Військові ордени періоду Великої Вітчизняної — знані нагороди у наш час.
Проте саме з ними пов'язана низка цікавих фактів, які знає не кожен.
Наприклад, орден Червоної Зірки — наймасовіший орден війни, яким
відзначили понад 2,5 мільйона військовослужбовців до 9-го Травня 45-го. А
до моменту закінчення Другої світової війни орден отримали ще 20 тисяч
осіб. Окрім того, ним нагороджено понад півтори тисячі військових
частин, серед яких чехословацькі та польські.
Нерідкими були випадки, коли офіцерів відзначали кілька разів одним і тим самим ступенем. Наприклад, командир танкового корпусу генерал-майор Федір Катков став кавалером трьох орденів Суворова ІІ ступеня. Траплялися випадки, коли нагороду вручали офіцерам, нижчим за посадою, ніж це було передбачено статутом ордена. А саме, капітан М. Якушев, командир мотострілецького батальйону танкової бригади, який 11 травня 1945 року в районі міста Хемниць захопив генерала Власова, отримав орден Суворова ІІ ступеня, хоча ним відзначали офіцерів від рівня командира бригади. Суворовським орденом нагороджували і закордонних гостей, які прилітали до СРСР через багато років після закінчення війни. Так, у липні 1956 року орден Суворова І ступеня отримали король Камбоджі та імператор Ефіопії.
Безумовно, «Перемога» є найкоштовнішим орденом Великої Вітчизняної війни. Для виготовлення однієї нагороди необхідно було витратити 180 шматочків діамантів і 300 грамів чистої платини. А першим кавалером ордена став командувач 1-го Українського фронту маршал Радянського Союзу Георгій Жуков, якому його вручили 10 квітня 1944 року. Заголом орден отримали 17 осіб, але «Перемога» — не найрідший орден СРСР. Менше за інші вручали орден «За службу Батьківщині у Збройних Силах СРСР» І ступеня, — ним нагородили лише 13 офіцерів.
Орден Олександра Невського вирізняє той факт, що це єдина нагорода, яка існує або існувала (з певними змінами) у трьох країнах: Російській імперії, Радянському Союзі та Російській Федерації. Ним відзначали вдвічі частіше, ніж іншими орденами полководської тематики, проте зустрічається він доволі рідко, адже його володарі часто гинули у наступних боях. Нагороду одержав і славнозвісний авіаполк «Нормандія-Неман». Командування Червоної армії вирішило, що недоцільно відзначати закордонних військових радянськими орденами, тому нагороду було надано колективу.
Цікаво, що під час розробки малюнка майбутнього ордена виникли проблеми із зображенням легендарного полководця, адже до ХХ століття не збереглося жодного портрета Олександра Невського. Тому художник Ігор Телятников узяв за основу кадр із однойменного фільму, де роль Невського зіграв відомий радянський актор Микола Черкасов, та використав його профіль у нагороді. Вихід із ситуації став чи не єдиним випадком у нагородній практиці, коли прототипом історичного персонажу став кіноактор.
Підготував Юрій МАКСИМОВ, Київ
Народна армія
|