З нагоди Різдва Христового і Нового року на адресу Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) надійшли привітання від Прем’єр-міністра України А. Яценюка, народних депутатів України, голови Державної служби з питань ветеранів війни і учасників АТО А. Дерев’янка, Посольства Ісламської Республіки Афганістан, президента Товариства Червоного Хреста України І. Усіченка, голови комісії у справах колишніх партизанів Великої Вітчизняної війни 1941–1945 рр. при Верховній Раді України В. Римара, голови Ради Організації ветеранів України П. Цибенка, президента Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» В. Березіна, президента Асоціації «Добробуд» Д. Діденка, президента компанії «Бараміст Лімітед» В. Попка, правління корпорації «Маст – Ипра», колективу Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років», генерального директора Національної бібліотеки України для дітей А. Гордієнко, керівників обласних, міських, районних держадміністрацій, голів обласних, міських, районних рад, міських голів, ветеранських організацій України, країн СНД, бойових друзів.
23 грудня 2014 року об’єднаними силами всеукраїнських громадських організацій «афганців», ветеранів, чорнобильців, які вимушені були вдатися до попереджувальної масової акції під стінами Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Адміністрації Президента України, при підтримці патріотично налаштованих народних депутатів України було призупинено наступ на соціальні права найбільш поважної частини нашого суспільства – ветеранів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій в Афганістані та інших зарубіжних країнах, ветеранів військової служби, праці, чорнобильців, жертв нацистських переслідувань та інших громадян. Проект Закону України № 1577 не було прийнято в першому читанні й відправлено на доопрацювання.
На жаль, цей наступ лише призупинено, а не зупинено назавжди, його ініціатори не відкинуті на позиції, які визначені Конституцією і законами України, залишені на відповідальних посадах.
26 грудня 2014 року до Верховної Ради направлено дороблений варіант проекту Закону України № 1577. У ньому передбачено повністю зберегти пільги для військовослужбовців усіх силових відомств і їх ветеранів й лише частково для окремих категорій ветеранів війни – інвалідів війни і учасників бойових дій. У затемненнях думок і справ «бюджетної ночі» залишилися практично без державної підтримки найбільш постраждалі від воєн і конфліктів – родини загиблих воїнів і померлих інвалідів війни, які віднесені до категорії осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також обмежуються соціальні гарантії найбільш заслуженої категорії воїнів – Героїв Радянського Союзу.
Порівняльну таблицю доопрацьованого проекту Закону України № 1577, розглянутого на пленарному засіданні Верховної Ради України і прийнятого близько другої години ночі, в якій зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» приведено в пункті 40, читайте на 2-й стор. Цей проект прийнято як Закон України №76-VIII від 28 грудня 2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України».
Для миру і безпеки в Україні
За ініціативи представництва ОБСЄ в Україні відбулася зустріч голови УСВА Сергія Червонописького з представниками Спеціальної моніторингової місії Організації з безпеки і співробітництва в Європі (СММ ОБСЄ) в Україні.
Місія розпочала роботу в нашій країні з березня 2014 року на прохання українського уряду, вона готує щоденні звіти про ситуацію в Україні для 57 країн-учасниць ОБСЄ на підставі спостережень та інтерв'ю своїх спеціальних уповноважених членів.
У розмові брали участь керівник групи СММ ОБСЄ Матіас Калуш, спостерігачі Хана Шнайдрова і Фарход Атаматов, заступник голови УСВА Валерій Аблазов, голова Київської міської організації УСВА Микола Гончаренко та активісти УСВА Зубер Артабаєв і Віталій Васильченко.
Сергій Червонописький ознайомив поважних представників зі структурою і напрямами діяльності УСВА, змістовно розповів про волонтерську роботу територіальних організацій ветеранів Афганської війни у зонах підвищеної небезпеки України, зокрема на Донбасі. Голова УСВА навів приклади мужності й патріотизму членів Спілки Сергія Шоніна, Іси Курамагомедова, Зубера Артабаєва та інших при вирішенні гуманітарних завдань допомоги воїнам і розшуку без вісті пропалих, під час транспортування тіл загиблих, визволення полонених, доставки продуктів харчування для населення Луганської і Донецької областей.
Матіас Калуш нагадав учасникам зустрічі про мандат і завдання місії, наголосив про зацікавленість у співпраці з неурядовими організаціями, насамперед з організаціями ветеранів війни, у питаннях встановлення миру і безпеки в Україні, навів приклади плідної співпраці СММ ОБСЄ з Одеською та Івано-Франківською організаціями УСВА, повідомив про те, що членам місії добре відомо поважне ставлення всіх ворогуючих сторін і груп до ветеранів Афганської війни, тому цей авторитет ветеранів потрібно ефективніше використовувати у переговорному процесі.
Сергій Червонописький висловив вдячність представникам міжнародної організації за підтримку і наголосив на важливості об’єктивності інформаційних кампаній як на території нашої країни так і за кордоном для висвітлення правди про події, що відбуваються в Україні. Сторони домовилися про продовження контактів і взаємних консультацій, а також про активізацію співпраці регіональних організацій СММ ОБСЄ і УСВА з питань встановлення миру і безпеки в Україні. З цією метою голова УСВА надав відповідні доручення головам територіальних організацій.
Прес-служба УСВА.
До 26-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану
Юбилей легендарной «афганской» дивизии
103-я Гвардейская Краснознаменная орденов Ленина и Кутузова II степени Воздушно-десантная дивизия имени 60-летия СССР отпраздновала свой 70-летний юбилей. 103-я вдд и 345-й опдп – единственные полноштатные соединения ВДВ, принимавшие участие в спецоперации СССР в Афганистане с первого до последнего дня.
В середине декабря 1979 года 103-я воздушно-десантная дивизия была поднята по боевой тревоге и с полным боекомплектом и запасами выведена в исходный район, а затем к аэродромам взлета частей ВТА. Штабы ВДВ и ВТА к этому времени уже спланировали переброску дивизии из Белоруссии и десантирование ее в Афганистан на аэродромы Кабул и Баграм. Предварительно командование дивизии, от командира батальона и выше, в строжайшем секрете посетили места высадки и дислокации советских подразделений в Афганистане.
Для этих целей был задействован почти весь самолетный парк ВТА. Предусматривалась промежуточная дозаправка самолетов на аэродромах Поволжья, Южного Урала, Казахстана и Ташкента. Поскольку аэродромы исходного района находились на значительном удалении от мест дислокации частей дивизии, выдвижение войск к ним осуществлялось комбинированным способом: на ближайшие аэродромы – своим ходом и железнодорожным транспортом, на самые отдаленные – самолетами ВТА. Для обеспечения скрытности боевая задача частям и подразделениям ставилась предварительная и только на десантирование (без раскрытия районов и аэродромов высадки). Личный состав получил задачу готовиться к десантированию и вступлению в бой сразу после высадки.
Части и подразделения десанта несколько суток находились на аэродромах исходного района. Вооружение и техника были загружены в самолеты. На некоторых аэродромах они сосредоточивались в полевых парках, сгруппированные по самолетным группам. Старший каждой группы знал номер самолета, место стоянки и фамилию командира экипажа. Это впоследствии обеспечило быструю погрузку и посадку.
Десантирование 103-й вдд осуществлялось посадочным способом. Выброска передовых отрядов не потребовалась. Оба аэродрома (Кабул и Баграм) к этому времени были взяты под контроль подразделениями 345-го опдп.
Условия посадки и взлета близко расположенных аэродромов Кабул и Баграм определили необходимость осуществлять десантирование группами по 6–12 самолетов с расчетом не более часа на их посадку, разгрузку и взлет группы. На разгрузку одного самолета затрачивалось от 10 до 20 минут.
При выполнении боевых задач главная ответственность возлагалась на парашютно-десантные полки. Ими в декабре 1979 года в 103-й вдд командовали: 317-м пдп – подполковник Батюков Н. В., 350-м пдп – подполковник Шпак Г. И., 357-м пдп – подполковник Литовчик К. Г., 345-м опдп – подполковник Сердюков Н. И.
Для перевозки личного состава и боевой техники 103-й вдд было совершено 343 самолето-рейса (в том числе 66 рейсов Ан-22, 76 рейсов Ил-76, 200 рейсов Ан-12). Всего на высадку частей и подразделений ВДВ на два аэродрома затрачено 47 часов (посадка первого самолета в Кабуле – в 16.15 25 декабря, последнего – в 14.30 27 декабря 1979 г.).
Самолеты приземлялись днем и ночью в среднем каждые 15 минут. За это время в Кабул и Баграм доставлено 7700 человек личного состава, 894 единицы боевой техники и 1062 тонны различных грузов. В этой воздушной операции принимал участие командир взвода 350-го пдп гвардии лейтенант Сергей Червонопиский.
К сожалению, при переброске десантных подразделений в Кабуле 25 декабря 1979 г. в 19.33 (московского времени) разбился самолет Ил-76 с личным составом и техникой. Экипаж в составе 7 человек и 37 десантников 350-го пдп погибли. Причина катастрофы – ошибка в пилотировании, столкновение самолета с горой высотой 4662 м при подлете к аэродрому Кабул (командир – капитан Головчин В. В. садился на известный своей сложностью, особенно в ночное время, аэродром Кабул впервые). Эта катастрофа открыла список наших потерь в Афганистане.
После высадки подразделения 103-й вдд вышли к важным административным и другим объектам (ЦК НДПА, здания Министерства обороны, МВД, службы безопасности, Минсвязи, казармы некоторых частей) и усилили их охрану. Фактически над этими объектами был установлен контроль советских войск.
К новому 1980 году размещение полков 103-й вдд в Афганистане было завершено. 317-й пдп дислоцировался в центре Кабула (на дворцовой территории Делькуша), батальон этого же полка выделялся на охрану резиденции Бабрака Кармаля. 357-й пдп расположился в крепости Бала Хисар. 350-й пдп остался в палатках на окраине аэродрома рядом со штабом дивизии. Там же расположились артполк и спецчасти дивизии. Немногие капитальные постройки, доставшиеся десантникам, были в ужасном состоянии. Разоренные и загаженные, они требовали большого труда и затрат материалов, чтобы приспособить их под жилье. К тому же они не имели отопления.
В целом в декабре 1979 года была проведена беспримерная по размаху и организации аэромобильная операция по переброске войск с одного на другой ТВД на дальность около 4,5 тыс. километров. Как оказалось впоследствии, это была последняя воздушно-десантная операция Советской армии после Великой Отечественной войны.
За период войны в Афганистане соединение совместно с другими частями 40-й армии провело только с 1983 по 1989 г. 114 боевых операций по уничтожению НВФ, их баз в провинциях. Всего за период спецоперации в боевых действиях приняли участие свыше 70 тысяч воинов соединения. Захвачено и уничтожено: душманов — свыше 26 тыс.; стрелкового оружия — свыше 6 тыс., ДШК — 600. За период пребывания в Афганистане потери среди личного состава дивизии составили: безвозвратные — 905, санитарные — 2 130.
Мужество, массовый героизм десантников были по достоинству оценены. В 1980 году дивизия награждена орденом Ленина, в 1982 ей присвоено почетное наименование «Имени 60-летия СССР». Свыше 19 тысяч военнослужащих награждены орденами и медалями СССР, боевыми наградами Афганистана. Из них: орденами Ленина — 24, Красного Знамени — 215, Красной Звезды — 3 277, медалями: «За отвагу» — 3 891, «За боевые заслуги» — 2 902. Звания Героя Советского Союза удостоены старшие сержанты А. Г. Мироненко, Н. П. Чепик (оба – посмертно), генерал-майор А. Е. Слюсарь, подполковник А. П. Солуянов, ефрейтор А. В. Корявин, ст. лейтенант В. В. Задорожный (оба – поcмертно), генерал-майор П. С. Грачев, майор О. А. Юрасов (поcмертно).
На этапе вывода советских войск из Афганистана части дивизии продолжали выполнять задачи по охране и обороне Кабула, аэродрома, пунктов дислокации войск. 350-й пдп, усиленный артиллерией и танками, вел боевые действия по обеспечению безопасного вывода соединений и частей ОКСВ на участке Айбак—Доши. Вывод частей дивизии осуществлялся комбинированным способом: по воздуху и в составе колонн.
103-я вдд вернулась на постоянное место дислокации в Витебск и продолжила боевую и политическую подготовку личного состава. После распада СССР дивизия вошла в состав Вооруженных Сил Республики Беларусь. 1 сентября 1995 года она переименована в 103-ю Отдельную гвардейскую мобильную бригаду, а батальонам присвоены номера полков – 317, 350 и 357. Бригада стала преемником славных боевых и воинских традиций 103-й вдд.
В канун Нового года в Витебске состоялись торжественныее мероприятия, посвященные 70-летию дивизии. В них приняли участие ветераны 103-й вдд из стран СНГ, командование и воины-десантники бригады, Герой России генерал-полковник В. А. Шаманов, Герой России полковник А. В. Маргелов, генерал-полковник Г. И. Шпак, председатель Украинского Союза ветеранов Афганистана (воинов-интернационалистов) С. В. Червонопиский, председатель Совета общественной организации «БСВВА» В. В. Гайдукевич и другие ветераны.
Сергей Васильевич встретился с боевыми побратимами, посетил музей дивизии, десантные городки, ознакомился с бытом военнослужащих, возложил цветы к памятнику погибшим в Афганистане десантникам дивизии (на снимке).
Воины мобильной бригады провели показательные учения для гостей: была высадка десанта из вертолета, рукопашный бой, стрельбы из различного вида оружия и из специализированного автомобиля «Богатырь», состоящего на вооружении бригады.
Кор. «ТТ».
ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ
до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України
та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України»
Зміст положення (норми) чинного
акта законодавства
|
Зміст відповідного положення
(норми) проекту акта
|
40. Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» |
Стаття 14. Пільги для учасників війни
Учасникам війни (статті 8, 9) надаються такі пільги:
1) безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;
2) безплатне першочергове зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
3) безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування визначаються Кабінетом Міністрів України;
4) 50-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);
5) 50-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 50-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю);
6) 50-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;
7) безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;
16) безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом незалежно від наявності залізничного сполучення або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-процентною знижкою;
18) позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Порядок користування послугами та оплати за встановлення квартирних телефонів визначається Кабінетом Міністрів України;
|
Стаття 14. Пільги для учасників війни
Учасникам війни (статті 8, 9) надаються такі пільги:
1) безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;
2) безплатне першочергове зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
3) безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування визначаються Кабінетом Міністрів України;
4) 50-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);
5) 50-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 50-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю);
6) 50-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;
Вилучити
Вилучити
18) позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Порядок користування послугами та оплати за встановлення квартирних телефонів визначається Кабінетом Міністрів України;
Установити, що пільги, передбачені пунктами 1, 2, 4, 5, 6 та 18 частини першої цієї статті надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
|
Стаття 15. Пільги особам, на яких поширюється чинність цього Закону
Особам, на яких поширюється чинність цього Закону (стаття 10), надаються такі пільги:
1) безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;
2) безплатне першочергове зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
3) безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування визначаються Кабінетом Міністрів України;
4) 50-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);
5) 50-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 50-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю);
6) 50-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;
7) безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;
18) безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом незалежно від наявності залізничного сполучення або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-процентною знижкою;
20) позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Порядок користування послугами зв'язку та оплати за встановлення квартирних телефонів визначається Кабінетом Міністрів України;
|
Стаття 15. Пільги особам, на яких поширюється чинність цього Закону
Особам, на яких поширюється чинність цього Закону (стаття 10), надаються такі пільги:
1) безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;
2) безплатне першочергове зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
3) безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування визначаються Кабінетом Міністрів України;
4) 50-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);
5) 50-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 50-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю);
6) 50-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;
Вилучити
Вилучити
20) позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Порядок користування послугами зв'язку та оплати за встановлення квартирних телефонів визначається Кабінетом Міністрів України;
Установити, що пільги, передбачені пунктами 1, 2, 4, 5, 6 та 20 частини першої цієї статті надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
|
Стаття 16. Пільги для осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною
Особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (стаття 11) надаються такі пільги:
4) першочергове безплатне забезпечення ліками, лікарськими засобами, імунобіологічними препаратами та виробами медичного призначення, що придбані за рецептами лікаря, доставка за його висновком ліків додому;
5) безплатне виготовлення і ремонт зубних протезів (крім виготовлених з дорогоцінних металів);
6) безоплатне першочергове забезпечення санаторно-курортним лікуванням з компенсацією вартості проїзду до санаторно-курортного закладу і назад. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації визначаються Кабінетом Міністрів України;
7) звільнення передбачених цією статтею осіб і членів їх сімей, які проживають разом з ними, від квартирної плати незалежно від форми власності житлового фонду, від оплати комунальних послуг (водопостачання, каналізація, газ, електроенергія, гаряче водопостачання, центральне опалення, а в будинках, що не мають центрального опалення, - надання палива, придбаного у межах норм, установлених для продажу населенню, та інші види комунальних послуг), від оплати скрапленого балонного газу для побутових потреб, від плати за користування домашнім телефоном і позавідомчою охоронною сигналізацією житла незалежно від виду житлового фонду. Зазначені пільги зберігаються за дружиною (чоловіком), батьками померлих осіб, нагороджених орденом Героїв Небесної Сотні, Героїв Радянського Союзу, повних кавалерів ордена Слави, осіб, нагороджених чотирма і більше медалями "За відвагу", а також Героїв Соціалістичної Праці незалежно від часу їх смерті;
12) позачергове користування всіма видами послуг зв'язку, позачергове і безплатне встановлення домашніх телефонів, позачергове і безплатне обладнання житла засобами позавідомчої охоронної сигналізації;
15) безплатний проїзд один раз на рік (туди і назад) залізничним транспортом у двомісному купе спальних вагонів швидких і пасажирських поїздів, водним транспортом у каютах 1 класу (на місцях першої категорії) експресних і пасажирських ліній, повітряним або міжміським автомобільним транспортом;
16) безплатне користування внутріміським транспортом (трамваєм, автобусом, тролейбусом, метрополітеном, водними переправами) і поїздами приміського сполучення, а в сільській місцевості - автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані і місця проживання;
|
Стаття 16. Пільги для осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною
Особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (стаття 11) надаються такі пільги:
4) першочергове безплатне забезпечення ліками, лікарськими засобами, імунобіологічними препаратами та виробами медичного призначення, що придбані за рецептами лікаря, доставка за його висновком ліків додому;
5) безплатне виготовлення і ремонт зубних протезів (крім виготовлених з дорогоцінних металів);
6) безоплатне першочергове забезпечення санаторно-курортним лікуванням. Порядок надання путівок визначається Кабінетом Міністрів України;
7) звільнення передбачених цією статтею осіб і членів їх сімей, які проживають разом з ними, від квартирної плати незалежно від форми власності житлового фонду, від оплати комунальних послуг (водопостачання, каналізація, газ, електроенергія, гаряче водопостачання, центральне опалення, а в будинках, що не мають центрального опалення, - надання палива, придбаного у межах норм, установлених для продажу населенню, та інші види комунальних послуг), від оплати скрапленого балонного газу для побутових потреб, від плати за користування домашнім телефоном і позавідомчою охоронною сигналізацією житла незалежно від виду житлового фонду. Зазначені пільги зберігаються за дружиною (чоловіком), батьками померлих осіб, нагороджених орденом Героїв Небесної Сотні, Героїв Радянського Союзу, повних кавалерів ордена Слави, осіб, нагороджених чотирма і більше медалями "За відвагу", а також Героїв Соціалістичної Праці незалежно від часу їх смерті;
12) позачергове користування всіма видами послуг зв'язку, позачергове і безплатне встановлення домашніх телефонів, позачергове і безплатне обладнання житла засобами позавідомчої охоронної сигналізації;
Вилучити
Вилучити
Установити, що пільги, передбачені пунктами 4, 5, 7 та 12 цієї статті надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
|
Заступник міністра фінансів — керівник апарату
В. МАТВІЙЧУК.
Фестиваль
Песни солдатской души
За пятнадцать лет позывной фестиваля солдатской песни «Днепропетровск. «Афганский ветер» ни разу не поменялся.
– Наш «Афганский ветер» сразу же окрестили фестивалем солдатского братства, – говорят его организаторы – председатели областного и городского объединений ветеранов Афганистана Виктор Волошин и Юрий Виноградов. – И мы снова искренне приветствуем авторов-исполнителей из разных уголков Украины, своих боевых побратимов. Из года в год нас собирает вместе память, верность традициям, дружба.
В этом году гостей фестиваля уже традиционно в фойе Дворца КСК «Шинник» встретил лауреат международных фестивалей военных оркестров Европы – оркестр 194-го понтонно-мостового отряда Государственной службы транспорта под управлением подполковника Богдана Задорожного. Мы благодарны всем, кто поддержал фестиваль душевными выступлениями и спонсорской помощью.
– Фестивали стали очень важной частью нашей жизни. Это песенная вахта памяти, неповторимые минуты общения. Это волнующие встречи, особенные эмоции, бьющиеся в унисон сердца, – делится впечатлениями руководитель группы «Восток» из Новомосковска, ветеран Афганской войны Вадим Сичной,
Традиционно песней «Виват!» фестиваль открыл народный коллектив «Контингент» из Лубен, которым уже 24 года руководит кавалер ордена Красной Звезды и медали «За отвагу» Константин Авсиевич. Как всегда, своим выступлением согрели души днепропетровские ветераны Афганской войны Сергей Бабенко и Василий Дидук.
Память и верность традициям с честью приняли наши дети. Иван Шерстюк рос вместе с «Афганским ветром». Его по праву можно назвать сыном фестиваля. Им гордимся все мы и, конечно же, отец – участник боевых действий, кавалер ордена Красной Звезды Сергей Владимирович Шерстюк. Сегодня капитан И. Шерстюк преподает в академии сухопутных войск и продолжает писать песни.
Одной из добрых традиций фестиваля стало и то, что каждый раз к нам приезжают новые участники. Впервые на днепропетровскую сцену вышел представитель Белой Церкви, руководитель коллектива «Ташакор», участник боевых действий в Афганистане подполковник Владимир Возбранный. В очередной раз покорил зрителей потрясающей игрой на скрипке ветеран Афганской войны криворожанин Владимир Стецкий. И снова зрители не жалели цветов и аплодисментов для групп «Контингент», «Восток», «Юность Днепра».
Все, кто прошел Афганистан, кто терял друзей, родных и близких, знают, что нет ничего важнее мира. О мире в стране сейчас все наши мысли и молитвы. О мире пели наши дети и внуки – участники образцовой шоу-группы «Маэстро» культурно-спортивного комплекса «Шинник».
Традиционную финальную песню «Уходим» зрители исполняли вместе с участниками.
Юлия БАБЕНКО,
полный кавалер медалей «За заслуги» УСВА,
автор сценария и ведущая фестиваля.
В організаціях УСВА
Єдина країна
У Коломиї (Івано-Франківська область) відбулася дводенна акція – ярмарок «Схід-Захід – єдина країна».
Організатори – Коломийська міськрайонна організація ветеранів Афганістану, громадські організації міста «Правий сектор», «Самооборона» спільно з волонтерами й представниками військкомату провели збір коштів для потреб армії.
Кожен гість міг розібрати й зібрати автомат, кулемет або пістолет, ознайомитися зі зразками гранат, побачити нову військову форму нашої армії, послухати патріотичні пісні. Усіх безкоштовно пригощали картоплею з салатом і узваром зі справжньої польової кухні, солодощами. На відміну від городян, акцію повністю проігнорували представники місцевої влади.
За два дні вдалося зібрати 25985 гривень. Враховуючи раніше зібрані кошти, на придбання реанімаційного автомобіля для АТО ще не вистачає 1300 євро, тому збір коштів триває.
Олександр БУДЬКО,
член правління Коломийської МРО УСВА.
Естафета поколінь
Спілка ветеранів Афганістану Голосіївського району Києва спланувала різні заходи, серед яких проведення у загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних і вищих навчальних закладах тематичних уроків і лекцій з історії війни в Афганістані та інших локальних конфліктів.
Особливо тісний зв’язок існує зі спеціалізованою школою № 85 з поглибленим вивченням англійської мови, де директор Т. М. Федунова. У школі проводиться дослідно-експериментальна робота за темою «Військово-патріотичне виховання як невід’ємна складова громадянського становлення учнів». У рамках цієї роботи багато заходів проводить керівник пошукового загону «Стежками минулого» Зоя Михайлівна Шуляк. Завдяки її наполегливості в школі працює музей «Захисники Вітчизни», оформлені стенди про ветеранів Великої Вітчизняної війни, воїнів-«афганців», відбуваються зустрічі з ветеранами. Тут часті гості – ветеран Великої Вітчизняної, поет, лауреат премії ім. С. І. Гулака-Артемовського Георгій Олександрович Киреєв, випускник школи, учасник бойових дій в Афганістані Є. Г. Єпіфанов. Велику роботу з патріотичного виховання проводить вчитель, учасник бойових дій в Афганістані В. В. Величко.
Днями на зустріч зі школярами були запрошені ветерани Афганської війни полковники у відставці В. Ф. Данілейко і М. С. Дорохов. Вони розповіли, що Афганістан залишається в нашій пам’яті не лише болем утрат, а й мужністю та героїзмом солдатів і офіцерів. Трагічну данину сплатили наші співвітчизники у цій війні. Безсмертний подвиг і героїзм, проявлений при виконанні військового обов’язку, назавжди ввійде в історію України. Для сімей тих, хто не повернувся, для тих, хто повернувся скаліченим, і навіть для тих, хто пройшов війну неушкодженим, вона стала трагедіяєю. Про це ми пам’ятаємо, це мають знати наші діти та онуки.
Микола ДОРОХОВ,
учасник бойових дій в Афганістані, голова ради ветеранів
Військового інституту Київського національного
університету імені Тараса Шевченка.
Для воинов-пограничников
По инициативе Херсонской областной организации УСВА в поселке Чаплынка состоялся концерт для ветеранов Афганской войны и военнослужащих батальона «Полісся», которые недавно вернулись из зоны АТО.
Минутой молчания почтили память погибших воинов. Председатель Херсонской областной организации УСВА В. Ф. Столяр предложил военнослужащим – участникам АТО вступать в ряды УСВА – всеукраинской общественной организации, которая более четверти века борется и отстаивает права ветеранов войны, участников боевых действий, семей погибших военнослужащих. Участники боевых действий в Афганистане В. Н. Белый, оказывающий постоянную помощь в укреплении пограничной зоны области, спонсор концерта, и глава Чаплынского поселкового совета А. В. Фаустов выразили благодарность воинам, защищающим независимость и территориальную целостность нашей страны, поздравили с новогодними праздниками.
Участник боевых действий в Афганистане, лауреат международных фестивалей патриотической песни, автор гимна воинов-интернационалистов «Виват!» Юрий Шкитун из Запорожья исполнил свои известные и новые песни, посвященные нынешней ситуации в стране. Автор-исполнитель Захар Костров из Великой Лепетихи Херсонской области спел песни, написанные на афганской земле.
Хочется отметить особое теплое внимание и реакцию зрителей – воинов-пограничников, которым приходится непросто, ведь им поставлена задача защищать рубежи нашей Родины.
Ольга ПАЛАНИЦА.
Розповідь про солдатів миру
На презентацію книги «В горнилі локальних конфліктів», яку організувала Уманська районна бібліотека, прийшли почесні гості, її автори та герої – воїни-інтернаціоналісти, викладачі та ліцеїсти, сільські бібліотекарі.
Презентація книги – не самоціль видавців чи працівників бібліотеки, а щире прагнення зберегти пам'ять про живих і загиблих, передати молоді дух патріотизму, відповідальності за збереження національних і загальнолюдських цінностей. Це особливо потрібно саме сьогодні, коли тисячі співвітчизників захищають рідну землю. Спогади ветеранів, вірші й пісні про воїнів-інтернаціоналістів допоможуть боротись і захищати Батьківщину, вистояти, подолати поствоєнний синдром тим, хто повернувся додому зі скаліченою душею.
Світ побачив книгу завдяки групі ентузіастів – воїнів-інтернаціоналістів Уманщини, які зібрали й підготували матеріали, а також завдяки районній владі. Найкраще про зміст видання говорити устами його героїв. Тому слова воїнів-інтернаціоналістів під час презентації сприймалися особливо уважно.
Без перебільшення можна сказати, що чільне місце серед авторів книги належить воїну-інтернаціоналісту, голові Уманської міськрайонної спілки ветеранів Афганістану Олегу Зайченку. Головний редактор газети «Уманська зоря» Валентина Козицька так говорить про нього: «Кожна людина творить себе сама. І якщо душа її налаштована на хвилі добра, порядності й совісті – вона йтиме життям гідно, залишаючи по собі світлий слід. І це, мабуть, найголовніше покликання людини на землі».
– Збірка «В горнилі локальних конфліктів» – данина великої шани й пам’яті, бажання, щоб молодь і дорослі, читаючи, пам’ятали, розуміли, робили висновки, – зазначив Олег Зайченко.
Особливий настрій у гостей створив полковник у відставці Володимир Дуравко, який виконував свій інтернаціональний обов’язок в Анголі. Його спогади про перебування в африканській державі під час громадянського конфлікту, про високі людські якості миротворців, ставлення до них місцевого населення викликали чимало емоцій.
Федір Ковальчук виконував інтернаціональний обов’язок на Кубі. З особливим хвилюванням згадав ветеран про події на сході України, які нагадують йому буремну юність, і побажав присутнім найдорожчого – миру і здоров’я. У книзі є нарис про нього під назвою «Прыжок через океан».
Також є нарис про Святослава Лазуткіна, нагородженого орденом Червоної Зірки за знищення ворожого каравану та афганською «Зіркою Слави». Святослав Васильович висловив упевненість у тому, що й сучасне покоління зуміє відстояти незалежність, мир і спокій в Україні.
Під час презентації звучали вірші з книги, пісні, присвячені солдатам миру.
Сергій ЩЕГЛЮК,
член правління Уманської міськрайонної
спілки ветеранів Афганістану.
Нове видання
Відлуння нашої пам’яті
Полеглим і живим землякам, які пройшли через пекло Афганської війни, 20-річчю створення Галицької районної організації УСВА присвячена книга «Відлуння чужих гір», презентація якої відбулася в Народному Домі міста Галича.
Автори – Я. Поташник, М. Вітовський, Л. Побуцька – наводять сумну статистику війни в далекій чужій країні: Івано-Франківщина відправила на Афганську війну 3449 вояків, з яких 82 загинули, а 138 повернулися інвалідами. Серед тих, хто пройшов крізь воєнне пекло, було й 136 ще необстріляних хлопців.
Сьогодні в районі їх залишилося близько восьми десятків, і серед них – чотирнадцять інвалідів. Восьмеро галичан повернулися на рідну землю страшним вантажем-200. Ярослав Клюба із Дитятина офіційно вважається зниклим безвісти.
Жорстоке відлуння Афганської війни нагадує про себе невимовним болем згорьованих родин, що втратили синів, нагадує стражданнями тих, хто пройшов через це пекло і залишився живим. За все ними заплачено у цій війні. У кожного з них своя правда, у кожного, хто там був, свій шрам на серці, у пам’яті свій цвинтар, на якому знайомі, товариші, земляки.
Символічно, але вихід у світ книги, на яку так довго чекали галичани, припав саме на рік, коли для нашої держави повторився так званий «другий Афган». Знову відбувається неоголошена війна, яка вже принесла сотні смертей, осиротила десятки сердець, завчасно посріблила скроні молодим ще матерям. Змінилася хіба що географія: відбувається вона не в далеких горах, а на степовому сході нашої держави.
Свято вірили воїни-«афганці», що для них війна завершилася назавжди, ніхто не думав, що візьме ще колись до рук зброю. Проте багато з них у цей тривожний для країни час стали активними учасниками Майдану, поповнили ряди добровольців у зоні АТО. Кажуть, що Бог дає нам такі випробування, які кожен з нас може витримати. Щиро віримо, що Україна вистоїть у цій боротьбі, витримає цю важку ношу.
Шлях книги «Відлуння чужих гір» до читача був довгим і непростим. Але завдяки багатьом небайдужим людям вона побачила світ.
Героя не забывают
В Харькове состоялся уже третий турнир по дзюдо памяти участника боевых действий в Афганистане, кавалера трех медалей «За отвагу» Владимира Киселя.
Воины-интернационалисты Дзержинского района, мама Владимира – Валентина Михайловна и мама ученика этой школы, погибшего воина-интернационалиста Александра Криуленко – Светлана Семеновна посетили среднюю школу № 106, которая носит имя В. А. Киселя. Состоялась торжественная линейка, школьники ознакомили гостей со своим музеем, в котором представлен боевой путь 53-й армии и ее участие в освобождении Харькова и Украины. Воины-интернационалисты провели урок мужества для старшеклассников, на котором поделились воспоминаниями и ответили на вопросы ребят.
Главным событием дня стал турнир, собравший более ста участников. Кроме мужчин, впервые приняли участие женские команды и паралимпийцы.
Со словами приветствия к участникам обратился председатель Харьковского городского союза ветеранов Афганистана Виктор Коваленко, который активно занимался спортом и выполнил норматив мастера спорта, был двукратным чемпионом и капитаном сборной СССР по рукопашному бою.
За большой вклад в героико-патриотическое воспитание молодежи и укрепление авторитета воинов-интернационалистов награждены памятной медалью УСВА «25 лет вывода советских войск из Афганистана» первый тренер В. Киселя по дзюдо, судья международной категории А. Ф. Алексеев и Заслуженный тренер Украины В. В. Капустин. Мама героя – Валентина Михайловна пожелала участникам турнира побед и спортивных успехов. Также было объявлено, что секции дзюдо ДЮСШ №7, которая работает в школе № 125, присвоено имя воина-интернационалиста Владимира Киселя.
Очень важно, что, несмотря на все трудности и проблемы в стране, Харьковский городской союз ветеранов Афганистана смог не просто провести турнир, а сделал его лучше и интереснее.
Михаил БЫКОВ,
председатель правления Дзержинской районной организации ХГСВА.
Спорт
Кубок – ветеранам
Шепетівська спілка ветеранів Афганістану, РО ВФСТ «Колос», районна федерація футболу провели змагання з міні-футболу серед воїнів-інтернаціоналістів.
Символічно перший удар по м’ячу зробили «афганці» Олександр Гурінович і Юрій Казмірчук. А переміг місцевий «Локомотив» у складі В. Козійчука, С. Лозовського, С. Мовчана, В. Зубарєва, Є. Царика, І. Осип’юка і М. Огородніка. Переможцям вручили перехідний кубок. Команди-призери отримали від Шепетівської спілки ветеранів Афганістану медалі й дипломи.
Ветерани висловлюють щиру вдячність районній організації ВФСТ «Колос», районній федерації футболу, а також Шепетівському центру медико-санітарної допомоги.
Володимир ПИПИЧ.
Старти волинян
У селі Смідин Старовижівського району Волинської області відбувся традиційний турнір з волейболу серед чоловіків пам’яті Володимира Цалая, нагородженого посмертно орденом Червоної Зірки.
В. І. Цалай народився 13 січня 1966 року в Смідині. Працював слюсарем на швейній фабриці. В Афганістані брав участь у багатьох операціях, де проявив себе мужнім воїном. Під час Кунарської операції 25 травня 1985 року гвардії рядовий розвідник-снайпер Володимир Цалай біля кишлака Коньяк діяв відважно, вміло й рішуче, особисто ліквідував три вогневі позиції ворога. У цьому бою герой загинув.
На честь Володимира Цалая встановлено пам’ятник біля місцевої школи, на його честь названо колгоспне поле, його ім'я викарбувано на Меморіалі Слави в селищі Стара Вижівка.
У змаганнях перемогла команда села Кримне. Голова Старовижівської районної організації УСВА Іван Шух вручив переможцям перехідний кубок, грамоти і премії.
Григорій ПАВЛОВИЧ,
голова Волинської обласної організації УСВА.
На базі районної станції юних туристів у Ковелі відбулися змагання зі стрільби з пневматичної зброї.
Окрім спортсменів селища Голоби, прибула команда воїнів-«афганців» з Каменя-Каширського, учні Дрозднівської ЗОШ, місцева команда на чолі з головою міськрайонної організації УСВА Миколою Савосюком.
«Афганець», начальник служби у справах дітей райдержадміністрації Сергій Ілюшик наголосив на тому, що у наш непростий час необхідно приділяти більше уваги патріотичному вихованню молоді.
Учасники продемонстрували зосередженість, увагу, витримку, командний дух. Переможці нагороджені грамотами і подарунками.
Микола САВОСЮК,
голова Ковельської міськрайонної організації УСВА.
Перемогли господарі
В Осипенківській школі (Бердянський район Запорізької області) відбувся волейбольний турнір юнацьких команд на Кубок пам'яті загиблого в Афганістані Володимира Проходи.
«Афганці» відвідали могилу бойового побратима і завітали до його батьків – Ірини Іллівни та Петра Івановича.
Організував і проводить змагання тринадцять років місцевий дитячо-юнацький клуб фізпідготовки (директор – М. П. Перетятько). Господарі, одинадцятиразові володарі спортивного трофею, і цього разу не залишили суперникам шансів на перемогу. Вони отримали кубок, іменні грамоти, медалі, а призери нагороджені медалями.
Спонсорами змагань були народний депутат О.С.Пономарьов,ТОВ «Промагрокорм» з Жовтих Вод і місцеві фермери.
Олександр НОВОСЕЛА.
Передплата-2015
Усе залежить від нас
На адресу редакції газети «Третій тост» надходять листи від керівників обласних, міських і районних організацій УСВА з проханням роз’яснити, якою буде наша газета у 2015 році.
Керівництво УСВА, редакція неодноразово зверталися до читачів газети і сайту УСВА з тим, що у зв’язку зі складною політичною ситуацією і війною на сході України Постановою КМУ № 65 від 1 березня 2014 року «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету» вжито заходів щодо економного й раціонального використання державних коштів. Одним із пунктів цієї постанови є припинення використання бюджетних коштів на друкування продукції, не пов’язаної з виконанням завдань і функцій органів державної влади та інших державних органів. Це означає що оплата поліграфічної та іншої роботи з випуску газети здійснюється тільки за кошти передплатників, тому все залежить від передплати, тобто від нас.
Редакція 6 січня отримала лист від Державного підприємства по розповсюдженню періодичних видань «Преса», в якому повідомлено, що загальна передплата на «ТТ» на січень 2015 року складає 3451 примірників. Коштів, отриманих від передплати, не вистачає для видання газети у повному обсязі, тому керівництвом Спілки прийнято рішення про випуск «Третього тосту» один раз на місяць на чотирьох сторінках.
Ми вдячні постійним і новим передплатникам і запрошуємо до співпраці тих, хто з якихось причин ще не встиг передплатити «ТТ». Передплата на газету триває впродовж усього року, її можна оформити в усіх відділеннях поштового зв’язку України. Наш передплатний індекс – 30224. Вартість передплати з урахуванням приймання передплати і доставки складає: на місяць – 3, 04 грн., на три місяці – 8, 52 грн., на шість місяців – 15, 39 грн., на рік – 29, 58 грн.
В. СІЧЕВИЙ.
Передплата-2015
Редакція вдячна прихильникам газети Української Спілки ветеранів Афганістану «Третій тост» за увагу до нашого видання. Тираж «афганської» газети на січень 2015 року становить 3700 примірників.
Наводимо таблицю з даними про передплату станом на 12 січня в регіонах України помісячно і загальну (форма СП-18), а також річну передплату за минулий рік для порівняння. Дякуємо воїнам-інтернаціоналістам Закарпатської, Тернопільської і Чернівецької обласних організацій УСВА за значне збільшення передплати, а також постійним лідерам – Запорізькій і Харківській обласним організаціям УСВА. Звичайно, тираж може збільшуватися, адже передплата триває протягом року. Наш передплатний індекс – 30224.