25 грудня – 35 років з дня введення Обмеженого контингенту радянських військ в Афганістан |
|
|
25 грудня 2014 року виповнилося 35 років з дня введення Обмеженого контингенту радянських військ в Афганістан. Воїни-інтернаціоналісти пам’ятають, як це було.
Після численних звернень уряду Афганістану керівництво СРСР 12 грудня 1979 року прийняло рішення про надання ДРА військової допомоги. Головні завдання — стабілізувати ситуацію в цій країні і захистити від агресивних дій бойових збройних формувань з території Пакистану та Ірану, створюючи умови для охорони південних кордонів Радянського Союзу. Наші воїни повинні були допомогти реалізувати політику національного примирення в Афганістані.
Підготовка спецоперації проводилася ретельно і таємно. Під виглядом обслуговуючого персоналу в Кабул було введено і розміщено на території посольства СРСР 200 осіб. Згодом, для охорони радянської авіаескадрильї на аеродромі Баграм дислокували парашутно-десантний батальйон. У першій половині грудня 1979 року до афганської столиці було направлено батальйон спецпризначення (500 осіб), разом з яким таємно привезли Б. Кармаля.
25 грудня 1979 року о 15-й годині за московським часом радянські війська перейшли радянсько-афганський кордон через понтонний міст у районі узбецького міста Термез. Одночасно літаки 103-ї Вітебської повітряно-десантної дивізії, якою командував генерал-майор І. Рябченко, здійснили висадку на аеродромах Кабула і Баграма.
26 грудня кордон в районі туркменського міста Кушка перетнула 5-та мотострілецька дивізія генерал-майора Ю. Шаталіна. Наступного дня підрозділи 103-ї повітряно-десантної дивізії та сили КДБ встановили контроль над важливими стратегічними об'єктами в Кабулі.
А ввечері того ж дня бійці спецгрупи КДБ «Альфа» (підрозділи «Зеніт» і «Грім») провели операцію «Шторм-333» (керівник – полковник ГРУ В. Колесник) по захопленню резиденції X. Аміна – палацу Тадж-Бек (на знімку). Спочатку спецназівці «Зеніту» заклали вибухівку і підірвали колодязь Центрального вузла зв'язку Кабула, підгрупа «Грім» захопила будівлі Міністерства внутрішніх справ і Штабу військово-повітряних сил. Головні ж події розгорнулися під час штурму резиденції Аміна.
БМП командира підгрупи спецпризначення «Грім» капітана В. Карпухіна першою прорвалася до Тадж-Беку. Капітан і його підлеглі відкрили вогонь, що дозволило швидко потрапити на перший поверх. У ході бою підгрупа Г. Боярінова підірвала гранатами вузол зв'язку палацу, але сам полковник загинув. Один з БТРів «Зеніта» був підбитий, що не завадило його бійцям дістатись палацу і десантуватися в «мертвій зоні» біля центрального входу. Бій йшов на різних поверхах і сходах резиденції. Під час перестрілки Аміна та начальника штабу Якуба було вбито. Штурм палацу тривав 40-45 хвилин. Вже о 20-й годині 45 хвилин радіостанція Кабула передала записане на плівку звернення нового лідера Бабрака Кармаля до народу Афганістану.
За штурм палацу Аміна Указом Президії Верховної Ради СРСР від 28 квітня 1980 року «за успішне виконання спеціального завдання та виявлені при цьому мужність і героїзм» Г. Боярінову (посмертно), В. Карпухіну, Є. Козлову, В. Колеснику присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
До середини січня 1980 року на територію Афганістану ввійшли три дивізії, одна бригада, два окремих полки та ще декілька армійських частин та авіаційних підрозділів.
У цей пам’ятний день ветерани Афганської війни вшановують пам'ять загиблих друзів, зустрічаються у святих місцях і згадують війну, яку довелося пережити.
Прес-служба УСВА.
Фото Анатолія НОВІТНОГО.
24.12.2014
|