" /> Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) - Вічне небо Берегового Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
 
 
 
    
 
Головна
Новини
Про організацію
Голова УСВА
Публікації
Електронні книги УСВА
Акції
Документи
Нормативні документи
Ветеранські закони
Фотогалерея
Зв`язок
Музей
Реабілітація
Питайте-відповідаємо
Локальні війни
Анонси
Книга вдячності
Організації УСВА
Сайти ветеранів
Фестивалі
Майбутнє України
ГО "БМФ Реабілітації
Статут ГО "БМФ Реаб
 


Погода
Погода!


45008972 Відвідувачів
Міністерство оборони
Боевое Братство
Президент України Офіційне інтернет-представництво
Урядовий портал
Орденские планки – ветеранам
Укрінформ
Вічне небо Берегового Надрукувати Надіслати електронною поштою
 «Мужність включає в себе готовність до ризику, але не звільняє від супутнього йому почуття тривоги», — наголошував свого часу Георгій Береговий. До загону космонавтів він прийшов у 43 роки. Льотчик- штурмовик, нагороджений Зіркою Героя в 1944 році, був єдиним космонавтом-фронтовиком.
У 1966 році Юрій Гагарін сказав про нього: «Дуже цікава людина, льотчик з великої літери. Я тільки в школу почав ходити, а він уже фашистів бив. У нашому загоні немає більш технічно підготовленого льотчика, ніж Георгій Тимофійович. З ним товаришують, його цінують авіаційні конструктори, машини яких він відчував».
Георгій Береговий народився 15 квітня 1921 року в селі Федорівка на Полтавщині. Дитинство і юність провів у місті Єнакієве. Саме тут він закінчив школу, зробив перші кроки трудової біографії — електрослюсарем на місцевому металургійному заводі.
Із інтерв’ю Георгія Берегового газеті «За метал» 27 листопада 1968 року.
— Ви, Георгію Тимофійовичу, працювали на Єнакіївському металургійному заводі. Які моральні якості та риси характеру виховав у вас робочий колектив? Що особливо запам’яталося з того періоду вашого життя?
— Передусім я на заводі навчився розуміти суспільний сенс праці. Я зрозумів, яка колосальна творча сила міститься в трудовому колективі. Я зрозумів, що без завзятості, наполегливості і працьовитості нічого не досягнеш. Саме ці якості, так необхідні кожній людині, дозволили мені здійснити головну мрію мого життя — стати льотчиком-випробувачем і космонавтом. На все життя збереглися в моїй пам’яті найкращі спогади про завод: ділова зосередженість людей, їхнє прагнення працювати сумлінно, дорожити честю заводської марки, поєднувати особисті інтереси з інтересами цеху, заводу, всього суспільства...
 ...Тут, у Єнакієвому, він курсантом місцевого аероклубу вперше піднявся в повітря. Згадуючи про це, Георгій Тимофійович писав: «Перевага тоді при вступі до аероклубів надавалася робітникам та їхнім дітям, а наш батько був зі службовців. Тож для того, щоб бути прийнятим до аероклубу, я після закінчення у 1937-му 8-річної школи був змушений працювати на агломератній фабриці, а відразу після роботи йшов займатись у клуб, фактично проводячи там весь свій вільний час... У цей час у нашій родині сталася трагедія — смерть старшого брата Віктора, який був провіднім офіцером челябінського аероклубу. Після відкритого листа Сталіна (1937 р.) про те, що НКВС мало викриває антиурядові організації, його заарештували і через три місяці розстріляли...».
Коли настав час Георгію випускатися з аероклубу, батько пішов до його начальника і запитав, як діяти далі? Вирішили, що потрібно відправити запит до Челябінська. Звідти відповіли: «Випускайте».
Тому коли почалася Велика Вітчизняна війна, Береговий уже був цілком підготовленим льотчиком-штурмовиком. Доля берегла його, хоча у воєнні роки відважному льотчику випало неодноразово дивитися смерті в обличчя. Щоправда, у колі близьких, як розповідав син космонавта, професор МАІ Віктор Береговий, про свої фронтові будні він згадував здебільшого з гумором:
«Ходили «четвірками», щоб забезпечити прикриття задньої півсфери. Вибудовувалися ромбом, за правилами відстань між машинами була не менше десяти метрів. Виходили на два метри між крилами, я затискав ручку колінами і показував руки Віктору Кумскову. Він робив те ж саме. От дві машини за два метри одна від одної летять додому».
26 жовтня 1944 року гвардії капітану Георгію Береговому було присвоєне звання Героя Радянського Союзу. В той час його отримували тільки ті льотчики, які здійснили 70 результативних бойових вильотів. У Берегового їх було більше сотні. Його літак тричі збивали, однак він завжди повертався в рідний полк. Одного разу, щоб вийти до своїх військ, Георгію довелося пішки подолати 150 кілометрів...
У той воєнний час війна розпорошила мільйони людей, розкидала їх далеко один від одного. У Берегових теж вийшло так, що мати Георгія Марія Семенівна залишилася в захопленому гітлерівцями Єнакієвому, а батько Тимофій Миколайович опинився на Північному Кавказі. Після війни син швидко знайшов маму і забрав її до себе, а потім відшукався і батько. Старожили Єнакієвого, напевно, згадають про те, що ця тендітна, чарівна і дуже скромна жінка похилого віку товаришувала зі школярами, поки дозволяло здоров’я, брала участь у громадському житті — двері її оселі були відчинені для всіх...
Після війни Береговий успішно закінчив вищі офіцерські курси льотчиків-випробувачів. У 1963 році, попри 43-річний вік, добився зарахування в загін космонавтів (існувало обмеження до 35 років)...
Ось так і вийшло, що за своє життя Георгій Береговий підкорив три висоти: повітряний простір на бойовому штурмовику, найбільші висоти на винищувачі і, нарешті, космос. Його за майстерність у виведенні літаків нової конструкції зі «штопора» титулували не інакше, як пан «штопор». Цей професіоналізм знадобився йому й при випробуванні «Союзу».
23 квітня 1967 трапилася трагедія, яка різко змінила життя загону космонавтів. При посадці розбився «Союз-1» з Володимиром Комаровим. Саме Береговому, досвідченому фронтовику, була доручена місія — пілотувати наступний «Союз».
У своїх автобіографічних нотатках, які побачили світ 1969 року, він так розповідає про свої передполітні думки і враження: «Одним поглядом окинув ракету, на якій тривали останні приготування. Зблизька вона здавалася гігантською. Оточена ажурними фермами обслуговування, вона немов жила, дихала. Ця могутня індустріальна споруда справляла таке ж враження, яке залишила в мені доменна піч, вперше побачена підлітком на Єнакіївському металургійному заводі... Перевіряючи бортове обладнання, відповідаючи по радіо на питання «Зорі» — командного пункту, я бачив уривчасті картини прожитого, перед, очима виникли мама, дружина, діти, брат... Вони знали, що я на космодромі, але навряд чи здогадувалися, що знаходжуся саме в космічному кораблі, що пройде небагато часу, і радіо оприлюднить звістку про політ «Союзу-2» і «Союзу-3» та приплюсують до них моє ім’я. Усі вдома будуть хвилюватися, переживати, а син Віктор, який уже став студентом, заспокоїть матір і бабусю, по-чоловічому розважливо скаже: «Все буде гаразд...».
У польоті все так і було. Це, до речі, була перша в історії спроба стикування з безпілотним кораблем у тіні Землі. Політ тривав 3 доби 22 години 50 хвилин 45 секунд. За це 1 листопада 1968-го Береговий був нагороджений другою «Золотою Зіркою».
...А за рік його мало не вбили в центрі... Москви. 22 січня 1969 року під час урочистої зустрічі космонавтів у Кремлі офіцер охорони Віктор Ільїн обстріляв автомашину, в якій їхав Береговий, сплутавши її з автомобілем Брежнєва. Помилці сприяла і зовнішня схожість космонавта з генсеком. Був смертельно поранений водій, Береговий же отримав легкі поранення від осколків переднього скла...
Після свого польоту генерал-лейтенант авіації Береговий ще довго працював начальником Центру підготовки космонавтів.
Перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк згадує: «Для вступу в Чернігівське військове училище льотчиків після закінчення школи батькам довелося додати один рік до мого народження (на момент вступу в училище не виповнилося 17 років). Повернув я собі той рік уже після того, як був відібраний у загін космонавтів. Років через сім мене викликає до себе Георгій Тимофійович Береговий, а він був начальником Центру підготовки космонавтів, і каже мені, що кадровики виявили дуже дивну річ. Справа в тому, що в мене є брат, з яким ми двійнята, ми народилися одночасно. І він запитує: як це могло трапитися, що брат у тебе народився двадцять восьмого січня 1951 року, а ти двадцять восьмого січня 1950 року? Я спочатку думаю сказати, що батьки помилися, але розумію, що це буде виглядати як жарт, і розповідаю йому правду... А він вислухав мене й каже, що багато з його товаришів, фронтових льотчиків, для того, щоб потрапити в авіацію та на фронт, приписували собі роки. Потис мені руку й на цьому все завершилося».
...Земне життя двічі Героя Радянського Союзу, льотчика-космонавта Георгія Берегового завершилося 30 червня 1995 року під час операції на серці. Але залишилася вічна пам’ять і вічне небо, яке він підкорив...
Григорій ФІЛЬ (Київ),
Костянтин НІКОЛАЄВ («Народна армія»)

 
< Попередня   Наступна >

 

 
 
© 2005-2018, Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
www.usva.org.ua
pressusva@ukr.net
При любом использовании материалов сайта гиперссылка на usva.org.ua обязательна.
Редакция usva.org.ua может не разделять точку зрения авторов статей
и ответственности за содержание републицируемых материалов не несет.