Малий зал АПК міста Умані був заповнений ущент. На презентацію книги «В горнилі локальних конфліктів», яку організувала районна бібліотека, зібралися творці видання та її герої, воїни-інтернаціоналісти, викладачі та ліцеїсти Уманського професійно-аграрного ліцею, сільські бібліотекарі. Також на зустріч завітали почесні гості – голова райдержадміністрації Ярослав Скус, голова районної ради Олександр Дячук, авторка багатьох нарисів із книги, заступник головного редактора газети «Уманська зоря» Тетяна Бородинська і голова Громадської ради при райдержадміністрації Тетяна Чорномаз.
Книги – завжди, як люди: одні – веселі, іскрометні і легковажні, інші – авантюрні й іронічні - пізнавальні; треті – глибокі й філософські – мудрі . Та є ще одні: трагедійні й життєстверджуючі. Саме такою є книга « В горнилі локальних конфліктів». Презентація книги – не самоціль видавців чи бібліотеки, а щире прагнення зберегти пам'ять про живих і загиблих, передати молоді дух патріотизму, відповідальності за збереження національних та загальнолюдських цінностей. Це особливо потрібно саме сьогодні, коли тисячі співвітчизників різного віку, професій, поглядів захищають рідну українську землю на Сході. Спогади учасників, вірші та пісні про воїнів-інтернаціоналістів з книги допоможуть боротись і захищати Батьківщину, вистояти у зоні бойових дій, подолати поствоєнний синдром тим, хто повернувся додому зі скаліченою душею.
Збірка нарисів і спогадів «В горнилі локальних конфліктів» підготовлена до 25-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану.
Світ побачив книгу завдяки групі ентузіастів воїнів-інтернаціоналістів з Уманщини, які зібрали та підготували матеріали, а також завдяки районні владі, яка посприяла виходу цієї книги.
Збірка «В горнилі локальних конфліктів» містить матеріали про людей, які брали участь у бойових діях чи військових конфліктах на території більше 20-ти іноземних держав: Іспанії, Фінляндії, Японії, Північної Кореї, Угорщини, В’єтнаму, Куби, Єгипту, Сирії, Чехословаччини, Анголи, Ефіопії, Китаю, Монголії, Афганістану, Югославії, Іраку та інших. Війни закінчуються, та залишається пам’ять про спалену землю, кровопролитні сутички, смерті бойових побратимів, почуття братерства та взаємопідтримки. Саме про пам'ять та про не повторення таких жахливих подій і говорять сторінки збірки «В горнилі локальних конфліктів».
Найкраще про зміст книги говорити устами її героїв. Тому слова воїнів-інтернаціоналістів під час презентації сприймалися особливо уважно.
Без перебільшення можна сказати, що чільне місце серед творців книги належить воїну-інтернаціоналісту, голові громадської організації «Уманська міськрайонна спілка ветеранів Афганістану» Олегу Зайченку. Валентина Козицька, головний редактор газети «Уманська зоря», так говорить про нього: «Кожна людина творить себе сама. І якщо душа її налаштована на хвилі добра, порядності й совісті – вона йтиме життям гідно, залишаючи по собі світлий слід. І це, мабуть, найголовніше покликання людини на землі».
– Збірка «В горнилі локальних конфліктів» – не комерційне видання, а дань великої шани й пам’яті про учасників збройних конфліктів, бажання, щоб молодь та дорослі, читаючи, пам’ятали, розуміли, робили висновки. Вона видана за активного сприяння Уманської райдержадміністрації, районної ради, міської ради та й її виконавчого комітету, – зазначив Олег Зайченко.
– Написанні цієї книги – це велика та кропітка робота. Сьогодні ми всі повинні пам’ятати тих людей, які не шкодуючи власного життя боролися і борються за мир та спокій майбутніх поколінь. Хочу подякувати авторам книги за важливу роботу та відзначити велике значення книги насамперед для нашої молоді. Адже, народ який не пам’ятає свого минулого, не може мати майбутнього. Книга в черговий раз підтверджує, що ми маємо справжніх героїв та патріотів, які незважаючи ні на що, проявляють відданість, героїзм та мужність, – наголосив голова райдержадміністрації Ярослав Скус. – Сьогодні багато учасників бойових дій, разом із молоддю воюють на Сході України, борючись за мир та спокій на рідній Батьківщині. В свою чергу, ми повинні шанувати, пам’ятати та допомагати нашим героям та їхнім сім’ям.
Особливий настрій у залі створив Володимир Дуравко, полковник у відставці, який виконував свій інтернаціональний обов’язок в Анголі. Його спогади про перебування в африканській державі під час громадянського конфлікту, про високі людські якості миротворців, ставлення до них місцевого населення були підсилені відео презентацією та викликали чимало емоцій.
Далі, слова мав Федір Ковальчук, який виконував інтернаціональний обов’язок на Острові Свободи – Кубі. «Це збройне протистояння в історії називали – війна, якої не було, – зазначив Федір Миколайович». З особливим хвилюванням згадав ветеран про події на сході України, які нагадують йому буремну юність та побажав, присутнім найдорожчого – миру та здоров’я. В книзі є нарис про нього під назвою «Прыжок через океан». Це історія його життя, яка тривалий час замовчувалася через «підписку про нерозголошення».
Також, у книзі під назвою «Небо у відставку не відпускає» Валентини Козицької є нарис про Святослава Лазуткіна, нагородженого бойовим орденом Червоної Зірки за знищення ворожого каравану та афганською «Зіркою Слави». Виступаючи перед присутніми, Святослав Васильович висловив упевненість у тому, що й сучасне покоління зуміє відстояти свою незалежність, мир та спокій на Україні.
Під час презентації у виконанні Дмитра Осадчого та бібліотекарів – ведучих звучали вірші з книги, а пісні, присвячені всім солдатам миру, у виконанні Володимира Трояна, Богдана та Романа Полянчуків викликали шквал аплодисментів і були гаряче підтримані всіма учасниками зібрання.