Також привертає увагу і 152-міліметровий керований артилерійській снаряд «Квітник» з лазерним напівактивним самонаведенням. Він призначений для високоточного ураження різних цілей при стрільбі з артилерійських систем у складі комплексу керованого артилерійського озброєння. «Квітник» має активну лазерну головку самонаведення. Його високоточне наведення (націлювання) здійснюється підсвічуванням цілі за допомогою лазерного далекоміра, який забезпечує майже стовідсоткову ймовірність її знищення. На відміну від звичайних боєприпасів з осколково-фугасною бойовою частиною, ефективних тільки при їхньому використанні у великій кількості (десятками і сотнями), «Квітник» забезпечує вибіркове ураження цілей із першого пострілу. Його технічні характеристики відповідають аналогічним іноземним зразкам, а за деякими параметрами навіть перевершують їх. Наприклад, за меншої маси та довжини «Квітник» має потужнішу бойову частину і, як наслідок, значно більші можливості ураження цілей.
— Дуже важливо, що в Сухопутні війська Збройних Сил України снаряд «Квітник» калібру 152 мм почав надходити після проведених навчань «Перспектива-2012» та успішних полігонних випробувань на базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, — зазначив начальник наукового центру Сухопутних військ Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, кандидат технічних наук, старший науковий співробітник полковник Володимир Грабчак.
Переносний протитанковий ракетний комплекс «Скіф»
І хоча різні типи керованих артилерійських снарядів виробляють у США, Росії, деяких європейських державах, а також у ПАР, українські боєприпаси значно дешевші. У наших снарядів кращі експлуатаційні характеристики, вони не потребують спеціальних дорогих контейнерів. У вітчизняного зразка характеристики пробивання кращі, ніж у російського «Краснополя». Наш осколково-фугасний боєприпас з лазерною напівактивною головкою самонаведення можна застосовувати в наземній артилерії з самохідних гаубиць типу 2С19 «Мста-С» або 2СЗ «Акація». У нього потужна бойова частина. Температурний діапазон роботи досить широкий — від мінус 40 до плюс 60 градусів за Цельсієм.
Застосування високоточних боєприпасів дозволяє в 10 –15 разів скоротити час виконання бойового завдання. Експерти переконані, що 16 таких боєприпасів можуть виконати «роботу» за 800 звичайних снарядів. Ефективність дуже висока. Реалізацією «Квітника» зацікавилися американці та деякі держави Близького й Середнього Сходу. Китай, хоча і придбав ліцензію на виробництво російського «Краснополя», також виявляє інтерес до українського боєприпаса.
Ще один особливий сегмент ринку зброї там, де ми також серед лідерів, — це протитанкові ракети до гармат, якими озброєні танки і бронетранспортери. Насамперед тому, що лише кілька країн світу здатні самостійно їх виготовити. Україна з протитанковою керованою ракетою «Стугна» є однією з них. Цей бойовий засіб здатний пробивати броню завтовшки до 80 см.
Так, на основі високоточної ракети «Комбат» у нас розроблена ствольна ПТКР «Конус» під калібр 120 мм, прийнятий у країнах НАТО. Окремою лінійкою представлені створені разом з бельгійською компанією CMІ Defence і адаптовані до стандартів НАТО новітні ствольні ПТКР Falarіck. Виготовляються три калібри цієї ракети: 90, 105 і 120 мм.
Слід зазначити, що ракета Falarіck калібру 90 мм — найменша ствольна керована протитанкова ракета у світі, яка на відстані 5 км здатна уразити ціль з відхиленням не більше 50 см. До речі, Україна — єдина країна, яка виробляє керовані ракети шести калібрів — 90, 100, 105, 115, 120 і 125 мм. В інших країнах такі боєприпаси виготовляються в одному-двох калібрах.
Своєю чергою ПТКР «Скіф» дозволяє вражати живу силу, рухомі й нерухомі броньовані об’єкти, що мають комбіновану, рознесену або монолітну броню, зокрема і з динамічним захистом, а також довгострокові вогневі цілі, танки, легкоброньовані об’єкти, вертольоти. Особливістю українського комплексу є можливість дистанційного наведення ракети на ціль із закритої вогневої позиції, що помітно зменшує психологічне навантаження на навідника, а також виключає ризик знищення навідника-оператора вогневим ударом противника у відповідь. Відстань між навідником і пусковою установкою може бути до 50 метрів.
У ПТКР «Скіф» наведення (керування) ракети здійснюється променем лазера, а не підсвічуванням цілі, як у більшості сучасних ПТКР. Тому «Скіф» має високий ступінь захисту від перешкод противника або таких природних перешкод, як пил і рослинність. «Скіф» може вести стрільбу з так званим перевищенням. Його принцип полягає в тому, щоб траєкторія польоту ракети після пуску проходила на 2–10 м вище лінії спостереження і знижувалася на рівень цілі на кінцевій ділянці траєкторії. Лазерний промінь при цьому світить у хвіст ракети і лише в останню секунду перед ударом переводиться на ціль. Це вводить в оману противника і дозволяє завдати раптового удару. Особливістю комплексу є вбудований лазерний далекомір, за допомогою якого дані про ціль вводяться автоматично, при цьому виключаються зайві маніпуляції. В інших ПТКР така технологія не використовується.
Легкий протитанковий ракетний комплекс «Корсар»
Тандемна конструкція боєприпаса дозволяє пробивати броню завтовшки до 80 см і вражати найсучасніші танки з надпотужним бронезахистом. За цією характеристикою переносний ПТКР «Скіф» посідає провідні позиції серед конкурентів на світовому ринку озброєнь. Він комплектується ракетами калібрів 130 і 152 мм у транспортно-пускових контейнерах з тандемними кумулятивними (РК-2С, РК-2М-К) і осколково-фугасними (ЖК-20Ф, РК-2М-ОФ) бойовими частинами. Модернізована модель ПТКР «Скіф-М» має у своєму складі білоруський тепловізор. «Скіф» поставляють на озброєння до Білорусі, а також до Грузії та Азербайджану.
Заслуговує на увагу і ПТКР «Корсар», який забезпечує знищення нерухомих і рухомих броньованих цілей з будь-якими видами і типами броньованого захисту, швидкісних десантних катерів, а також малорозмірних цілей — дотів, вертольотів, безпілотників. Крім того, його можуть встановлювати на вертольотах, авто- і бронетехніці, катерах. Улітку 2013 року «Корсар» пройшов полігонні випробування, результати яких визнали успішними.
Дальність пострілу нового ПТКР — до 2,5 км, тобто в 3,5 раза більша, ніж у ручного протитанкового гранатомета. Температурний діапазон застосування значно ширший, ніж у зарубіжних аналогів: від мінус 40 до плюс 60 градусів. Тоді як американські та ізраїльські комплекси не розраховані на роботу за температури нижче мінус 20 градусів. До речі, вартість «Корсара» втричі менша, ніж у зарубіжних конкурентів ($130 тис.), а ракети — вчетверо ($20 тис.)