В Українській військово-медичній академії відбулося виїзне засідання Громадської ради при Міністерстві оборони України. Під час заходу обговорювалися нинішній стан військово-медичних закладів, їхні можливості щодо надання медичної допомоги та розглядалися можливі шляхи його покращання. Зокрема, голова Громадської ради генерал-майор у відставці Юрій Михайленко запропонував звернутися до шляхів удосконалення роботи лікувальних закладів Міноборони, санаторно-курортного забезпечення ветеранів війни та військової служби.
Саме на цьому й зупинився заступник директора Військово-медичного департаменту Міністерства оборони України Віктор Жаховський. За його словами, серед пролікованих протягом року різними медичними закладами оборонного відомства категорій майже четверта частина є ветеранами військової служби та Великої Вітчизняної війни. Втім нині склалася дещо парадоксальна ситуація: на оздоровлення ветеранів війни та військової служби виділяється більша кількість санаторних путівок, аніж на діючих військовослужбовців та членів їхніх сімей. Загалом же на відновлення здоров’я ветеранів спрямовується понад 60% потужностей військово-медичних закладів.
Нині проблемою залишається фінансування медичного забезпечення військовослужбовців, яке здійснюється відповідно до програми кошторису Міноборони, що призначається на забезпечення санаторного лікування особового складу Збройних Сил України. Й досі відсутні офіційно визначені джерела фінансування медичного та санаторного лікування ветеранів військової служби, членів їхніх сімей, а також ветеранів Великої Вітчизняної війни. Віктор Жаховський констатував, що пільговиків доводиться лікувати за рахунок коштів, що виділяються на діючих військовослужбовців та членів їхніх сімей, та коштів, які військово-медичні заклади, військово-медичні клінічні центри та центри реабілітації заробляють шляхом надання платних послуг цивільним особам, реалізації їм путівок, якими Міністерство оборони через нестачу коштів не в змозі забезпечити «своїх».
Цього року на санаторно-курортне забезпечення і лікування Міністерству оборони виділено 31 мільйон гривень, що дозволяє оздоровити лише 9,5 тисячі осіб. Адже через зростання вартості комунальних послуг, продуктів харчування тощо собівартість утримання закладів лікування поточного року зросла на 31,2%. Таким чином, навіть за майже незмінного обсягу фінансування кількість «військових» путівок цього року поменшає на третину.
На обліку у Військово-медичному департаменті Міністерства оборони України перебуває 1 мільйон 180 тисяч осіб. Тож стовідсотково надати всім можливість пройти санаторно-курортне лікування щороку неможливо, наголосив Віктор Жаховський.
— Але, враховуючи реальну потребу в оздоровленні наших людей, прагнути покращення їхнього медичного забезпечення — наш обов’язок, — зазначив він. — Здійснити це можна лише за умови збільшення фінансування Міністерством оборони медичних програм, оскільки нині щорічні мінімальні запити на фінансування оздоровлення військових задовольняються лише наполовину, що уможливлює оздоровлення лише 15–20% особового складу. Та ж ситуація і в інших напрямках: наприклад, закупівля ліків поточного року профінансована тільки на 13% від мінімальної потреби.
При обговоренні питань, порушених Громадською радою, промовці констатували, що нинішні обмежені можливості держави негативно позначаються й на Збройних Силах України, зокрема на стані їхнього медичного забезпечення. Тож належить об’єднувати зусилля як державних органів, так і громадських організацій навколо опрацювання шляхів суттєвого та термінового налагодження стану справ у військово-медичній сфері, покращання санаторно-курортного забезпечення, лікарської допомоги військовослужбовцям та членам їхніх сімей, ветеранам Збройних Сил та Великої Вітчизняної війни.
На знімку: члени Громадської ради при Міністерстві оборони України разом із керівництвом військових медичних установ обговорюють шляхи вдосконалення роботи.