День вшанування учасників бойових дій на території інших держав
та річниця виводу радянських військ з Афганістану – особливий день
у житті воїнів, які виконували інтернаціональний обов'язок на
території 26 країн світу.
Кобеляцький район
15 лютого в Кобеляцькому районі Полтавської області учасники бойових дій на території інших держав, керівники району та міста, громадськість зібралися біля пам'ятного знаку загиблим воїнам-інтернаціоналістам. Серед присутніх голова райдержадміністрації Анатолій Таранушич, голова районної ради Юрій Тагадюк, районний військовий комісар Сергій Каплатий.
Анатолій Таранушич привітав присутніх з нагоди свята і сказав:
– На Афганської війни загинуло 81 полтавеця, з них – п'ятеро наших земляків Валерій Білаш, Юрій Покотило, Сергій Тьомкін, Микола Петренко і Іван Федюра. Дата 15 лютого, коли ми згадуємо афганські події, об'єднала не лише воїнів-«афганців», а й воїнів-інтернаціоналістів, які воювали в «гарячих точках». На території району проживають 123 воїнів-«афганців». На жаль, 19 воїнів, хто пройшов Афганську війну, не дожили до цього дня. Позначились і фізичні рани, і психологічні.
До воїнів-«афганців» звернувся голова районної ради Юрій Тагадюк:
– У ці дні ми вшановуємо тих, хто з честю виконав військовий обов'язок. Обов'язок для вас – це не просто слова, це норма життя. Ви є для усіх прикладом мужності та відваги. Війна в Афганістані стала іспитом і для тих, хто служив там, і для родин, які чекали повернення синів, чоловіків, батьків. Бажаю всім здоров'я, сили духу, оптимізму, наснаги.
Привітав воїнів-інтернаціоналістів районний військовий комісар Сергій Каплатий:
– Щороку ми вшановуємо подвиг учасників бойових дій, які не за власним бажанням, а виключно з обов'язку брали участь у військових конфліктах, проявляли силу духу, відвагу, мужність. Відрадно, що й сьогодні воїни-«афганці» не втрачають бойового братства, займають активну життєву позицію, спрямовану на розвиток рідного краю.
– З кожним роком ми віддаляємось від того дня, коли ми повернулись додому, з тієї страшної війни, – сказав заступник голови районної спілки воїнів-інтернаціоналістів Микола Тітаренко. – На жаль, не кожному судилось повернутись додому, до своїх рідних. У нашій пам'яті вкарбувалися події тих років і ці спогади ми пронесемо до кінця свого життя.
Хвилиною мовчання пом'янули тих, кого вже немає на землі, поклали квіти до пам'ятного знаку загиблим воїнам-інтернаціоналістам.
Володимир ДРИГА,
голова Кобеляцької районної
спілки ветеранів Афганістану.
ВІЙНА... ЧУЖА, НЕЖДАНА, НЕПОТРІБНА
15 лютого 1989 року — це день, коли останній радянський солдат покинув афганську землю. Полегшено зітхнули матері – перестали йти похоронки з Кандагара, Кабула, Джелалабада... І хоч назавжди було закрито сторінку героїчного й драматичного літопису, та й через 20, 30 і 50 років нагадуватимуть про ту трагедію обеліски, пам'ятники на могилах юнаків, які загинули в Афганістані. Рано посивіли матері, втратили спокій батьки, у частини з них серця не витримали розлуки з синами.
У канавській землі знайшов вічний спокій Валерій Білаш. Це він, прийняв рішення про понадстрокову службу, а повернувся в рідні краї «чорним тюльпаном» – так називали радянський літак Ан-12, який перевозив «вантаж-200» – тіла загиблих на території Афганістану радянських військовослужбовців.
У пам'ять про Валерія Білаша та в знак вшанування земляків-учасників бойових дій на території інших держав, у селі Канави, Кобеляцького району Полтавської області, кілька років поспіль проводяться зустрічі із односельцями-інтернаціоналістами, які в мирний час провели молоді роки на війні, сумлінно виконали свій військовий обов'язок: Григорій Бровко (Афганістан), Олександр Ковтун (Чехословаччина), Михайло Котенко (Чехословаччина), Олександр Литвин (Афганістан), Олексій Гнатенко (Афганістан), Іван Черкащенко (Єгипет).
Усіх, хто зібрався в місцевому будинку культури, привітав сільський голова Сергій Гнатенко:
– Угорщина, Чехословаччина, Німеччина, Сірія, Єгипет, Афганістан – це далеко не повний перелік гарячих точок, де випало служити нашим землякам. Не зважаючи ні на що, вони з честю виконали свій обов'язок. Але Валерію Білашу не судилось живим повернутись з Афганської війни. Та пам'ять про нього живе в серцях односельців.
Сьогодні нас усіх об'єднує одне бажання – щоб ніколи не повторились страхіття, щоб наші діти й онуки ніколи не брали участі у військових конфліктах.
Здоров'я всім учасникам бойових дій на території інших держав, благополуччя і всього найкращого.
Добре слово на адресу всієї громади Канавської сільської ради сказав голова райдержадміністрації Анатолій Таранушич за вшанування пам'яті Валерія Білаша.
– Людина живе доти, доки її пам'ятають – так гласить народна мудрість, – сказав Анатолій Олексійович. – Навіть на одну хвилину страшно уявити, який біль, яку трагедію пережили батьки, які втратили найдорожче – синів. Не дай, Боже, щоб коли-небудь повторились збройні конфлікти, щоб наші діти й онуки взяли в руки зброю. Також теплі слова хочу сказати на адресу Кобеляцької районної спілки ветеранів Афганістану, яка є прикладом для молоді, підтримує колишніх воїнів-«афганців», їх сім'ї, зустрічається з родинами загиблих. Нехай не підводить Вас здоров'я, буде мир і спокій над українською землею.
Хвилиною мовчання пом'янули всіх, хто загинув на чужій землі.
А далі запросили на сцену учасників бойових дій, аби подякувати за вірність солдатському обов'язку, вручити подарунки й квіти. Пісенні дарунки підготували учасники художньої самодіяльності ВІА «Час Пік», Зоряна Котенко, Наталя Білич, Каріна Герасименко, Тетяна Корнієнко, Олександр Руденко, Євген Філіп. Та, без перебільшення, найбільше оплесків дісталось вихованцям дошкільного закладу «Калинка», серед яких були і десантники, і моряки, і прикордонники.
Учасники бойових дій та гості поклали вінок пам'яті й квіти до стели біля іменного поля Валерія Білаша.
Після цього відбувся турнір з міні-футболу на кубок Валерія Білаша, в якому брали участь команди сіл Велика Маячка і Лівенське Новосанжарського району, Бродщини, Сухинівки, Іванівки, Кобеляцького району, а також три місцеві: ветерани, молодь, юніори.
Наталя ПУЗИНА.
ПАМ’ЯТЬ ПРО АФГАНСЬКУ ВІЙНУ
День вшанування учасників бойових дій на території інших держав та річниця виведення радянських військ з Афганістану стали щорічною традицією у Бутенківській сільській раді, Кобеляцького району, Полтавської області.
Цього року завдяки сільському голові Миколі Скрильнику, завідуючій Бережнівським сільським клубом Тетяні Пасічній, місцевим воїнам-інтернаціоналістам та сільській громаді відбулися святкові заходи.
Присутніх на даному святі привітав голова сільської ради Микола Скрильник, який у своєму виступі наголосив про належний рівень військово-патріотичного виховання молоді Бутенківської сільської ради завдяки спілки ветеранів Афганістану та побажав і в подальшому проводити заходи по залученню молоді до відзначення патріотичних свят, створення спеціалізованих куточків виховання у школах.
До концертної програми були залучені і дорослі і діти. До святкування 24-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану було оформлено об’ємний плакат зі світлинами боїв у Афганістані, портретів земляків, історією Афганської війни, що є важливим виховним моментом для підростаючого покоління. Воїни-інтернаціоналісти – це ті люди, що винісши із гарячих афганських боїв кращі людські чесноти, досі живуть за законами честі, порядності і у цьому є прикладом для молоді.
Бутенківський осередок досить великий за кількістю учасників бойових дій в Афганістані та інших локальних війнах, але на зустріч прийшло не багато. Війна залишила свій слід на здоров’ї кожного. Тому привітавши «афганців» зі сцени у сільській раді Микола Скрильник по закінченні свята разом із воїнами-інтернаціоналістами об’їхали з квітами та святковими подарунками усіх, хто не зміг з’явитися на свято.
Володимир БАЛАЦЬКИЙ,
член ради Кобеляцької районної
Спілки ветеранів Афганістану.
ЗМАГАННЯ З МІНІ ФУТБОЛУ
15 – 23 лютого в місті Кобеляки та смт. Білики (Полтавська область) на майданчиках зі штучним покриттям відбулися зональні змагання першості Кобеляцької РО ВФСТ «Колос» з міні-футболу, присвячені Дню вшанування учасників бойових дій на території інших держав, 24 річниці виведення радянських військ з Афганістану і Дню захисника Вітчизни серед колективів сільських громад у яких взяли участь 26 команд.
Початок змагання був приурочений річниці виводу військ з Афганістану, перший матч відбувся 15 лютого, а фінал – 23 лютого в День захисника Вітчизни.
До фіналу ввійшли дві команди: «Динамо» м. Кобеляки та села Червоні Квіти. У фінальному поєдинку між ними перемогу святкували футболісти команди «Динамо» з рахунком 1:0. У матчі за призове третє місце зустрілися команди, які зайняли 2 місця у групах, а це «Дрижина» (с. Дрижина Гребля) і села Червоні Квіти. У поєдинку між ними було зафіксовано перемогу команди з села Дрижина Гребля.
Районна рада ветеранів-«афганців» надала призи кращим гравцям та перехідний Кубок з нагоди виведення радянських військ із Афганістану.
Нагородження провели голова районної ради Юрій Тагадюк, голова Кобеляцької районної спілки ветеранів Афганістану Володимир Дрига, Білицький селищний голова Ольга Киричко.
Переможці та кращі гравці цих змагань були нагороджені грамотами та цінними призами. Оргкомітетом по проведенню змагань кращим воротарем визначено Бондаря Сергія с. Др. Гребля, захисником Колінька Олександра «Динамо» Кобеляки, нападником Білоконя Михайла с. Червоні Квіти, бомбардиром Михайленка Дмитра с. Шенгури та кращим гравцем змагань Безуглого Євгенія «Динамо» Кобеляки.
Віктор РУДИЧ,
секретар Кобеляцької районної
спілки ветеранів Афганістану.
|