляди-конкурси на кращу організацію національно-патріотичного виховання серед студентської молоді проводяться також у всіх підрозділах університету. Вона оцінюється за такими критеріями: стан волонтерської роботи; якість наочної агітації; пошуково-музейна діяльність; проведення круглих столів та науково-практичних конференцій, присвячених Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років; публікації в газетах, журналах...
Щорічно конкурсна комісія визначає переможця, якому й присуджується стипендія імені Ф. Жарчинського. Останні роки її отримували студенти Андрій Андреєв, Алла Гайворонська, Дарина Муляр та Марина Проскуріна.
Три роки тому в університеті створено патріотичну організацію "Афганці
Чорнобиля". Члени організації допомагають ветеранам Великої Вітчизняної та
афганської воєн, студентам та їхнім родичам, які постраждали від
чорнобильської катастрофи.
Рада ветеранів разом з відділом виховної роботи проводять уроки мужності, конкурси студентських робіт патріотичного спрямування, екскурсії місцями боїв, музеями Київщини й України. До речі, кожен студент зобов'язаний підготувати й продемонструвати під час практичних занять заочну екскурсію "Місцями бойової слави рідного краю".
Студенти традиційно зустрічаються як з ветеранами Е. Безродним, М. Рябухіним та В. Ніколаєнком тощо, так і з офіцерами, які нині служать у Збройних Силах України.
Члени волонтерських загонів та "Клубу пам'яті" доглядають могили воїнів і партизанів, похованих на Байковому кладовищі та в Державному історико-меморіальному заповіднику "Лук'я-нівське кладовище". Ректор університету академік Віктор Андрущенко, проректори та директории інститутів всіляко допомагають ветеранам і їхній організації. Так, за багаторічну викладацьку та наукову діяльність Вчена рада присвоїла ветеранам університету М. Гуріну та В. Ніколаєнку звання "Почесний професор НПУ", а гвардії підполковника медичної служби у відставці О. Чуйченка нагородила Срібною медаллю НПУ за особливі заслуги та з нагоди 95-річчя. Взаєморозуміння та взаємодопомога, на мій погляд, сприяли тому, що торік наша рада ветеранів перемогла у столичному конкурсі на кращу ветеранську організацію серед вищих навчальних закладів.
Микола РЯБУХІН,
голова ради організації
ветеранів НПУ ім. М.П. Драгоманова
|