" /> Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) - "Третій Тост" №23-24 (527-528) грудень 2014 року Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
 
 
 
    
 
Головна
Новини
Про організацію
Голова УСВА
Публікації
Електронні книги УСВА
Акції
Документи
Нормативні документи
Ветеранські закони
Фотогалерея
Зв`язок
Музей
Реабілітація
Питайте-відповідаємо
Локальні війни
Анонси
Книга вдячності
Організації УСВА
Сайти ветеранів
Фестивалі
Майбутнє України
 


Погода
Погода!


43650612 Відвідувачів
Урядовий портал
Укрінформ
Орденские планки – ветеранам
Президент України Офіційне інтернет-представництво
Міністерство оборони
Боевое Братство
"Третій Тост" №23-24 (527-528) грудень 2014 року Надрукувати Надіслати електронною поштою
З Новим роком і Різдвом Христовим!
Дорогі бойові побратими!
Шановні сім'ї наших полеглих  друзів!

Від імені Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) сердечно вітаю Вас з Новим 2015 роком і світлим святом Різдва Христового!
Цей рік сповнений для українського народу стількома подіями і випробуваннями, а для воїнів-інтернаціоналістів є ще й роком Пам’яті. У лютому країна відзначила 25-ту річницю виведення радянських військ з Афганістану. З ініціативи УСВА з метою вшанування громадян, які виконували військовий обов’язок на території інших держав, 2014 рік оголошено Роком учасників бойових дій на території інших держав.
Воїни-інтернаціоналісти, представники УСВА у подіях на Майдані Незалежності  змогли  зцементувати і об’єднати прогресивні сили країни. На превеликий жаль, у цьому році в Україну прийшла війна, яку розв’язали сили, котрі хочуть збагачення, але не хочуть добра і миру українському народові. Але народ України у цій складній ситуації зміг об’єднатися і зі зброєю в руках відстоює територіальну цілісність і незалежність держави. Низький уклін Героям Небесної Сотні, загиблим на сході країни!     
Цього року Спілка багато зробила для допомоги військовослужбовцям, які беруть участь в АТО на сході країни, багато ветеранів Афганської війни ведуть волонтерську, військово-патріотичну роботу і особисто захищають незалежність і суверенітет держави.
Значною подією для воїнів-інтернаціоналістів України стала VII звітно-виборна Конференція УСВА, яка дала оцінку діяльності Спілки, обрала на новий термін керівництво, визначила наступні кроки діяльності, які найбільше стосуються соціального захисту ветеранів війни і сімей загиблих, увічнення пам’яті.      
На жаль, і досі триває політична і економічна криза, що загострила протистояння в суспільстві. У нашої нової влади виникли наміри знищення пільг, які надаються ветеранам, пенсіонерам, чорнобильцям, «афганцям», на користь олігархів. Але коли ми будемо разом відстоювати свої соціальні гарантії, то обов’язково переможемо. Разом ми – сила!  
Новий 2015 рік приходить до нас з новими надіями і сподіваннями, планами і перспективами. Нехай в цьому році збудуться всі Ваші світлі мрії.
Бажаю Вам і Вашим рідним міцного здоров’я, любові й турботи близьких людей, щастя і добробуту, гарного святкового настрою, успіхів і наснаги у благородній праці в ім’я розквіту нашої Української держави, а головне – скорішого  миру і злагоди у нашій країні!  
   
З найкращими побажаннями –
   Сергій ЧЕРВОНОПИСЬКИЙ,
       голова УСВА.

На захисті соціальних прав
12 грудня відбулася робоча зустріч керівників всеукраїнських громадських ветеранських організацій – Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), Організації ветеранів України, Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України». Обговорено соціальні питання програми дій уряду і ставлення до них ветеранської спільноти. Створено робочу групу з координації спільних дій по захисту прав ветеранів, чорнобильців, «афганців», до якої увійшли голова УСВА С. В. Червонописький, голова Ради ОВУ П. С. Цибенко, голова ВГОІ «Союз Чорнобиль України» В. О. Березін.  
У зустрічі взяли участь заступники голови УСВА  В. І. Аблазов, П. Г. Покутний, В. Г. Глюза, заступник голови Ревкомісії УСВА О. В. Литвинов, член Правління УСВА В. Г. Сіроштан, перший заступник голови Ради ОВУ контр-адмірал  Ю. Г. Короткін, заступник голови  ВГО «Союз Чорнобиль України» В. М. Яценко,  генеральний директор Національної бібліотеки України для дітей А. І. Гордієнко, головний редактор газети «Третій тост» В. М. Січевий.
16 грудня відбулося чергове засідання робочої групи керівників всеукраїнських громадських ветеранських організацій, на якому прийнято Відкрите  звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України.
18 грудня керівники найбільш масових і структурованих всеукраїнських громадських організацій – Організації ветеранів України Петро Цибенко, Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) Сергій Червонописький, Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» Володимир Березін провели  всеукраїнську селекторну нараду.
Актив усіх обласних, міських і районних осередків привітав спільні дії організацій і підтримав Відкрите звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо захисту соціальних прав ветеранів Великої Вітчизняної війни, війни в Афганістані, воїнів-інтернаціоналістів, ветеранів військової служби і праці, дітей війни, чорнобильців і вимагає рішучих кроків для досягнення цієї мети:
– створити Штаб спротиву руйнуванню соціальних прав народу України;
– невідкладно домагатися зустрічі з Президентом України для оголошення думок і спільної позиції ветеранів і чорнобильців;
– провести 23 грудня 2014 року акції протесту ветеранів і чорнобильців  проти планів геноциду народу України перед органами влади всіх рівнів у Києві, обласних і районних центрах;
– добитися рішучих дій влади з встановлення миру в Україні;
– оголосити 2015-й рік  Роком ветеранів, миру і злагоди.

Прес-служба УСВА.

Відкрите звернення
до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України
Серед ветеранів Великої Вітчизняної війни, війни в Афганістані, воїнів-інтернаціоналістів, ветеранів військової служби і праці, дітей війни, чорнобильців зростає занепокоєння у зв'язку з проголошеними органами влади намірами зруйнувати чинну систему соціального захисту вразливих верств українського населення.
Вдячна соціальна Незалежна Держава Україна в складних політичних і економічних умовах встановила в якості компенсації для цих категорій справжніх патріотів соціальні гарантії, які закріплені Конституцією і законами України. Ветерани з розумінням ставилися до невеликого рівня цих гарантій, усвідомлюючи економічні можливості держави.
Натомість, останнім часом у публічних висловлюваннях високопосадовців суспільству нав'язується думка про те, що скасування зазначених соціальних гарантій є чи не єдиним способом врятувати країну від фінансово-економічної кризи.
У Програмі діяльності Кабінету Міністрів України, яку щойно підтримав Парламент, не знайшлося жодного доброго слова на адресу членів родин загиблих, ветеранів та інвалідів війни, учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, учасників бойових дій в Афганістані, воїнів-інтернаціоналістів і ветеранів праці. Особливого цинізму зазначені дії набувають з огляду на те, що в Україні 2014 рік оголошено Роком учасників бойових дій на території інших держав, 2015 рік - Роком ветеранів Великої Вітчизняної війни, а у 2016 році відзначатимуться 30 роковини Чорнобильської трагедії.
Від імені цих людей вважаємо за необхідне нагадати про те, що вони в Україні є, вони ще живі й що завдяки їхнім зусиллям і їхньому подвигу є ви, є Україна і є сучасна Європа.
З метою запобігання фактичного геноциду наших співвітчизників пропонуємо Кабінету Міністрів України і Верховній Раді України:
– відмовитися від намірів скасування норм Конституції України, якими встановлені права і свободи громадян;
– будь-яке реформування у соціальній та інших сферах, які стосуються прав людини, здійснювати у суворій відповідності до вимог Конституції України, зокрема статті 22, якою забороняється будь-яке скорочення прав і свобод людини, у тому числі права на соціальний захист;
– з метою подальшого розвитку громадянського суспільства забезпечити широкий діалог з громадськістю, що було головною вимогою Майдану, посилити державну підтримку громадських організацій ветеранів та інвалідів, узгоджувати з ними будь-які кроки щодо змін у соціальній і медичній сферах, своєчасно надавати для обговорення і ознайомлення громадськості, всього населення України відповідні проекти законодавчих і нормативно-правових актів;
– відмовитися від переходу до так званої «монетизації пільг», оскільки держава неспроможна забезпечити грошові виплати, еквівалентні встановленому законами України обсягу соціальних гарантій;
– врахувати зазначені вимоги і пропозиції наших організацій при підготовці та прийнятті Закону України  «Про Державний бюджет України на 2015 рік».
Вимагаємо прислухатися до нашого звернення, оскільки здійснення анонсованих владою антинародних реформ неодмінно спровокує соціальний вибух у суспільстві.
Звертаємось до Президента України як гаранта дотримання конституційних прав громадян щодо проведення невідкладної зустрічі з керівниками найбільш масових і структурованих всеукраїнських громадських організацій – Організації ветеранів України, Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» – для розгляду зазначених питань.

Акція
Ми ще живі – разом ми сила!
У Верховній Раді  планується розгляд і прийняття проекту бюджету України на 2015 рік.
За підсумками обговорення цього питання на всеукраїнській селекторній нараді керівниками Організації ветеранів України, Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» створено Штаб спротиву руйнуванню соціальних прав народу України, який прийняв рішення провести 23 грудня 2014 року в Києві під стінами Адміністрації Президента, Кабінету Міністрів І Верховної Ради масову попереджувальну акцію протесту ветеранів війни, праці, Збройних Сил, «афганців» і чорнобильців під гаслом «Ми ще живі – разом ми сила!»
Штаб спротиву.

Всеукраїнська протестна акція «Ми ще живі – разом ми сила!»
23 грудня 2014 року всеукраїнські громадські ветеранські організації Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), Організація ветеранів України і Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Союз Чорнобиль України» провели під стінами Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України масову попереджувальну акцію протесту проти руйнування соціальних прав народу України під гаслом «Ми ще живі – разом ми сила!»,  в якій взяли участь ветерани війни, праці, Збройних Сил, «афганці», чорнобильці.
Збір представників Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) відбувався в трьох місцях столиці: біля ст. метро «Арсенальна, стадіону ім. В. Лобановського і парку ім. М. Ватутіна. За звітами керівників обласних, міських, районних організацій УСВА тільки воїнів-інтернаціоналістів в акції брало участь близько 10 тисяч.
Учасники акції, перекривши вулицю М. Грушевського, провели мітинг біля Кабінету Міністрів України, де виступили голови Дніпропетровської, Миколаївської, Хмельницької обласних організацій УСВА В. М. Волошин, Ю. Л. Соловей, М. І. Приступа та інші учасники. Усі промовці зауважували на тому, що при прийнятті державного бюджету в наш скрутний час не можна скорочувати ті невеликі пільги, які надаються ветеранам війни, праці, Збройних Сил, «афганцям», чорнобильцям, родинам загиблих. Зачитане звернення до керівників держави було одностайно ухвалено учасниками і передано до  Кабінету Міністрів України.
Багатолюдна  колона «афганців» в авангарді якої були голова УСВА С. В. Червонописький і Герой Радянського Союзу, представник Голосіївської районної спілки ветеранів Афганістану В. І. Гринчак, рушила до Адміністрації Президента України, де також відбувся мітинг і посадовцям було вручено звернення до Президента України. Під час мітингу Сергій Васильович зауважив, що ця протестна акція – попереджувальна, і якщо нас не почує влада і не виконає ті вимоги, які ми висоуваємо у зверненні, то наступні наші кроки будуть більш рішучі й дієві, аж до перекриття доріг і службових приміщень.
Після цього «афганці», чорнобильці, ветерани війни, праці і Збройних Сил продовжили  протестну акцію під стінами Верховної Ради України. Відбувся багатолюдний  мітинг, зачитано звернення, яке  було передано народним депутатам. До протестувальників інших організацій виходили народні обранці й вислуховували їхні вимоги, але, на жаль, до представників УСВА жоден народний депутат з афганським минулим не вийшов.
Акції воїнів-інтернаціоналістів відбулися в обласних центрах, багатьох містах і районах країни.  
Кор. «ТТ».     

Наша дорога до храму
16 грудня в Святій Успенській Києво-Печерській Лаврі  Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій зустрівся з головою Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) Сергієм Червонопиським.
Обговорювалися питання діяльності церкві Воскресіння Христового – Храму пам’яті загиблих і ветеранів Афганістану та її релігійної громади.
У зустрічі взяли участь Митрополит Білоцерківський і Богуславський Августин (Маркевич), голова Синодального відділу Української Православної Церкві (Московського Патріархату) по взаємодії зі Збройними Силами та іншими формуваннями України, представники УСВА.

Нагорода для ветеранів
На численні звернення голови Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) С. В. Червонописького до Президента України і уряду, які тривали майже рік, щодо нагородження воїнів-інтернаціоналістів відзнакою – пам’ятною медаллю «25 років виведення військ з Афганістану» уряд почав здійснювати випуск, і незабаром ветерани Афганської війни отримають цю нагороду. До речі, ескіз медалі розроблено і погоджено керівництвом УСВА з Адміністрацією Президента України рік тому.
В обласних організаціях УСВА складаються списки воїнів-інтернаціоналістів, які будуть нагороджені пам’ятною медаллю «25 років виведення військ з Афганістану». Порядок нагородження медаллю зараз погоджується і буде повідомлено окремо.

Допомога постраждалим
16 грудня відбулося засідання Правління Товариства Червоного Хреста України, в якому взяли участь представники УСВА. Головним питанням порядку денного було обговорення підсумків роботи з надання гуманітарної  допомоги тимчасово переселеним громадянам й населенню Донецької і Луганської областей, яке страждає від збройного конфлікту.
Зустрічаються випадки використання символіки Червоного Хреста без відповідного мандату організації для проведення гуманітарних акцій, приміром, при обміні військовополоненими на Донбасі. Це протирічить Закону України «Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристалу в Україні». Українська Спілка ветеранів Афганістану попереджує про неприпустимість порушення законів України.
Прес-служба УСВА.

Забезпечення житлом воїнів-інтернаціоналістів
На виконання програми «Забезпечення житлом воїнів-інтернаціоналістів» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 9 березня 2011 року № 223 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом воїнів-інтернаціоналістів». Згідно з постановою у 2011–2013 роках були виділені кошти для придбання квартир учасникам бойових дій.
У 2013 році планувалося виділення коштів для придбання 315 квартир, але через несвоєчасне фінансування не було придбано 209 квартир (66%). На несплачені кошти (1561 061,00 грн.) органами Казначейства зареєстрована кредиторська заборгованість.
Голова Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) С. В. Червонописький звернувся до Прем’єр-міністра України А. П. Яценюка дати доручення відповідальним виконавцям про погашення кредиторської заборгованості для придбання житла воїнам-інтернаціоналістам на виконання програми.
На адресу УСВА днями надійшла відповідь від Міністерства фінансів України. Як пише заступник міністра – керівник апарату В. М. Матвійчук, Міністерство фінансів на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 27.11.2014 №43400/1-1-14 розглянуло листа Української Cпілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) від 21.11.2014 №378 стосовно погашення кредиторської заборгованості за бюджетною програмою «Забезпечення житлом воїнів-інтернаціоналістів» і доповідає. У Державному бюджеті України на 2014 рік видатки на зазначену мету не передбачені.
Разом з тим Законом України від 17 березня 2014 року за № 1128-VІІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» доручено Кабінету Міністрів України за результатами вжитих заходів щодо забезпечення позитивних зрушень у розвитку економіки в першому півріччі 2014 року внести пропозиції стосовно відновлення обсягів видатків на виконання першочергових соціальних та економічних програм з урахуванням прийнятих Кабінетом Міністрів України державних цільових програм.
Питання про виділення коштів на зазначену мету може бути розглянуто у разі перевиконання доходної частини Державного бюджету України на 2014 рік.

Лікування у госпіталі «Лісова поляна»
Міністерство охорони здоров’я України своїм розпорядженням запропонувало змінити порядок розподілу направлень на лікування в госпіталь для воїнів-інтернаціоналістів «Лісова поляна», що багато років здійснювало Правління Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), і передати ці повноваження закладам системи охорони здоров’я.
В Україні більш як чверть століття плідно функціонує єдиний профільний спеціалізований медичний державний заклад «Український госпіталь для воїнів-інтернаціоналістів «Лісова поляна» МОЗ України», в якому щороку можуть лікуватися близько 4 тисяч осіб. Цільовими пацієнтами лікувального закладу є інваліди війни, учасники бойових дій на території інших держав, члени родин загиблих військовослужбовців. У країні мешкає понад 200 тисяч ветеранів війни цих категорій, більшість яких об'єднані в Українську Спілку ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів).
За роки незалежності було створено ефективну антикорупційну модель взаємодії державного закладу і неурядової громадської організації, яка забезпечує підвищення якості медичного лікування інвалідів війни та учасників бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
УСВА за погодженням з керівництвом госпіталю взяла на себе і постійно виконувала такі взаємопов'язані обов'язки:
– надання допомоги МОЗ і госпіталю в організації відбору кандидатів на лікування з урахуванням стану здоров'я ветерана, черги на лікування та особистих якостей;
– розподіл і закріплення приміщень госпіталю за обласними організаціями УСВА з метою своєчасного ремонту, відповідального контролю за їх поточним технічним станом, обладнанням, додаткового облаштування для покращання умов перебування пацієнтів;
– надання допомоги госпіталю у постачанні додаткових овочів і фруктів для якіснішого харчування;
– сприяння у поліпшенні забезпечення госпіталю ліками й спеціальним медичним обладнанням.
Порушень в порядку розподілу направлень на лікування в госпіталь «Лісова поляна» немає завдяки тому, що громадська організація тільки запрошує ветерана і контролює черговість проходження лікування, а показники для лікування заповнюють в направленні медичні працівники за місцем проживання.
Завдяки організованим діям голови УСВА С. В. Червонописького та активній  позиції голови Вінницької обласної спілки ветеранів війни в Афганістані  П. А. Кирилішина, голови Кіровоградської обласної організації УСВА В. М. Остащука, голови Хмельницької обласної організації УСВА М. І. Приступи, голови Чернігівського обласного відділення УСВА С. Г. Віхрова, голови Київської міської спілки ветеранів Афганістану М. М. Гончаренка та інших, які звернулися до Прем’єр-міністра України, Міністерства охорони здоров’я України, Державної служби України у справах ветеранів війни і учасників АТО щодо розподілу направлень на лікування, було прийнято рішення  на 2015 рік залишити чинний порядок розподілу направлень на лікування до госпіталю.    
Інф. «ТТ».

Память в бронзе, металле и камне
Афганістан, ти серця мого біль
У Барі на Вінниччині відкрито пам’ятний знак воїнам-інтернаціоналістам, які загинули в полум’ї Афганської війни.
На площі Пам’яті зібралося чимало людей. Освячення пам’ятного знака, слова молитов, які лунали з уст священиків різних конфесій – все це торкалося струн серця кожної людини. Усі молили Бога, щоб на нашій благословенній землі панували мир і злагода, щоб не сивіли матері, проводжаючи своїх синів на війну, і щоб поверталися хлопці додому.
Районній спілці ветеранів війни в Афганістані, яку очолює Василь Зоря, вдалося втілити в життя задум, який виношувався протягом кількох років – увічнити пам’ять земляків. В Афганістані загинули Герасимчук Василь Іванович, Марущак Анатолій Дорофійович,  Савчук Юрій Миколайович, Буняк Володимир Іванович, Гуршал Петро Миколайович.
На урочистостях воїни-«афганці», які брали активну участь у спорудженні пам’ятного знака, отримали Почесні грамоти і квіти. А батькам полеглого в Афганістані каришківчанина Юрія Савчука очільники району вручили подарунок. Голова Вінницької обласної спілки ветеранів війни в Афганістані Петро Кирилішин вручив Василю Зорі медаль «За звитягу», відзначивши його роботу з відкриття музею воїнів-«афганців» у  школі №4 і встановлення пам’ятного знака.
Хвилиною мовчання вшанували пам'ять загиблих і померлих вже після війни бойових побратимів, до підніжжя пам’ятника лягли живі квіти.
Василь ЗОРЯ,
голова Барської районної спілки ветеранів війни в Афганістані.

Полеглим побратимам
На приміщенні Вишнівецької школи у Теребовлянському районі на Тернопільщині з ініціативи районної організації УСВА встановлено меморіальні дошки загиблим в Афганістані Мельнику Зіновію Володимировичу і Гальчуку Оресту Івановичу, нагородженому посмертно орденом Червоної Зірки.
На Теребовлянщину з Афганської війни не повернулося шестеро юнаків. У райцентрі відкрито пам’ятник загиблим і встановлено шість меморіальних дощок на школах, де вони навчалися.
Голова Тернопільської обласної організації УСВА Сергій Лісовий зазначив, що будівництво пам’ятників і відкриття меморіальних дощок є пріоритетом у роботі «афганців» з вшанування пам’яті загиблих побратимів, і висловив подяку голові Теребовлянської районної організації УСВА Богдану Гумніцькому і всім місцевим воїнам-інтернаціоналістам за плідну роботу.
Бойові побратими відвідали могили загиблих товаришів і поклали квіти.
Сергій ЛІСОВИЙ,
голова Тернопільської обласної організації УСВА.

Додому повернулися не всі
У Снятині на Прикарпатті урочисто відкрито пам’ятник загиблим і померлим після війни воїнам-«афганцям».
Вшанувати пам’ять бойових побратимів приїхали ветерани з різних районів Івано-Франківщини, делегація з Чернівецької області на чолі з головою обласної організації УСВА Петром Рацою. Була присутня мама загиблого в Афганістані Сергія Богданова, нагородженого посмертно орденом Червоної Зірки.
На превеликий жаль, від фізичних і душевних ран двадцять воїнів-інтернаціоналістів передчасно відійшли у вічність уже в післявоєнні роки. Відбулася панахида, яку відслужив священик Василь Мороз – син «афганця» Богдана Мороза, котрий трагічно загинув.
Голова Івано-Франківської обласної організації УСВА  Юрій Купчій і голова Снятинської районної спілки ветеранів Афганістану Іван Пирогов вручили нагороди, медалі й грамоти воїнам-інтернаціоналістам і меценатам, які долучилися до встановлення пам’ятника.
Іван ПИРОГОВ,
голова Снятинської районної спілки ветеранів Афганістану.

В організаціях УСВА
Боевому братству верность храним
25 лет назад в Днепропетровске создали городское объединение ветеранов Афганистана.
Такое решение 9 декабря 1989 года приняли на первом сборе воинов-интернационалистов и семей погибших. Избранный совет объединения возглавил участник боевых действий в Афганистане Юрий Виноградов, на протяжении всего этого времени – бессменный лидер, был депутатом горсовета четырех созывов.
Члены совета всегда принимали самое активное участие в решении социальных вопросов, в том числе жилищных, медицинских, санаторно-курортных. Делать это было непросто, но при помощи депутатского корпуса, при многолетней поддержке городского головы Ивана Куличенко, добились немалых положительных результатов. 
Особое внимание уделяется патриотическому воспитанию молодежи, урокам мужества, проводятся спортивные соревнования памяти погибших воинов-интернационалистов. Активное участие в воспитательном процессе принимают районные ветеранские организации города.
В Днепропетровске установлено четыре бюста погибшим воинам-«афганцам», 37 мемориальных досок – на домах и школах, где они учились и проживали. Одной из улиц в Таромском присвоено имя погибшего воина-«афганца» Виталия Пирогова, а  переулку в Индустриальном районе – Юрия Федосеева. Детская организация «Разведчики вселенной» носит имя погибшего в Афганистане Вячеслава Бугары. Имена погибших побратимов выбиты золотыми буквами на памятнике на набережной, занесены в Книгу памяти.
На днях, как и пятнадцать лет подряд, собрал исполнителей и любителей военно-патриотической песни фестиваль «Афганский ветер».
Василий ЗАТОРЖИНСКИЙ,
первый заместитель председателя городского
объединения ветеранов Афганистана.

Ювілей первомайців
Відбулися урочистості з нагоди 20-річчя створення Первомайського міського товариства ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів).
З ювілеєм ветеранів привітали гості, друзів-побратимів поздоровів  голова товариства Володимир Йонга. За 20 років організація зміцнилася якісно й кількісно, значно виріс її авторитет; налагоджено міцну співпрацю з Миколаївською обласною спілкою воїнів-інтернаціоналістів і воїнів запасу. На рахунку ветеранів багато добрих і славних справ.
Вагомих результатів важко було б досягти, якби не допомога і підтримка небайдужої людини – В. М. Капацини, який в усьому допомагає товариству. Саме завдяки йому створено Сквер воїнів-інтернаціоналістів і капличку святого мученика Іоанна Воїна. Почесному гостю, матерям і дружинам загиблих воїнів-«афганців» Є. Я. Зінов’євій, К. Т. Мазур, Г. К. Бондаренко, В. Ф. Сулімі й синові загиблого О. К. Звягінцеву було вручено пам’ятну медаль.
Міський голова Л. Г. Дромашко подякувала за те, що спілка є і активно працює. Голова Миколаївської обласної спілки воїнів-інтернаціоналістів Ю. Л. Соловей дав високу оцінку роботі організації і зокрема її керівника. Володимира Йонгу було нагороджено пам’ятним знаком (на знімку).
Т. ЛАГНЕР.

Подарок от сельчан
В кардиологическом отделении Военно-медицинского клинического центра Министерства обороны Украины (госпиталь № 411) после ремонта сдана в эксплуатацию двухместная палата со всеми удобствами.
Событие неординарное хотя бы потому, что это подарок военным от громады и предпринимателей села Дальник  Овидиопольского района Одесской области.
– Помощь госпиталю оказывают жители всего нашего района, – сказал сельский голова Сергей Крутюк. – Надеюсь, что воинам, пострадавшим во время боевых действий или учений, здесь будет уютно.   
Сергею Крутюку, председателю совета ветеранов Дальницкого сельсовета  Василию Новоселову и предпринимателю Владиславу Ваховскому вручены благодарности.
Не остались в стороне от благородного дела председатель Одесского совета ветеранов войны – однополчан генерал-лейтенант Николай Лейфура и председатель Одесской областной организации УСВА генерал-майор Юрий Ермаков. Они поблагодарили сельчан за помощь, а медиков – за их самоотверженный труд и заботу.     
Анатолий ДНЕСТРОВ.

Планы харьковчан
Председатель   Харьковской облгосадминистрации И. М. Балута обсудил с председателем правления областного союза ветеранов Афганистана (воинов-интернационалистов)  В. Н. Рыжковым насущные  вопросы ветеранов.
Речь шла о финансировании уставной деятельности ХОСВА-УСВА в 2015 году и создании «афганской» экспозиции в Национальном музее «Высота маршала И. Конева», о принятии региональной программы по военно-патриотическому воспитанию молодежи и внесении изменений в порядок выделения материальной помощи остронуждающимся участникам боевых действий, инвалидам, членам семей погибших воинов, о создании в  структуре областного госпиталя инвалидов войны неврологического отделения и участии ветеранов Афганской войны в проведении мероприятий по укреплению обороноспособности в Харьковской области.
Пресс-служба ХОСВА-УСВА.

Ростуть захисники

На території фізкультурно-оздоровчого комплексу «Олімпія» відбувся етап військово-спортивної патріотичної гри «Захисник», в якому взяли участь вихованці молодіжного крила Чернівецької міської організації УСВА. 
Чернівецький міський голова Олексій Каспрук привітав учасників змагань і наголосив, що такого роду патріотичні ігри проводитимуться двічі на рік. Голова міської організації УСВА Ілля Горбатюк побажав юним спортсменам перемог, чесної безкомпромісної боротьби і мирного неба над головою.
Під час нетривалого перепочинку для учасників змагань і глядачів, які прийшли підтримати свої команди, вихованці військово-патріотичних спортивних клубів УСВА «Рись» і «Саламандра» організували показові виступи з рукопашного бою. Військовослужбовці Чернівецького прикордонного загону продемонстрували сучасні види стрілецької зброї та спорядження.
Кращою у змаганнях виявилася команда Чернівецького військово-спортивного ліцею-інтернату, друге місце зайняли представники загальноосвітньої школи № 37, третє – гімназії № 5. Чернівецька міська організація УСВА окремо нагородила колективи своїми призами за конкурс із розбирання й збирання автомата Калашникова.

Олександр ДЕДЕЛА,
член правління Чернівецької міської організації УСВА,
учасник бойових дій в Афганістані.


Виконують бойові завдання

З самого початку АТО «афганці» по всій Україні стали оббивати пороги військкоматів, щоб поповнити ряди народної армії. Військові навички і бойовий досвід дають перевагу кожному з них.
Кавалер двох орденів Червоної Зірки і медалі «За відвагу», член ревізійної комісії нашої організації  К. В. Сікорський у травні добровольцем відбув для виконання бойових завдань в зону АТО, зайнявши посаду заступника командира 12-го територіального батальйону. Нещодавно підполковник Сікорський на зустрічі з членами правління організації розповів, як проходить його служба, як живуть, боронять Вітчизну його товариші. З великою вдячністю відзначив допомогу, яку надають «афганці» й бізнесмени.
До нас звернулися  мешканці Деснянського району С. М.  Шавро, О. В. Самусь, Є. О. Мацупко з проханням прийняти їх в спілку. Вони розповіли, як пліч-о-пліч з Костянтином Валерійовичем боронять Батьківщину.

Ірина ІВАЩЕНКО,
секретар Деснянської СВА Києва.

Поповнення в лавах прикордонників
У херсонській загальноосвітній школі № 2 п’ятикласників урочисто посвячено в юні друзі прикордонників.
За ініціативи класного керівника С. В.  Кузьо й безпосередньої підтримки заступника начальника Херсонського прикордонного загону – начальника відділу персоналу підполковника А. В. Харлаша, ветерана-прикордонника, учасника   бойових  дій   в Афганістані В. М. Перерви учні п’ятого класу вступили до лав прикордонників.
Заздалегідь було проведено кропітку роботу, і ось настав момент, коли старші друзі наділи юним підопічним зелені галстуки і берети. Урочисто і гордо п`ятикласники  промовили Присягу і отримали настанови  від  прикордонників і учасників бойових дій.
Під час урочистого заходу не забули згадати тих, хто ціною власного життя захистив Батьківщину.
Із захопленням школярі зустрічали  чотирилапих друзів прикордонників – службових собак.  Разом з інструкторами два спанієлі показали, як вони вправно й безпомилково  знаходять зброю і наркотичні речовини. А  потім була смачна солдатська каша з польової кухні.
Світлана КУЗЬО.

Юридична консультація
Наші права і пільги
Мій чоловік мав статус особи, на яку поширювалася дія Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зокрема він мав пільги на сплату за комунальні послуги. Після його смерті мені як дружині відмовили в нарахуванні плати за комунальні послуги на пільгових умовах. Чому?
— Перелік категорій громадян, які належать до осіб, на яких поширюється чинність Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»,  визначено статтею 10 цього закону. Статтею 15 встановлено пільги для осіб, на яких поширюється чинність цього закону, – відповідає директор юридичного департаменту Міністерства соціальної політики Олена ТУЛІНА. – Крім цього, пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4—6 цієї статті, надаються особам, на яких поширюється чинність цього закону, та членам їхніх сімей, які проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.
Зазначеною статтею не передбачено пільг для членів сімей померлих осіб, які за життя мали статус особи, на яку поширюється чинність Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Знаю, что «гражданские» пенсии как-то осовременивают. Делают ли это с военными пенсиями?
С целью осовременивания военных пенсий Кабинет Министров Украины принял постановление «Об увеличении размеров пенсий, назначенных согласно Закону Украины «О пенсионном обеспечении лиц, уволенных с военной службы, и некоторых других лиц»  № 355 от 23.04.2012 г., которым предусмотрено пересчитать пенсии бывшим военнослужащим с учетом повышения (надбавки к пенсии): с 01.07.2012 г. – на 11%; с 01.09.2012 г – до 23%; с 01.01.2013 г – до 35% (от основного размера пенсии, который выплачивался до 01.07.2012 г.).
Областные военные комиссариаты оформили и представили в органы Пенсионного фонда Украины справки о размере денежного обеспечения для соответствующих категорий бывших военнослужащих по состоянию на 01.04.2012 г. для принятия решения о размере повышения пенсий. Этот перерасчет дал возможность ликвидировать диспропорцию в размерах пенсий в отношении военнослужащих, уволенных в разное время.
Имею ли я право на назначение пенсии по возрасту при достижении 55 лет, если работал по свободному найму в Республике Афганистан с 28.05.1985-го по 10.07.1986 года и имею удостоверение участника боевых действий?
В п. 3 раздела XV «Заключительные положения» Закона Украины «Об общеобязательном государственном пенсионном страховании» предусматривается, что военнослужащие, лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел, которые принимали участие в боевых действиях, имеют право на пенсию:  мужчины — по достижении 55 лет и при наличии стажа работы не менее 25 лет; женщины — по достижении 50 лет и при наличии стажа работы не менее 20 лет.
Поскольку норма вышеуказанного закона распространяется на военнослужащих, которые принимали участие в боевых действиях, то права на назначение пенсии по возрасту при достижении 55 лет Вы не имеете. Наличие удостоверения участника боевых действий дает право на льготы по Закону Украины «О статусе ветеранов войны, гарантиях их социальной защиты».

Нові видання
Біль і гордість
Про доблесть і відвагу «афганців» Верховинського району Івано-Франківської області розповів у своїй книзі голова районної спілки ветеранів Афганістану підполковник у відставці Анатолій Бажура.
З Верховинського району через вогонь Афганістану пройшли 56 земляків. Не всі повернулися живими і неушкодженими: склав голову в бою з душманами рядовий Василь Зузяк, дістали поранення і стали інвалідами п’ятеро бійців. Одинадцятеро «афганців» пішли із життя вже у післявоєнний час.
Збираючи дані про учасників бойових дій району, автор понад 15 років запитував у односельців, сусідів «афганців» про те, що вони знають про своїх ветеранів, і з гіркотою відзначав, що майже нічого.
– І тоді вирішив розповісти про бойових земляків. А ще  відчував, що треба якось підтримати бойовий дух побратимів, – розповідає Анатолій Миколайович. – Бо спостерігав: війна змінила душі декого з них. У чомусь багато з «афганців», безумовно, стали кращими. Але й чимало тих, кому потрібна особлива увага. Зневірені життям, зациклившись на самозапитанні «а кому воно було потрібно?», дехто з них вдався до пияцтва і вільного проведення часу. Хотілося нагадати таким братам-«афганцям», що життя на війні для нас не зупинилося і не маємо морального права опускати руки, бо ми у пам’яті в боргу. І борг цей в тому, щоб цінувати життя, приносити користь суспільству, виховувати молодь, підтримувати немічних.
Саме це й розуміння того, що спогади потрібні не мертвим, а живим, насамперед, самим «афганцям», їхнім дітям і близьким, потрібні усім як наочний приклад для наслідування, патріотичного виховання підростаючого покоління, і породжувало бажання писати, підказувало слова, якими можна висловити весь біль і всю гордість за бойових побратимів.
Сергій УРСОВ,
учасник бойових дій в Афганістані, полковник запасу.

Повернемося на мить

Творчість золотоніського воїна-інтернаціоналіста Анатолія Скрипніка добре відома читачам, зокрема і «Третього тосту». Він пише прозу і поезію двома мовами, перекладає. Чергова збірка автора «Погляд у минуле» – спроба зазирнути у свою пам'ять й ще раз згадати Афганістан і те, що з ним пов’язано.
А пов’язана з далекою азійською країною бойова юність, справжня чоловіча дружба і гіркота втрати товаришів. Про розвідника Віктора Проценка і десантника, автора-виконавця Миколу Вишняка, про людину незламної мужності Віктора Максименка і загиблих на Афганській війні земляків розповідає автор у прозових замальовках. Поряд – вірші, власні й Володимира Красюка, Миколи Грабовського, Якова Ковальця та інших воїнів-інтернаціоналістів.
Загартування Афганістаном пройшли 234 представники Золотоніщини, 68 – в інших гарячих точках. Автор розповідає про становлення міськрайонної спілки ветеранів Афганістану та її роботу і здобутки. І втілення багаторічної мрії місцевих воїнів-інтернаціоналістів – пам’ятник полеглим землякам: рветься у небесну височінь Бронзовий Птах.
А за спогадами, віршами – цифри і факти про двлеку країну і хроніка неоголошеної війни, розповіді про бойові підрозділи, архівні фотографії. У кожного своя війна, і у Анатолія Скрипніка свій погляд у минуле.

Во имя будущего
Поэзия, проза, рисунки, фотографии харьковчан и жителей других областей вошли в сборник, посвященный ветеранам Афганской войны.
Представители старшего поколения и талантливая молодежь, педагоги и их ученики – авторы этого необычного издания. В сборнике представлены лучшие материалы, присланные на первый литературно-художественный конкурс духовно-философского и гражданского творчества «Во имя жизни, мира и любви», одним из организаторов которого стал Харьковский городской союз ветеранов Афганистана (воинов-интернационалистов).
О том, что Афганистан – наша боль и наша слава, размышляют в своих работах участники конкурса, рассказывают о погибших героях и о тех ветеранах-«афганцах», которые живут и работают рядом с ними. О войне и мире, о жизни и любви эта книга. Молодежь знает и помнит о подвиге отцов и дедов, а это значит, что у нашей страны есть будущее.

На допомогу бійцям
Вийшли методичні рекомендації «Збірник нормативно-правових актів та інформаційних матеріалів на допомогу учасникам антитерористичної операції», які розроблено Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції і Радою адвокатів Києва.
Дано рекомендації для учасників АТО при наданні їм статусу учасника бойових дій і якими соціальними гарантіями вони можуть користуватися, а також нормативні документи і перелік відомчих комісій Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання статусу учасників бойових дій.
Нещодавно голова Подільської районної спілки ветеранів Афганістану Києва, учасник бойових дій в Афганістані адвокат Сергій Афіндуліді (на знімку – праворуч) і учасник бойових дій в Афганістані автор-виконавець В’ячеслав Купрієнко (ліворуч) відвідали Головний військовий клінічний госпіталь, щоб вручити видання бійцям, які брали участь в АТО і зазнали поранення.
– Під час зустрічі я ознайомив бійців зі збірником, ми розмовляли. Виявилося дуже багато проблем, – розповідає Сергій Ілліч. – Наприклад, людина після поранення перебуває на лікуванні, курс якого передбачається близько півтора року. Документи на отримання статусу учасника бойових дій для одержання пільг, передбачених чинним законодавством, ніхто не подає. А у пораненого дружина, діти. Де взяти кошти на існування? На мою думку, потрібно, щоб командир бригади або батальйону не чекав дати завершення антитерористичної операції, а видавав (подавав) усі документи відразу після  поранення бійця, і на комісії цій людині надавали б статус учасника бойових дій. Невже люди, які, ризикуючи своїм життям, брали участь у захисті територіальної цілісності нашої країни, не можуть скористатися пільгами учасника бойових дій, якщо вони дістали поранення?
Вважаю, що ми повинні ініціювати певні зміни в урегулюванні цієї процедури і залучити відповідні органи. Треба добиватися, щоб учасники АТО після поранення могли набути статусу учасників бойових дій якомога швидше і при лікуванні мали можливість користуватися пільгами і соціальними гарантіями.

Для бойової підготовки
Тернопільська обласна організація УСВА за сприяння облдержадміністрації випустила книгу «Підручник бійця територіальної оборони», в якому викладено основи вогневої, тактичної, інженерної підготовки, військової топографії, захисту від зброї масового враження, медичної підготовки і ремонтно-евакуаційних заходів.
Процес бойової підготовки бійців територіальної оборони спрямований на формування високих морально-бойових якостей, які сприяють виконанню службово-бойових завдань із захисту територіальної цілісності України.
Підручник буде корисним під час проведення занять з бойової підготовки в підрозділах територіальної оборони, на уроках початкової військової підготовки у загальноосвітніх навчальних закладах і вишкільних центрах добровільних формувань із захисту територіальної цілісності України.
Рецензент – Герой України, генерал-лейтенант, доктор філософії в галузі політології, голова Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) С. В. Червонописький. Автори – О. А. Грабовий, С. Є. Лісовий, С. Б. Ліпянін.

Прес-служба УСВА.

 
< Попередня   Наступна >

 

 
 
© 2005-2018, Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
www.usva.org.ua
pressusva@ukr.net
При любом использовании материалов сайта гиперссылка на usva.org.ua обязательна.
Редакция usva.org.ua может не разделять точку зрения авторов статей
и ответственности за содержание републицируемых материалов не несет.