" /> Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) - "ТРЕТІЙ ТОСТ" №21(501), листопад 2013 рік Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
 
 
 
    
 
Головна
Новини
Про організацію
Голова УСВА
Публікації
Електронні книги УСВА
Акції
Документи
Нормативні документи
Ветеранські закони
Фотогалерея
Зв`язок
Музей
Реабілітація
Питайте-відповідаємо
Локальні війни
Анонси
Книга вдячності
Організації УСВА
Сайти ветеранів
Фестивалі
Майбутнє України
 


Погода
Погода!


43630718 Відвідувачів
Урядовий портал
Орденские планки – ветеранам
Боевое Братство
Укрінформ
Президент України Офіційне інтернет-представництво
Міністерство оборони
"ТРЕТІЙ ТОСТ" №21(501), листопад 2013 рік Надрукувати Надіслати електронною поштою
До 25-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану
Спільні плани обговорили в Криму
25 жовтня в Євпаторії у рамках підготовки до проведення у 2014 році в Україні Року учасників бойових дій на території інших держав і 25-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану на запрошення уряду АР Крим відбулася робоча зустріч з головою УСВА С. В. Червонопиським.
В обговоренні питань виконання меморандуму «Про взаємодію і співпрацю між Радою міністрів Автономної Республіки Крим і Кримською Республіканською організацією Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)», який було укладено 7 листопада 2011 року, взяли участь постійний представник Президента України в АР Крим В. Г. Плакіда, заступник голови Ради міністрів АР Крим Р. І. Темиргалієв, перший заступник міністра соціальної політики АР Крим І. В. Кручек, народний депутат України В. О. Дзоз, голови міських, районних держадміністрацій, міські та районні голови, представники громадських об’єднань ветеранів, актив кримських міських і районних осередків УСВА.
Учасники звертали увагу керівництва Криму на бюрократичне, бездушне ставлення чиновників на місцях до життєвих потреб ветеранів і членів сімей загиблих. Зокрема, незадовільно вирішуються питання  лікування, санаторно-курортного оздоровлення учасників бойових дій, забезпечення ветеранів та інвалідів житлом і автомобілями, вирішення транспортних проблем у віддалених сільських районах.
С. В. Червонописький закликав актив УСВА у кожному випадку давати принципову оцінку діям чиновників, які зволікають у вирішенні питань лікування, оздоровлення, працевлаштування, надання житла для ветеранів.
– За два останні роки в Криму внаслідок відсутності спільної роботи активу, контролю з боку керівництва КРО УСВА майже 6 мільйонів гривень було повернуто в бюджет. Цього року більше 4 мільйонів виділено Криму для придбання житла за бюджетною програмою «Забезпечення житлом воїнів-інтернаціоналістів». Необхідно постійно контролювати роботу місцевих органів виконавчої влади та освоїти всі кошти до копійки, – сказав голова УСВА.
 Окремо було обговорено підготовку до 25-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану, проблеми патріотичного виховання молоді, намічено шляхи вирішення важливих питань для життя кожного учасника бойових дій. Висловлено побажання, щоб зустрічі керівництва автономії і громадських ветеранських організацій були постійними.

Прес-служба УСВА.

Взаємодія з владою

За підсумками проведеного на початку жовтня III Всеукраїнського форуму ветеранів України відбулася зустріч представників громадських організацій ветеранів з міністром соціальної політики Наталією Королевською.
Керівники ветеранських спілок обговорили нагальні питання співпраці. Н. Королевська запропонувала спільно працювати над розв’язанням соціальних проблем.
–  Для нас важливо, щоб пам'ять, досвід і небайдужість ветеранів були задіяні в сучасному житті держави, –  сказала міністр соціальної політики. – Разом з вами ми складемо перелік спільних дій з усіх проблем, разом відпрацюємо дорожню карту їхнього розв’язання.
Голова Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) Сергій Червонописький звернув увагу міністра – голови Оргкомітету з підготовки і проведення у 2014 році в Україні Року учасників бойових дій на території інших держав на необхідності якнайшвидше представити на розгляд уряду відповідний план заходів, затвердження якого чекають організації ветеранів.
С. Червонописький критикував міністерство за зволікання з проведенням перереєстрації учасників бойових дій.
– Необхідно виключити будь-яку можливість зловживань, бо сьогодні у нас всі працівники військкоматів стали учасниками бойових дій, вони і розмінувальники і підривники. Необхідно навести у цьому раз і назавжди порядок, – наголосив голова УСВА.
Сергій Васильович зупинився на питаннях житла для ветеранів і військово-патріотичного виховання молоді. Він розповів, що отримали відмову на численні звернення до Міністерства оборони про виділення  на безкоштовній основі зразків бойової техніки, яка використовувалася під час війни в Афганістані й виведена з експлуатації і демілітаризована, для встановлення її як пам’ятників з метою увічнення подвигів воїнів-інтернаціоналістів.
– Хто, як не Міністерство оборони, разом з нами повинно займатися патріотичним вихованням молоді. І після цієї відмови я вимушений був звернутися до Президента України, – сказав голова УСВА.

Прес-служба УСВА.

Данина пам’яті героям
Пам'ятні знаки двічі Героям Радянського Союзу генералу армії Іванові Черняховському і маршалу бронетанкових військ Петрові Рибалку відкрив на Алеї Воїнської слави у столичному парку Вічної Слави Прем'єр-міністр Микола Азаров.
Відкриття цих погрудь надзвичайно символічне, адже ці два видатні представники нашого народу командували великими військовими з'єднаннями, що 70 років тому визволяли Київ.
– Ми продовжуємо формувати Алею Героїв і плануємо закінчити створення цього меморіалу до 70-річчя визволення України від фашистських загарбників, — сказав глава уряду.
На Алеї Воїнської слави вже відкрито пам’ятники тричі Герою Радянського Союзу Івану Кожедубу і двічі Героям Радянського Союзу Григорію Береговому, Ахмет-Хану Султану, Сидору Ковпаку та Олексію Федорову. Загалом до меморіального комплексу входитиме 40 пам'ятних знаків видатним українським воєначальникам, які проявили неабияку мужність і героїзм під час Великої Вітчизняної війни.
– Створення такої алеї — це передусім данина пам'яті нашим героям. На таких прикладах необхідно виховувати  молодь, — наголосив Микола Азаров.

В организациях УСВА
Наше знамя  – на горных вершинах
Запорожские туристы развернули знамя УСВА на высших точках Кавказа и на вулканах Камчатки.
Хортицкая районная организация УСВА Запорожья приняла активное участие в подготовке и проведении соревнований по туризму «Старый Днепр» и «Малая Хортица», посвященных 25-й годовщине вывода советских войск из Афганистана. Победителям от имени ветеранов Афганистана были вручены медали и специальное снаряжение для походов. Команды, которых было 17 из разных городов Украины, выступили с инициативой знамена УСВА,  развевавшиеся во время соревнований, взять с собой в спортивные походы высшей категории сложности и развернуть их в разных точках. По согласованию с Запорожским областным объединением УСВА инициатива была поддержана.
В состав команды по пешеходному туризму, которая отправилась на «край земли» – на Камчатку, вошли ветераны Афганистана. За 21 день пройдено 247 километров по перевалам и ущельям. Знамя УСВА было развернуто на вершинах действующих вулканов Авачинский, Мутновский, Горелый, Дзендзур, на перевалах Пиначевский, Мутновский, Авачинский, в Петропавловске-Камчатском.
Запорожские велотуристы пронесли знамя УСВА по Южному Кавказу, побывав в Грузии, Армении, Нагорном Карабахе, посетили места, где велись боевые действия. Поход пятой категории сложности длился 21 день, пройдено 1120 километров с набором высоты 2,2 тысячи метров. Знамя УСВА было развернуто на высшей точке Армении – южной вершине горы Арагац (3879 метров), на перевалах Окузарат, Горис, Спитак (3200 метров), на озере Севан.
Мастера горного туризма водрузили знамя УСВА на высшую вершину Европы – гору Эльбрус (5642 метра) и на Казбек (5033 метра).
Запорожские «афганцы» активно участвуют в патриотическом воспитании, привлекают в ряды УСВА активных юношей и девушек для создания молодежного «крыла» организации. Молодые  участники походов, разворачивая знамя УСВА, прониклись чувством глубокого уважения и гордости за ветеранов Афганистана, которые в свои 18–20 лет прошли горячими тропами Афганской войны по горным массивам, перевалам, ущельям и пустыням. Пусть их спортивная подготовка, умение преодолевать горные вершины и перевалы никогда не понадобятся в боевой обстановке, а будет служить только повышению спортивного мастерства под мирным небом.

В. КАСЬЯНОВ,
председатель Хортицкой районной
организации УСВА Запорожья.

В організаціях УСВА
Житло для воїнів-інтернаціоналістів
     У Вінницькій облдержадміністрації відбулося засідання робочої групи з питань забезпечення житлом учасників бойових дій з числа воїнів-інтернаціоналістів (на знімку).
    На попередньому засіданні робочої групи, утвореної розпорядженням голови облдержадміністрації, було затверджено список на придбання житла із 7 воїнів-інтернаціоналістів. У черговому засіданні взяли участь заступник голови ОДА Любов Спірідонова, заступник Вінницького міського голови Андрій Рева, директор департаменту соціальної політики облдержадміністрації Марина Коваль, голова обласної спілки ветеранів війни в Афганістані Петро Кирилішин.    
     – У зв’язку з відзначенням у 2014 році на державному рівні 25-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану учасникам бойових дій на Вінниччині приділяється і буде приділятися максимум уваги, особливо щодо надання пільг, поліпшення матеріально-побутових умов проживання воїнів-інтернаціоналістів і членів їхніх сімей, соціального обслуговування, – наголосила Любов Спірідонова.    
     За програмою «Забезпечення житлом воїнів-інтернаціоналістів» на Вінницьку область 2013 року виділено 1953800 гривень. Члени робочої групи розробили план подальших дій з освоєння цих коштів.
Прес-служба Вінницької ОДА.
Під керівництвом першого заступника голови Львівської облдержадміністрації Б. М. Матолича відбулося засідання комісії з питань закупівлі й розподілу житла за програмою «Забезпечення житлом воїнів-інтернаціоналістів».
Комісія, створена розпорядженням голови ЛОДА від 15 жовтня цього року, розглянула кандидатури і затвердила список із 16 інвалідів війни в Афганістані для забезпечення їх житлом у 2013 році.
В області на квартирному обліку перебуває близько 500 учасників бойових дій, серед яких майже 100 інвалідів, а у Львові  – 265 ветеранів.
У роботі комісії взяли участь голова Львівської обласної організації УСВА М. Л. Магеровський, ветерани Афганської війни.

Юрій ВІКТОРОВ,
голова Львівської міської спілки безквартирних
ветеранів Афганістану «ДУВАЛ».

Рішення кримчан
По завершенню зустрічі з питань виконання Меморандуму про взаємодію і співпрацю між Радою міністрів Автономної Республіки Крим і Кримською Республіканською організацією УСВА відбулось засідання представників делегацій, які прибули на VII звітно-виборну конференцію  КРО УСВА.
У засіданні взяли участь представники організацій УСВА: Білогірської районної, Джанкойської територіальної, Євпаторійської міської, Керченської спілки воїнів-інтернаціоналістів, Ленінської районної, Нижнєгорської районної, Первомайської районної, Роздольненської  районної, Сакської районної, Сімферопольської районної, Совєтської районної, Чорноморської районної, Сімферопольської міської організації КРО УСВА, Феодосійської територіальної організації СВА, Судакської спілки ветеранів Афганістану, Ялтинської міської організації.
Беручи до уваги, що для участі в зустрічі з питань виконання меморандуму зареєструвалося 83 делегати з 123 обраних на конференцію, було прийнято рішення про проведення VII конференції КРО УСВА. Делегати обрали робочі органи, затвердили порядок денний і регламент.
Конференція Кримської Республіканської організації Української Спілки ветеранів Афганістану  обрала більшістю голосів (за – 78, протии – 2, утримались – 3) своїм головою Сергія Тарасова замість Сергія Куніцина, який обіймав цю посаду з 2003 року. Участь у виборах взяв найближчий соратник Куніцина Юнус Назаров, проте його кандидатуру не підтримали (за – 2, проти – 78, утримались – 3)..
Сергій Іванович Тарасов 1963 року народження, випускник Свердловського суворовського училища та Одеського вищого артилерійського командного училища. Проходив службу в Афганістані з березня  1985 по квітень 1987 року. Нагороджений орденом Червоної Зірки.

Прес-служба КРО УСВА.

Забезпечують медичну допомогу
Голова Івано-Франківської облдержадміністрації Михайло Вишиванюк провів зустріч з представниками ветеранських організацій області, на якій обговорено питання якісного медичного обслуговування й соціальної допомоги ветеранам і учасникам війни.
За «круглим столом», зокрема, йшлося про оновлення матеріальної бази і медичного оснащення в спеціалізованих лікувальних закладах. За дорученням голови ОДА протягом тижня в центральній міській лікарні буде облаштовано додаткову палату для ветеранів і учасників війни, де вони зможуть отримати належний догляд. Михайло Вишиванюк наголосив, що ветерани війни і ветерани праці повинні обслуговуватися в усіх медичних закладах області поза чергою й безкоштовно.
Представники ветеранських організацій запропонували облаштувати на Прикарпатті санаторій для лікування та оздоровлення ветеранів. Голова ОДА підтримав цю ідею і доручив відповідним керівникам знайти приміщення, а кошти на його ремонт і реконструкцію закласти у бюджеті області на наступний рік. Крім того, вже найближчим часом група ветеранів  безкоштовно поїде на оздоровлення в Закарпаття.
– Ветерани та учасники бойових дій повинні отримувати медичну допомогу не за власний кошт, а за рахунок держави і місцевих бюджетів, – зазначив Михайло Вишиванюк. –Структури обласної державної адміністрації приділяють особливу увагу ветеранам і учасникам Великої Вітчизняної війни. Хочу також наголосити, що з боку держави передбачено не тільки вирішення разових питань матеріальної допомоги ветеранам, забезпечення їх ліками і засобами реабілітації, а й комплексне вирішення цих проблем через соціальні програми й відповідні проекти.
Прес-служба Івано-Франківської облдержадміністрації.

15 років у нашому строю

У Солом’янській райдержадміністрації Києва відбулися урочистості з нагоди 15-ї річниці створення районної спілки ветеранів Афганістану  (воїнів-інтернаціоналістів).
У жовтні 1998 року на установчих зборах, в яких взяли участь 56 воїнів-інтернаціоналістів, засновано і згодом зареєстровано районну спілку ветеранів Афганістану. Головою було обрано учасника бойових дій в Афганістані Марію Яківну Юрченко. Сьогодні у своїх лавах організація налічує 1204 воїнів-інтернаціоналістів. Це також свідчить про довіру ветеранів до спілки та її голови.
За п'ятнадцять років спілка набула авторитету і стала однією з кращих «афганських» організацій столиці. Її добре знають і підтримують меценати, спонсори, влада. Правління приділяє постійну увагу соціальному захисту сімей загиблих, інвалідів війни, учасників бойових дій, увічненню пам’яті полеглих бойових побратимів і військово-патріотичному вихованню молоді.  
Під час урочистостей представники райдержадміністрації, ветеранських районних організацій, родини загиблих, інваліди війни, воїни-інтернаціоналісти хвилиною мовчання вшанували світлу пам'ять загиблих.  Делегація ветеранів поклала квіти до Всеукраїнського пам’ятника загиблим в Афганістані.
Голова Солом’янської райдержадміністрації М. Луцький привітав ветеранів зі значною подією й відзначив Подяками райдержадміністрації і матеріально багатьох ветеранів війни і сім’ї загиблих. Цьому сприяв директор благодійного фонду інвалідів війни «Інтернаціоналісти м. Києва» О. Міщенко. Голова Київської міської спілки ветеранів Афганістану М. Гончаренко вручив відзнаки КМСВА членам організації та її голові.
Співали добре відомі автори-виконавці, учасники бойових дій Леонід Мухін, Олександр Надточий, Микола Грабовський, доньки ветеранів Вікторія Федоришина і Мар’яна Кудрявченко, внучка інваліда війни Яніслава Середюк. Упродовж концерту демонструвалася хроніка афганських подій і з життя організації. Вів програму артист театру і кіно, учасник бойових дій Сергій Бойко.
Бажаємо правлінню організації, її голові подальшого зміцнення лав, відстоювання соціальних гарантій, прав сімей загиблих і ветеранів війни.
 
Прес-служба КМСВА.

Щоб молодь знала про подвиг

У Заставнівському ВПУ №24 (Чернівецька область) відбувся урок пам'яті для першокурсників, присвячений загиблим у Афганістані воїнам.
Організували його вчитель історії Іван Козак і майстер трудового навчання, учасник бойових дій в Афганістані Віктор Лашта. Іван Козак навів страшну статистику: із 2000 буковинців з Афганістану додому в цинкових трунах повернулося 56, семеро з них – наші земляки. На початку року на будівлі вищого професійного училища встановили пам’ятну дошку, на якій прізвища трьох колишніх учнів – воїнів-«афганців» Тараса Бабича, Михайла Довбні та Олександра Іванчака. 18 жовтня Михайлові Довбні виповнилося б 50 років, а наступного дня – 30 років з дня загибелі Олександра Іванчака.
Право запалити символічну свічу пам’яті надали воїнам-інтернаціоналістам Миколі Стасюку,  Володимиру Голику та учневі Олегу Григірчику.
Голова районної спілки ветеранів Афганістану Василь Стецюк, його бойові побратими Манолій Халус і Микола Семотюк звернулися до молодих людей із закликом ніколи не забувати полеглих земляків. Заступники директора ВПУ №24 Віктор Альохін і Петро Ковальницький побажали мирного неба над головою та успіхів у навчанні.
В. БАЛАНЕЦЬКИЙ.

Троянди на Алеї пам’яті
З нагоди 25-ї річниці заснування Алеї пам’яті воїнів-інтернаціоналістів у Литвинецькій сільській школі відбулася зустріч воїнів-«афганців» зі школярами, представниками районної влади і Клубу-музею «Ветеран».
Історія Алеї пам’яті розпочалася 1988 року. Тоді на Канівщині вона стала першим рукотворним меморіалом героїзму, трагізму і пам’яті 104 радянських воїнів-черкащан. На території алеї розміщено пам’ятні таблички з викарбуваними іменами загиблих воїнів.
Організатором створення алеї стала мама офіцера – директор школи Любов Олександрівна Басиста. У 2007 році канівські «афганці» доповнили експозицію, виготовили й встановили пам’ятний знак. Усі ці роки меморіал дбайливо доглядає колектив школи. Влітку це червона трояндова алея. Саджанці троянд багато років тому висадили родини загиблих в Афганістані разом зі школярами.
Цього року завдяки наполегливій праці вчителя історії Володимира Баранника відкрито єдину в районі шкільну кімнату пам’яті воїнів-«афганців».
На зустріч ветерани прибули після відвідування могил загиблих в Афганістані: молодшого сержанта М. П. Тертичного, прапорщика О. Я. Вовка, лейтенанта П. Я. Корчаки. Присутні вшанували хвилиною мовчання пам'ять загиблих, згадали і п’ятьох учнів Литвинецької школи, які проходили військову службу в Афганістані.
У шкільному залі прозвучали пісні побратима «афганців» – представника Канівського «Союзу ВДВ» Сергія Вдовіченка. Від десантників Канівщини він подякував шкільний колектив за чуйність до ветеранів, збереження історичної пам’яті, активну участь у заходах з відзначення 70-ї річниці Дніпровської повітряно-десантної операції.
 Тепло присутні зустріли виступи шкільних подруг – Галини Басистої і Наталії Козаренко, які 1988 року  брали участь у створенні алеї. Тоді вони були ученицями випускного класу і разом із однокласниками проводили пошукову роботу з афганської тематики. Керівник канівських «афганців» Анатолій Сахно передав до музейної кімнати школи цінний експонат.
Учні співали, читали вірші. Школярі запевнили, що і надалі старанно доглядатимуть алею, передаючи молодшим естафету пам’яті.

Анатолій САХНО,
голова  Канівської спілки ветеранів Афганістану

Увага, акція!
Щоб не залишилося  невідомих 
«Невідома могила жертв війни» — так називається акція з  увічнення  пам’ яті   загиблих  воїнів   та  інших  жертв  Великої   Вітчизняної   війни,  яку зініціювала Всеукра-їнська громадська організація «Закінчимо війну» спільно з Всеукраїнською асоціацією ветеранів війни і ДСНС України. А в Міністерстві освіти і науки розглядають пропозиції щодо участі в акції учнів і студентів.
На узбіччях доріг, лісових галявинах, полях і навіть сільських городах є ще багато невідомих могил воїнів та інших жертв війни. Часто вони вже зрівнялися з землею і заросли бур'янами, а свідків тих подій, які можуть вказати на їх місцезнаходження, стає, на жаль, дедалі менше.
Проведення акції також відповідає вимогам Указу Президента України «Про заходи у зв'язку з відзначенням 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників та 70-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 років» щодо активного залучення громадських організацій до пошуку невідомих військових поховань.
Зміст акції полягає в тому, щоб завдяки спогадам покоління людей воєнних років отримати інформацію про невідомі могили, які свого часу не зареєстрували органи місцевого самоврядування, і створити реєстр таких місць поховань. А з часом встановити пам'ятні знаки на них або перепоховати загиблих.
Справа ця непроста й довготривала, осилити її можна лише об'єднавши зусилля громадських організацій і держави. На жаль, трапляються непоодинокі випадки, коли виконавчі органи місцевого самоврядування відмахуються від громадських пошукових організацій як від докучливих мух, хоч пошуківці особисто для себе не мають жодного зиску від цієї роботи, займаються нею у вільний від основної роботи час, витрачають власні кошти не лише на транспорт, а й нерідко на перепоховання. Водночас позитивним прикладом активної участі в організації перепоховань загиблих воїнів є Малинська райдержадміністрація Житомирської області.
Щодо ходу самої акції, то вже є деякі результати. Житель села Судилків Хмельницької області В. Г. Артерчук повідомив про шість місць поховань воїнів Червоної Армії, зокрема три масові поховання. Найбільше його турбує те, що у Шепетівці на території військової частини, де 1941 року був розташований пересильний концентраційний табір військовослужбовців Червоної Армії, в 1960-ті перенесено пам'ятник загиблим військо-вополоненим в інше місце без перепоховання їх останків. Там поховано тисячі військовополонених (точна кількість невідома). На початку 2000-х військовий підрозділ у цьому місці проводив заняття з використанням землерийної техніки, і на поверхню підняли останки 23 військовополонених, щоправда, за наполяганням місцевого жителя В. М. Динька їх перепоховали.
Також за інформацією В. Г. Артерчука за селом 1944 року загинула група розвідників, і ще ніхто не займався їх пошуками.
З болем і відчаєм 83-річна жителька села Саксагань Дніпропетровської області М. С. Тарасенко повідомила, що в сусідньому селі Іванівка на кла-довищі занедбано дві могили, в яких поховано, за її словами, сотні воїнів, звезених у роки війни із сусідніх сіл і госпіталю, що був розташований в місцевій школі. На могилах стояли дерев'яні обеліски, та вони давно згнили. Вже кілька років не можна добитися від місцевої та районної влади встановлення нових. Село неперспективне, залишилося мало жителів, тож існує загроза втрати пам'яті про могили.
Отриману під час акції інформацію перевірятимуть пошуківці, хоч це не проста робота, позаяк пошукові організації ВГО «Закінчимо війну» є не в усіх областях країни. Сподіваємось на те, що нас підтримають інші пошукові організації, адже в отриманні конкретної інформації про місця поховань зацікавлені всі, оскільки в такий спосіб можна уникнути марних пошуків. Тож у підсумку результат буде кращий, ніж завдяки довготривалій і кропіткій роботі в архівах.

Борис ДУЧЕНКО,
член ВГО «Закінчимо війну».


Зробіть свій внесок у священну справу!

Звертаємось до читачів «Третього тосту», всіх небайдужих громадян країни з проханням підтримати нашу акцію і зробити  свій внесок у священну справу.
Акція, як уже зазначалося, проводиться безстроково. Перші підсумки підбиватимемо до 15 грудня 2013 року.
Чекаємо листи за адресою: Всеукраїнська громадська організація «Закінчимо війну», вул. Ярославів Вал, 36-є, м. Київ, 01054 і на електронну адресу: Ця адреса електронної пошти приховується від різних спамерських пошукових роботів. Щоб побачити її потрібно активувати Ява-скрипт. Телефони: (044) 428-13-69; мобільні 066-353-28-25, 098-449-77-96.


Фестиваль
«Оберіг» собирает таланты

В Херсоне состоялся традиционный XI Всеукраинский конкурс-фестиваль военно-патриотической песни «Оберіг», посвящённый 69-й годовщине освобождения Украины от фашистских захватчиков.
Перед открытием фестиваля состоялось заседание правления Херсонской областной организации УСВА, на котором рассмотрены вопросы подготовки к празднованию 25-й годовщины вывода советских войск из Афганистана. Память погибших товарищей почтили минутой молчания, к памятнику воинам-интернационалистам возложили цветы. 
В этом году из-за финансовых сложностей вместо традиционных двух фестивальных дней (конкурсного и гала-концерта) всё провели в один день. Нужно отдать должное организаторам – заслуженному работнику культуры А. В. Кашициной, жене погибшего в Афганистане воина Л. В. Друзякиной и председателю областной организации УСВА В. Ф. Столяру за высокий уровень проведения песенного праздника. Был фейерверк на сцене, гости были накормлены и с подарками.
Военно-патриотическое творчество – это такое же святое дело, как благотворительная помощь, потому что люди нуждаются и в пище духовной. Это творчество соткано из страданий, оно учит подвигу, смелости и добру. Атмосфера таких фестивалей способна растопить лёд человеческих сердец. Стихи, музыка, танец – вот средства, которые быстрее найдут отклик, нежели длинные лекции или отрывистые лозунги.
Зал был полон, концерт длился более пяти часов. На сцене прозвучали бессмертные «Катюша», «Синий платочек», «Смуглянка», «День Победы». Огромная благодарность гостям, приехавшим на праздник. Незабываемые впечатления остались от выступления харьковчанки Светланы Галич с песней «Офицерские жёны» и стихотворением Шухрата Хусаинова «Выходи по одному».
А какое удовольствие слушать талантливые группы «Ташакор»
(Белая Церковь) и «Шурави» (Симферополь). Пётр Бондарев вызвал шквал аплодисментов песней Николая Вишняка «Мы – спецназ!». Спецназовец Александр Зайцев из Херсона эмоционально взорвал зал своей песней «Территория войны». Конкурсанты из Овидиополя, Черновцов, Новой Каховки, Ужгорода несли доброе и вечное своим талантом. В завершение конкурса прозвучала песня «Пусть живёт вечно Украина!» в исполнении вокально-инструментального ансамбля «Журавка».
Жюри, в работе которого принял участие советник председателя УСВА В. А. Червинский, по достоинству оценило выступления участников фестиваля. Все получили дипломы и памятные призы. Ценными подарками награждены победители в разных номинациях.
Гран-при вручили вокальному ансамблю УМВД Херсона «General voice» под руководством Алексея Пономарёва за песню «Эх, дороги…». За популяризацию военно-патриотической темы награждён Сергей Крамаренко из Новой Каховки. Лучшая хореографическая постановка «Пламя» коллектива эстрадно-спортивного танца «Вива-дансер» (Херсон) под руководством Натальи Коваленко. Лучшим голосом фестиваля признан выпускник педагогического колледжа Берислава Игорь Корчагин с песней «О той весне». Поэт-любитель Анастасия Луженицкая из Херсона награждена за популяризацию военно-патриотической темы в поэзии – стихотворение «Афганистан». За высокое исполнительское мастерство отмечены Светлана Галич (Харьков), Пётр Бондарев (Вольнянск), Сергей Соболь (Ужгород), народный вокальный ансамбль «Берёза» (руководитель – Валентина Розум, Херсон), ансамбль танца «Оксамит» (руководитель – Ольга Довченко, Николаев). Надеждой фестиваля названа Алина Деордица из
Херсона. Лучшей авторской песней стала «Жизнь наоборот» Андрея Кириллова, руководителя группы «Шурави» (Симферополь). За популяризацию военно-патриотической песни отмечена группа «Ташакор» (Белая Церковь.
Спасибо Виталию Иванову (Россия) за его песню «Пусть не гаснет свеча», которую спела Анастасия Лебедева.
Организаторы выражают благодарность за поддержку фестиваля областной госадминистрации, администрации Херсонского морского порта, УМВД Украины в Херсонской области, городской организации «Антифашистский комитет».

Надежда ЛЕБЕДЕВА

Бойова юність за кермом
Воїни-інтернаціоналісти Бобринецької районної організації УСВА (Кіровоградська область)  відзначили День автомобіліста і дорожника урочистою ходою центральною вулицею і поклали квіти до підніжжя пам’ятного знака загиблим в Афганістані. 
Відбувся мітинг, під час якого активістам УСВА було вручено нагороди.
У місті багато років працювала автомобільна школа ДТСААФ, яка готувала водіїв для Радянської Армії. Існує школа і понині, але її робота має дещо інше спрямування. Серед бобринчан, які пройшли горнило Афганської війни,  60 відсотків – водії. Вони проходили службу в різних провінціях, у різних родах військ, але їх об’єднує одне – воювали за кермом автомобілів.
Із шести загиблих в Афганістані земляків троє були військовими водіями. Першим загинув у 1982 році Олександр Качан з Тарасівки, останнім з бобринчан – у 1987 році Віктор Куліш з Володимиро-Ільїнки.
Розповімо про долю хлопців весняного випуску 1986 року Бобринецької автомобільної школи ДТСААФ. Група №1 водіїв транспортних засобів категорії «С» складалася з 34 хлопців, 9 з яких проходили потім військову службу в Афганістані. Викладачем автомобільної справи працював Олександр Гичко, який тоді повернувся з армії, де проходив службу в прикордонних військах на афганській землі. Саме він навчав курсантів перших азів керування автомобілем. Ще в період навчання в автошколі потоваришували Юрій Стрельцов, Микола Івашкін, Віктор Смик і Віктор Куліш.
Після  автошколи юнаки в Туркменії продовжували навчання по водійській справі. Олександр Волков, який проживає нині в селі Федіївка, провівши рік військової строкової служби в Афганістані, був переведений інструктором з навчання водіїв саме в ту частину, де проходили службу бобринчани. Він був для них учителем, наставником, товаришем.
Військова доля розкидала земляків по різних військових частинах. Микола Івашкін і Віктор Куліш потрапили в одну частину, служили поряд. Зустрічали вони на афганських дорогах і своїх товаришів. У кожного доля складалася по-своему.
Віктор Куліш  під час служби в Афганістані брав участь у 6 бойових операціях зі знешкодження бандитських формувань супротивника. 12 липня 1987 року в районі населеного пункту Тавах автоколона, в якій перебував рядовий Куліш, була обстріляна супротивником із стрілецької зброї і крупнокаліберного кулемета. Діючи сміливо й рішуче, точно виконуючи вказівки командира, водій Куліш  зайняв вигідну позицію і відкрив вогонь із особистої зброї. Під час бою, ведучи прицільний вогонь з автомата по ворогу, Віктор Куліш  знешкодив три вогневі точки ворога. При зміні позиції зазнав смертельне кульове поранення в голову і помер на полі бою. Нагороджений медаллю «За бойові заслуги» і посмертно орденом Червоної Зірки.
Микола Івашкін з липня 1986 року по червень 1988 року в Афганістані проходив службу в роті матеріального забезпечення 682-го мотострілецького полку.  Військова професія – водій. Частина, де служив Микола, дислокувалася в Панджшерській ущелині (населений пункт Руха). За участь у бойових діях на першому році служби отримав медаль «За бойові заслуги». 12 липня 1987 року біля населеного пункту Тавах під час обстрілу автоколони, проявивши героїзм і відвагу, вивів автоколону з-під обстрілу. За цей бій Микола Івашкін був нагороджений медаллю «За відвагу». Саме  в цьому бою загинув Віктор Куліш.
Щороку в день загибелі земляка Віктор Смик, Юрій Стрельцов, Микола Івашкін і Олександр Волков відвідують його могилу. Час невблаганний, але в пам’яті кожного інтернаціоналіста роки, проведені в Афганістані, закарбувалися на все життя.
Микола ТОСІК,
голова Бобринецької районної організації УСВА.

Передплата-2014
Шановні передплатники!
Триває передплата на газету Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) «Третій тост» на 2014 рік, де  друкуються законодавчі матеріали з питань соціального захисту сімей загиблих військовослужбовців, інвалідів війни, учасників бойових дій, юридичні консультації, матеріали про життя і роботу організацій УСВА (територіальних, місцевих, районних), спогади, проза і  поезія.
Газету  можна передплатити  в усіх відділеннях поштового зв’язку України. Мінімальний передплатний період – один місяць, максимальний – дванадцять місяців.
     Наш індекс – 30224.
     Періодичність виходу – двічі на місяць.
     Вартість передплати  на наступний рік з урахуванням приймання передплати і доставки складає:
     на місяць – 2, 44 грн.,
     на три місяці – 6, 72 грн.,
     на шість місяців – 11, 79 грн.,
     на рік –  22, 38 грн.


Память в бронзе, металле и камне
Увічнили імена загиблих
У  70-у річницю визволення Нової Водолаги (Харківська область) від фашистських загарбників у селищі відкрито Меморіал воїнам-інтернаціоналістам.
В урочистостях взяли участь воїни-інтернаціоналісти району, родини загиблих,  народний депутат України О. М. Біловол, перший заступник голови Харківської обласної ради О. П. Олешко, голова обласної спілки ветеранів Афганістану В. М. Рижков,  голова Нововодолазької райдержадміністрації С. О. Ротач, голова районної ради О. О. Агапов, селищний голова О. С. Єсін, президент Всеукраїнського благодійного фонду «З добром до людей» Т. В. Біловол, заступник обласного військового комісара Ю. Л. Калгушкін, автор монумента В. О. Сирота, голова районної спілки ветеранів Афганістану С. Ф. Воротняк.
 – Ми віддаємо данину пам’яті й вшановуємо ветеранів Великої Вітчизняної війни, увічнюємо пам’ять воїнів-інтернаціоналістів. Прізвища трьох наших загиблих в Афганістані земляків – Павла Нерубацького, Володимира Апалькова і Сергія Мотики – викарбувані в  нашій пам’яті й на мармуровій плиті меморіального комплексу, – зазначила Світлана Олександрівна Ротач.
Настоятель Свято-Спасо-Преображенського храму отець Віктор освятив пам’ятник, з відкриттям якого завершилось створення єдиного меморіального комплексу воїнам-інтернаціоналістам у парку «Ювілейний».
 Ця значна подія стала можливою завдяки ініціативі й матеріальній підтримці народного депутата О. М. Біловола, об’єднаним зусиллям органів виконавчої влади, місцевого самоврядування і Нововодолазької районної спілки ветеранів Афганістану, правління якої висловлює щиру вдячність усім, хто допоміг збудувати і відкрити меморіал, а також  бойовим побратимам Л. Семенському, М. Жижері, В. Мироненку, П. Молчанову, О. Расторгуєву, В. Денисову, С. Валковому, В. Заваді, В. Ліценко, які працювали на будівництві.

С. ВОРОТНЯК,
голова Нововодолазької районної спілки ветеранів Афганістану.

Мужнім синам Вітчизни
У старовинному місті козацької слави Збаражі на Тернопільщині з ініціативи районної організації УСВА відкрито  пам’ятник  мужнім синам  України, полеглим в Афганістані.
У відкритті пам’ятника взяли участь представники громадськості, керівництво району, батьки полеглих воїнів, ветерани-«афганці» з усіх районів області, учасники миротворчих операцій, члени обласного осередку «Закінчимо війну», військовослужбовці, молодь.
Виступили заступник голови районної держадміністрації Наталя Заваденко, заступник голови районної ради Василь Липка, виконуюча обов’язки голови міськради Оксана Пелех, мама полеглого в Афганістані – Марія Трохимівна Гончарук. Голова Тернопільської обласної організації УСВА Сергій Лісовий вручив активістам ветеранського руху і меценатам відзнаки й почесні грамоти УСВА.
Голова Збаразької районної організації УСВА Ігор Гуменюк подякував усім, хто долучився до спорудження пам’ятника, і відзначив, що 98 представників Збаражчини брали участь у бойових діях в Афганістані, шестеро з них загинули:  Гончарук Олег Петрович з  селиша  Вишнівець,  Козак Іван Тарасович з села Вищі Луб’янки,  Маньковський  Олексій Арсенович з села Великі Вікнини, Осецький Віталій Андрійович з села Кинахівці,  Турський Павло Зеновійович з села Синява, Бабак Анатолій Йосипович  з села Залісці. Одинадцять воїнів-інтернаціоналістів померли вже у мирний час. Пам'ять про мужніх синів України, які з честю виконали військовий обов’язок, житиме вічно.
Після мітингу член правління обласної організації УСВА  Олександр Макухівський  розвернув польову кухню, де ветерани і гості скуштували солдатської каші й випили по чарці,  пом’янувши  полеглих земляків.
Василь  КОГУТ,
перший заступник голови
Тернопільської обласної організації УСВА.

Полеглим на чужині
В Яворові на Львівщині урочисто відкрито пам’ятник землякам, полеглим в Афганістані.
Прийшли представники міської влади, воїни-інтернаціоналісти, сім’ї загиблих, місцеві жителі, воїни гарнізону. Священик греко-католицької громади Володимир Шидловський освятив монумент, який спорудили з допомогою тридцяти церковних громад району й на пожертви громадян, а працювали над проектом скульптор Петро Стаєр і головний архітектор району Любомир Новосілець.
Депутат Верховної Ради України Василь Пазиняк, голова Яворівської райдержадміністрації Микола Романюк, голова районної організації УСВА Мирон Дудич наголошували на тому, що пам’ять про мужніх земляків, які загинули на чужині, зберігатиметься на рідній землі. Голова Львівської обласної організації УСВА Михайло Магеровський зачитав звернення Сергія Червонописького до бойових побратимів Яворівщини.
– Минуло вже тридцять років, як поховала сина. Велика вдячність усім тим хлопцям, які повернулися додому живими з кривавої війни. Могила мого Романа завжди доглянута, не забувають вони і нас – рідних полеглих своїх бойових побратимів, – сказала мама загиблого Марія Василівна Курляк.
Упродовж багатьох літ Яворів був містом-гарнізоном, саме тут дислокувалася уславлена двадцять четверта Залізна дивізія, яка назавжди увійшла в історію Збройних Сил Радянського Союзу, а згодом й України. Тому не випадково пам’ятник на честь загиблих «афганців» встановлено біля військового містечка механізованої бригади, яка є правонаступницею уславленої дивізії.

Ігор МОСЕЙЧЕНОК,
учасник бойових дій в Афганістані.

Спорт
Кубок – у кіровоградців
У Житомирській області на базі 30-ї окремої Новоград-Волинсько-Рівненської механізованої бригади Українська Спілка ветеранів Афганістану і ВДПО «Майбутнє України» організували Всеукраїнські збори-змагання з оборонно-прикладного п’ятиборства серед юнаків від 14 до 18 років.
У змаганнях брали участь вісім команд. Кіровоградці вже п’ять років поспіль володіють перехідним кубком, і команда була рішуче налаштована на серйозну боротьбу. Цього року область представляли вихованці первинних осередків Знам’янського міського спортивно-технічного клубу ТСО України, директор якого – учасник бойових дій в Афганістані В. Колебіденко, та Олександрійського військово-патріотичного спортивного клубу «Захист» під керівництвом А. Ярошевського.
Збірна Кіровоградської області вчергове стала володарем перехідного кубка, який вручив голова ВДПО «Майбутнє України» Г. В. Мальчин (на знімку). За такими здобутками стоїть щоденна кропітка робота, тренування під керівництвом досвідченого тренера А. В. Ярошевського, інструктора зі стрільби О. Г. Мазура.
Багато вражень залишилося у хлопців, адже організатори подбали не лише про змагання, а й про дозвілля. Учасники жили в армійських казармах, харчувалися солдатською нормою, милися в польовій лазни як справжні солдати. До уваги гостей представили різні види зброї, військової техніки, дали можливість побувати на стрільбах.
Голова Кіровоградської обласної організації ВДПО «Майбутнє України» В. Колебіденко дякує за співпрацю і підтримку голові обласної організації УСВА В. М. Остащуку, а за фінансову підтримку – облдержадміністрації.
І. ІВАНЕНКО,
заступник директора Знам’янського МТСК ТСО України

Не завадила і погода
Міжнародну зустріч зі спортивного орієнтування чернігівчани присвятили пам’яті воїнів-інтернаціоналістів.
Чотири дні змагалися більш як 130 орієнтувальників, і навіть мінлива погода не зіпсувала спортивного свята.
Змагання розпочалися з традиційної першості серед 28 загальноосвітніх закладів. Перше місце, як і багато років поспіль, у спеціалізованої школи № 1. Крім господарів, змагалися спортсмени з  Куликівки (Чернігівська область) і Гомеля (Білорусь). Командну перемогу здобув Чернігівський міський центр туристично-оздоровчої і виховної роботи з дітьми і молоддю.
Нагороджували переможців мами загиблих воїнів-«афганців», а призи підготувала Чернігівська міська організація УСВА.
Ольга ЧИЖОВА.

Москва, Кабул, Одесса: предчувствие
Глава первая


                   VI
И всё же раньше с Мохаммадом
Шли потихонечку дела:
Проблемы разрешали ладом.
А как там новая метла?
Ведь это странная причуда,
Чтоб, не спросясь у нас, Дауда,
Его семью пустить в распыл,
Коль дружбу с нами он водил. 
Короче, полный бордельеро,
Где самым главным Тараки,
В министры вышли босяки.
Зато там правильная вера:
Вовсю клянут капитализм –
С дня на день будет коммунизм.
                   VII
Затеяли они в Афгане
Делёж помещичьей земли.
Дивились искренне дехкане
И согласиться не могли,
Что даровали им бесплатно,
Как это ни было приятно,
Чужую собственность. Жёг страх:
«Бесплатно не велел Аллах!»
В ответ на это «демократы»,
Прибравшие к рукам Кабул,
Взялись охаивать всех мулл
Да отправлять их в казематы
И даже далее чуть-чуть –
К Всевышнему, в последний путь.
                   VIII
Власть новая презрела нормы,
Что здесь установил Коран,
И возмущали те реформы
Патриархальных мусульман.
Так возгоралось злое пламя
Всех недовольств.
Пророка знамя
При этом стали поднимать,
Скликая правоверных рать.
А между тем в самой столице
Шла фракционная борьба –
Ползла с обидами арба,
И подозрений вереница
Там будоражила вождей:
Всё ждали худших новостей.

          Владимир КОШЕЛЕВ.

Книга В. Кошелева «Шторм-79»: как Петрович из Одессы дворец Амина брал» будет в полном объеме опубликована на сайте УСВА.








 
< Попередня   Наступна >

 

 
 
© 2005-2018, Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
www.usva.org.ua
pressusva@ukr.net
При любом использовании материалов сайта гиперссылка на usva.org.ua обязательна.
Редакция usva.org.ua может не разделять точку зрения авторов статей
и ответственности за содержание републицируемых материалов не несет.