Уже 26 років минуло відтоді, як останній БТР розвідувального батальйону 201-ї дивізії з командувачем 40-ї армії перетнув афгансько-радянський кордон поблизу містечка Термез. Ця подія стала знаковою для тих, хто воював у Афганістані.
Отож щороку 15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав та річниця виведення радянських військ з Афганістану. Більшість тих, кому вдалось пройти крізь вогонь, повернулись покаліченими і розчарованими. Не багатьом вдалось побороти у собі наслідки тієї війни.
Напередодні відзначення свята члени Шепетівської спілки ветеранів Афганістану відвідали ряд населених пунктів району і вшанували пам'ять загиблих побратимів та воїнів, які віддали своє життя за цілісність та незалежність України у 2014–2015 роках.
Ветерани-«афганці» разом із представниками районної влади побували у селі Жолудках, де поховано Михайла Франчука, який загинув у свої 19 років у Афганістані. Вони зустрілись із сім’єю загиблого, висловили слова вдячності батькам та вручили їм матеріальну допомогу.
Активісти спілки побували у селі Великій Медведівці, де відвідали могилу загиблого на сході країни Андрія Молодики. Вони хвилиною мовчання вшанували пам’ять героя та висловили співчуття рідним і близьким, наголосивши, що вони постійно можуть розраховувати на їхню підтримку. Також воїни-«афганці» завітали до загальноосвітнього закладу села, де провели урок мужності для учнів.
Далі «афганці» побували у селах Орлинцях, Коськові, селищі Грицеві. Поклали квіти до пам’ятників та пам’ятних знаків воїнам-інтернаціоналістам, могили Сергія Оврашка. Сьогодні вони, як ніхто інший, розуміють дружин та вдів, які втрачають рідних у зоні АТО. Тому підтримують їх чим можуть.
А 15 лютого у музеї М. Островського відбулося міськрайонне урочисте зібрання з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 26-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан.
У заході взяли участь перший заступник голови райдержадміністрації Олександр Дмитришин, керуюча справами виконавчого комітету міської ради Галина Островська, заступник голови районної ради Віталій Бузиль, воїни-інтернаціоналісти, представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, засобів масової інформації, жителі міста і району.
Промовці відзначали, що навіть через десятиліття дух бойового братерства продовжує об’єднувати в особливе співтовариство воїнів-афганців, де високо цінуються взаємовиручка, честь і достоїнство.
Проте, незважаючи на великі людські втрати, на понівечені під час минулих воєн долі, висновків сьогодні не зроблено. Частина офіцерів і солдатів, які брали участь у Афганській війні, сьогодні знову змушені взяти зброю до рук та відстоювати цілісність України. Адже їхній бойовий досвід є великим надбанням нашої армії сьогодні.
Під час заходу хвилиною мовчання було вшановано пам’ять загиблих воїнів-інтернаціоналістів та тих, хто сьогодні, захищаючи незалежність України, не повернулися з війни.
По завершенні зібрання до пам’ятника «Чорний тюльпан» було покладено вінки та квіти.