" /> Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) - Знайти солдата — наш обов’язок Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
 
 
 
    
 
Головна
Новини
Про організацію
Голова УСВА
Публікації
Електронні книги УСВА
Акції
Документи
Нормативні документи
Ветеранські закони
Фотогалерея
Зв`язок
Музей
Реабілітація
Питайте-відповідаємо
Локальні війни
Анонси
Книга вдячності
Організації УСВА
Сайти ветеранів
Фестивалі
Майбутнє України
ГО "БМФ Реабілітації
Статут ГО "БМФ Реаб
 


Погода
Погода!


45247390 Відвідувачів
Міністерство оборони
Укрінформ
Президент України Офіційне інтернет-представництво
Орденские планки – ветеранам
Урядовий портал
Боевое Братство
Знайти солдата — наш обов’язок Надрукувати Надіслати електронною поштою
Однією з героїчних сторінок Великої Вітчизняної війни став початковий успіх і поразка Кримського фронту у 1942 році. Загалом за 111 діб у Криму радянські війська втратили понад 300 тисяч воїнів.
Особливо важкі бої проходили в січні–лютому і квітні–травні 1942 року. Тисячами бійці 44-ї армії гинули в районі Владиславівки, Новомихайлівки, біля висоти 66,3, в Кой-Асані (сучасне Фронтове), в Піщаній, Чорній балках.
Але сучасникам важко уявляти, як можна під гул фашистських бомбардувальників перебувати в залитих водою окопах, спати в снігу, знаходити мужність підніматися під свинцевим дощем та йти в атаку на ворожі кулемети.
Щоб зберегти й увічнити пам’ять героїв часів воєнного лихоліття, у Криму працює Республіканська програма «Знайти солдата».
У межах цієї програми нещодавно у Феодосії за активної підтримки громадськості на центральному міському цвинтарі пройшла урочиста церемонія поховання останків воїнів Великої Вітчизняної війни.
У заході взяли участь військовослужбовці батальйону морської піхоти ВМС України, де командиром підполковник Дмитро Делятицький, воїни однієї з військових частин Чорноморського флоту Російської Федерації, представники Феодосійської міської ради, трудові колективи, громадські організації, жителі міста.
Одним з ініціаторів акції громадської пам’яті став представник «чорних беретів» капітан Віталій Ликов.
— Два роки тому на морському узбережжі Феодосійської затоки ми з родиною виявили багато людських кісток, які вимило море. Медична експертиза підтвердила, що це можуть бути рештки воїнів-десантників, — розповів він. — Не можна бути байдужим, тим паче коли мова йде про захисників нашої землі. Тож за один подібний похід назбирувалося до 10–15 кілограм людських кісток. Знайомий священик порадив ховати їх у братський могилі. А представники козацької організації взяли на себе організацію урочистого поховання.
Феодосійські козаки провели громадський рейд та зібрали рештки воїнів. Активно допомагала у питанні перепоховання і міська влада на чолі з мером Феодосії Олександром Бартеневим. Науковець Феодосійського музею старожитностей Галина Кулясова висловила припущення щодо належності останків воїнам Керченсько-Феодосійського десанту, які висаджувалися 29 грудня 1941 року зі сторожового катеру за номером 098.
— Кожен рік ми отримуємо безліч листів, запитів зі всієї України, телефонують нам з Білорусі, Росії, Казахстану. Постійно працюємо з пошуковими загонами. Лише 2012 року до нас приїжджали з Новгорода, Москви. Будемо працювати з архівами, робити запити і, ймовірно, нам вдасться встановити імена всіх загиблих з цього судна, — повідомила Галина Кулясова.
Поховали знайдені останки у вже існуючу братську могилу «Невідомого солдата», в якій ще у 1995 році вперше було поховано 23 безіменних героя-десантника. Церемонію поховання останній раз проводили у 2008 році. На цей час у братській могилі схоронили останки 91 воїна, відомі імена 36-ти з них. До речі, лише у Феодосійському регіоні є 24 братські могили, в яких поховано понад 12 тисяч чоловік, а прізвища відомі лише 1109 осіб.
А в Керчі минулого року Нижньогорський військово-пошуковий клуб «Патріот» разом із представниками всеукраїнської громадської організації «Закінчимо війну» і групи «Пошук» при Українському союзі ветеранів Афганістану провів завершальний етап пошукової експедиції «Керч-2012».
У безіменній балці на захід від Єнікальського маяка були виявлені останки 22 бійців і командирів, що загинули в травні 1942 року, знайдено вісім медальйонів-«смертників». Три з них вдалося прочитати, установити особи бійців й розшукати рідних. Але несприятлива погода перешкодила розкопкам і пошукову експедицію було відкладено. Згодом пошуковці знов повернулися до робіт у керченському селищі Подмаячний. Перший же день розкопок виправдав очікування. В одній ямі виявлено останки чотирьох чоловіків. По залишках обмундирування, амуніції, клаптях газет визначено, що це радянські солдати. Більше того, по знайдених фрагментах шашки можна припустити, що серед загиблих — бійці сформованої на Кубані 72-ої кавалерійської дивізії.
Було знайдено ложку з написом «Шир» і зіржавілий особистий розпізнавальний знак — відомий ще за царських часів медальйон-ладанка, що їх носили на грудях на шнурку. З останками іншого бійця знайдено медальйон. Вкладиш «смертника» вдалося прочитати: Олександр Спиридонович Баша 1907 р.н., кубанський козак, призваний зі станиці Динської Краснодарського краю. Найшлися і його рідні — у Краснодарі онучка і правнук у Новосибірську. Дружина загиблого Ганна Борисівна померла в 2003 році, так і не дочекавшись довгоочікуваної звісточки про долю коханого чоловіка...
Руслан СЕМЕНЮК,
АР Крим
Народна Армія
 
< Попередня   Наступна >

 

 
 
© 2005-2018, Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
www.usva.org.ua
pressusva@ukr.net
При любом использовании материалов сайта гиперссылка на usva.org.ua обязательна.
Редакция usva.org.ua может не разделять точку зрения авторов статей
и ответственности за содержание републицируемых материалов не несет.