" /> Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) - "Третій Тост" № 3-4 (531-532) лютий 2015 рік Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
 
 
 
    
 
Головна
Новини
Про організацію
Голова УСВА
Публікації
Електронні книги УСВА
Акції
Документи
Нормативні документи
Ветеранські закони
Фотогалерея
Зв`язок
Музей
Реабілітація
Питайте-відповідаємо
Локальні війни
Анонси
Книга вдячності
Організації УСВА
Сайти ветеранів
Фестивалі
Майбутнє України
 


Погода
Погода!


43657034 Відвідувачів
Президент України Офіційне інтернет-представництво
Орденские планки – ветеранам
Міністерство оборони
Укрінформ
Боевое Братство
Урядовий портал
"Третій Тост" № 3-4 (531-532) лютий 2015 рік Надрукувати Надіслати електронною поштою
Україна вшанувала воїнів-інтернаціоналістів
З нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав Указом Президента України № 76/2015 від 13 лютого 2015 року за вагомий особистий внесок у розвиток ветеранського руху, мужність і самовідданість, виявлені під час виконання військового обов’язку, патріотичне виховання молоді та активну громадську діяльність групу воїнів-інтернаціоналістів відзначено державними нагородами України.
15 лютого в Києві та містах України відбулися урочисті заходи з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав і 26-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану.
Президент України П. Порошенко, Голова Верховної Ради України В. Гройсман, Прем’єр-міністр А. Яценюк, глава Київської міської державної адміністрації В. Кличко, голова Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) С. Червонописький, голова Державної служби у справах ветеранів війни та учасників АТО А. Дерев’янко, депутати Верховної Ради, члени уряду, представники громадськості, військовослужбовці  вшанували хвилиною мовчання світлу пам'ять загиблих воїнів. До Всеукраїнського меморіалу загиблим в Афганістані було покладено квіти. Пролунав Гімн України і військовий салют. Повз меморіал урочистим маршем пройшла рота Почесної варти.
У церкві Воскресіння Христового – Храмі пам’яті жертв Афганської війни і біля меморіалу відбулася панахида за загиблими воїнами, яку відслужив отець Сергій.
На території Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років» відбулася зустріч бойових друзів. Воїни-інтернаціоналісти відвідали реліквійну експозицію «Трагедія і доблесть Афгану», де ознайомилися з новими стендами і експозиціями.
Вшанування учасників бойових дій відбулося в усіх районах столиці за участю голів райдержадміністрацій. Голова УСВА С. Червонописький під час урочистостей в Деснянському районі Києва вручив старшокласникам приписні свідоцтва.

Звернення  ветеранів війни
до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав


Шановні бойові побратими!

На жаль, дні, які ветерани війни в Афганістані 25 років відзначали як свято завершення останньої війни, в якій брали участь сини України, збіглися з загостренням внутрішньої політичної ситуації в країні та ескалацією іноземного втручання у справи нашої держави, а потім і прямої збройної агресії з боку Росії, яка створює загрозу територіальній цілісності й суверенітету України.
Ветерани війни в Афганістані, учасники бойових дій на території інших держав, об’єднані в Українську Спілку ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), у своїх діях завжди займають державницьку позицію.
УСВА з перших днів збройного протистояння бере активну участь у відстоюванні незалежності й цілісності держави. Президенту України – Верховному Головнокомандувачу Збройних Сил України були направлені пропозиції з використання життєвого, бойового досвіду і потенціалу ветеранів Афганської війни. Було видано юридичні й медичні пам’ятки для бійців, які воюють і повертаються із зоні бойових дій. Багато ветеранів, незважаючи на вік і стан здоров’я, зі зброєю беруть безпосередню участь у захисті Батьківщини. На жаль, серед наших бойових товаришів є поранені й загиблі.
Користуючись власними можливостями в Донецькій і Луганській областях УСВА сприяє розшуку пропалих без вісті й звільненню з полону захисників  Батьківщини. 
Територіальні, міські, районні  організації УСВА надають допомогу в матеріальному забезпеченні наших воїнів. «Афганці» добре знають ціну війни і проводять заняття з мобілізованими воїнами, в областях працюють громадські центри навчання військовій справі.
УСВА бере активну участь у волонтерському русі. Ветерани збирають і доставляють у війська гуманітарну допомогу: індивідуальні засоби захисту воїнів, медикаменти, продукти харчування, відремонтовану і підсилену бронею автотехніку і багато іншого.
Наслідки війни водночас з тяжкими безповоротними втратами стражданнями поранених воїнів і мирних громадян погіршують стан життя всіх ветеранів. Наявні спроби списувати на війну всі негаразди в соціальній сфері, перекласти її тягар на найбільш вразливі верстви населення, насамперед на ветеранів війни, родини загиблих воїнів. Прикладом такого підходу є прийняття Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76  від 28 грудня 2014 року, яким сім’ї наших загиблих побратимів уже влітку будуть позбавлені пільг. Іншими актами від імені держави податком обкладено пенсії, зокрема інвалідів війни.
Цього не можна допустити!
Проти таких кроків руйнування соціальних прав народу України УСВА спільно з іншими всеукраїнськими громадськими організаціями провели  попереджувальну масову акцію протесту під стінами Верховної Ради, Адміністрації Президента і Кабінету Міністрів України під гаслом «Ми ще живі – разом ми сила» й направили відкрите звернення до керівників депутатських фракцій і груп Верховної Ради про визнання через Конституційний суд України неконституційними прийняті закони і про  поновлення встановленого законодавством обсягу прав  на належний соціальний захист ветеранів війни і праці, воїнів-інтернаціоналістів, чорнобильців, жертв нацистських переслідувань, інших вразливих категорій громадян.
Шановні ветерани! Ми завжди були зі своїм народом, відстоюємо зараз і будемо відстоювати наші спільні завоювання. Сьогодні, відзначаючи День вшанування учасників бойових дій на території інших держав і 26-ту річницю виведення військ з Афганістану, ми вимагаємо головне від тих, хто робить замах на наш суверенітет і нашу незалежність: зупиніться! Досить лити кров і калічити  народ!

Правління УСВА.

       Ветеранські проблеми – під захист Конституційного Суду України!
       23 грудня 2014 року всеукраїнські громадські ветеранські організації – Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), Організація ветеранів України і Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Союз Чорнобиль України» провели масову попереджувальну акцію протесту проти руйнування соціальних прав народу під гаслом «Ми ще живі – разом ми сила». Під час акції було вручено відкрите звернення до Президента, Верховної Ради і Кабінету Міністрів України.
     За дорученням Кабінету Міністрів України Міністерство соціальної політики в останні дні січня надіслало відповідь на звернення, яка не залишила  ветеранам жодних надій. По-перше, за формою: на адреси всеукраїнських організацій – УСВА, ОВУ і СЧУ надійшли відповіді на звернення за підписом заступника міністра В. Яроша на зворотному боці  вже використаних аркушів паперу в ксерокопії, текст якої неможливо повністю прочитати. По-друге, за змістом: відповідь Мінсоцполітики лише змальовує чинну ситуацію і констатує, що коштів на фінансування пільг немає.
       З Верховної Ради за підписом її Голови В. Гройсмана замість відповіді стосовно законотворчої роботи із соціального захисту ветеранів і чорнобильців на адреси всеукраїнських організацій – УСВА, ОВУ і СЧУ надійшло доручення Кабінету Міністрів України про необхідність розгляду порушених питань.
      4 лютого керівники всеукраїнських громадських ветеранських організацій – Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) С. Червонописький, Організації ветеранів України П. Цибенко і Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» В. Березін, виконуючи доручення своїх організацій щодо спільних дій, направили відкрите звернення до керівників депутатських фракцій і груп Верховної Ради України про поновлення встановленого Законами України обсягу прав  на належний соціальний захист  ветеранів війни і праці, воїнів-інтернаціоналістів,  чорнобильців, жертв нацистських переслідувань, інших вразливих категорій громадян.
       З цією метою, керуючись статтями 55, 150 Конституції України,  статтями 13, 39, 40, 41 Закону України «Про Конституційний Суд України», всеукраїнські громадські організації просять народних депутатів звернутися до Конституційного Суду України з конституційним поданням про визнання неконституційним Закону України № 76 від 28 грудня 2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» в частині, що стосується скасування або обмеження норм Законів України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», «Про жертви нацистських переслідувань», інших законів соціального спрямування.
Прес-служба УСВА.

Україна вшанувала воїнів-інтернаціоналістів

Херсон. У памятника воинам-интернационалистам в парке Славы вопреки погоде собралось очень много  людей с цветами.
Заместитель председателя Херсонской областной госадминистрации, участник боевых действий в Афганистане Валентина Сичевая говорила о том, что сколько бы ни прошло времени, никогда не исчезнет память о подвиге прошедших Афганскую войну. Уважение к тем, кто каждый день выполнял свой воинский долг с честью, проявляют люди нашего края, они помнят и чтят подвиг воинов-интернационалистов. Склоняем голову перед теми, кто отдал жизнь, и перед теми, кто вернулся домой. Они и сейчас на передовой – передают военный опыт, навыки, патриотизм молодым.
Мэр города Владимир Николаенко отметил, что сегодня воины-интернационалисты подставляют своё отцовское плечо солдатам, находящимся в зоне военных действий, вновь лучшие из лучших – в строю за мир, и сегодняшний день также может стать символическим – днём окончания ещё одной войны.
Меценат, воин-интернационалист Владимир Белый говорил о том, что каждый, кто прошёл Афганистан, достоин уважения уже за то, что он там был, независимо от наград или званий.
Необходимо отметить ту организационную работу, которую провели председатель ХОО УСВА В. Столяр, заслуженный работник культуры Украины А. Кашицина, вдова погибшего в Афганистане Л. Друзякина.
Воины-интернационалисты возложили цветы на могилы погибших и умерших боевых побратимов.
Надежда ЛЕБЕДЕВА.

Харьков. В помещении музея-диорамы воинов-интернационалистов чествовали ветеранов войны в Афганистане и участников АТО. Встречу организовали Союзы ветеранов Афганистана Московского и Червонозаводского районов города.
Почетные грамоты участникам боевых действий вручила заместитель председателя администрации Московского района Е. Б. Просняк. Поприветствовать боевых товарищей пришли председатель Харьковского городского союза ветеранов Афганистана В. Н. Коваленко и заместитель председателя по работе с семьями погибших Т. П. Новохацкая,
С приветственными словами и пожеланиями к собравшимся ветеранам и гостям выступили председатели Союзов ветеранов Афганистана Московского и Червонозаводского районов Харькова Николай Овчаренко и Геннадий Ломакин.
Начальник штаба 92-й Чугуевской отдельной механизированной бригады полковник Владислав Клочков вручил памятные медали «Долг выполнен с честью» участникам АТО, воинам-«афганцам» Юрию Чмиреву и Леониду Башкатову.
Участник боевых действий в Афганистане Александр Кривоконь передал от ветеранов Афганистана города для военнослужащих 92-й бригады современные медицинские аптечки, необходимые сейчас бойцам АТО.
Геннадий ЛОМАКИН.

Днепропетровск. Из года в год 15 февраля возле монумента «Взрыв памяти» на набережной многолюдно: на поклон к застывшим в бронзе землякам приходят боевые побратимы, члены семей погибших, руководители области и города, общественность. Этой святой традиции – 26 лет. Именно тогда открыли первый в Украине памятник, и ровно столько же времени прошло со дня вывода советских войск из Афганистана.
Александр Туренко входил в Афганистан в составе 350-го полка  103-й Витебской десантной дивизии. Почти два года молодой фельдшер оказывал помощь товарищам во время боевых операций, и самого не обошли контузия, ранения…
– Столько лет прошло, а кажется, будто вчера из боя вышли, – не скрывает эмоций инвалид Афганской войны, кавалер медали «За боевые заслуги» Александр Туренко. – Невозможно забыть каждый проведенный на войне день, до сих пор снятся лица погибших. И эта боль удваивается при мысли, что на Донбассе сегодня гибнут солдаты, мирное население. Война – это рана, которая кровоточит десятилетиями. Поэтому сегодня, вспоминая службу, друзей, отдавая почести погибшим, мы молимся о мире.
Подвиг забывать нельзя! Ради мира, ради жизни детей, внуков, правнуков. И то огромное количество людей, которое на протяжении всех этих лет стоит возле памятника плечом к плечу с «афганцами», прямое тому подтверждение.
Юлия БАБЕНКО.

В організаціях УСВА
Запорожские «афганцы» подводят итоги

Городское объединение УСВА подвело итоги своей работы за 2014 год. Приоритетом в деятельности организации стало увековечение памяти погибших боевых побратимов, социальная защита семей погибших, инвалидов войны, участников боевых действий, проведение военно-патриотической работы с молодежью. 
Совместно с депутатским корпусом горсовета организация постоянно заботится о семьях погибших и инвалидах войны. Инвалидам к 25-й годовщине вывода войск из Афганистана выплачена материальная помощь – 300 гривен. А каждому пенсионеру – члену семьи погибших, ежемесячно выплачивается пособие в размере 150 гривен, ежегодно оформляем для них подписку на газету «Третій тост». Действует в области программа «Навстречу людям», благодаря которой члены семей погибших освобождены от оплаты за коммунальные услуги.
За средства, полученные от телемарафона «Память», ветераны отремонтировали палату госпитального отделения областной больницы и две палаты в терапевтическом и неврологическом отделениях Украинского госпиталя для воинов-интернационалистов «Лесная поляна».
Планируем провести реконструкцию памятника погибшим на Аллее Славы, продолжаем работу над выпуском городской Книги Памяти, куда будут внесены и имена воинов, погибших в зоне АТО. В учебных заведениях в этом году торжественно открыты мемориальные доски тридцати выпускникам, погибшим в Афганистане, стартовал проект на лучший документальный очерк о погибшем герое, лучшие стихи, рисунки, лучшие Уголки боевой славы и школьные музеи. В лицее №62, где учился Герой Советского Союза Петр Васильевич Рубан, введена стипендия лучшим ученикам, победителям олимпиад, Уже второй год она финансируется семьей погибшего. 16 января, в день его гибели, в торжественной обстановке стипендию двенадцати учащимся вручил родной брат героя.
Планируем продолжать открытие мемориальных досок погибшим нашим боевым товарищам в учебных заведениях, где они учились.

Нина ГУРСКАЯ,
член правления Запорожского городского объединения УСВА.

Звітує районна організація
На позачерговій звітно-виборній конференції Жовтневої районної спілки ветеранів війни в Афганістані міста Полтави обговорено звіти голови і ревізійної комісії та обрано нового голову.
У зв’язку з тим, що голова районної спілки І. М.  Петренко з квітня 2014 року був мобілізований в зону АТО, обов’язки голови правління виконував його перший заступник В. П. Корнійчук.  Під час короткотривалої відпустки Іван Михайлович ініціював проведення позачергової звітно-виборної конференції, на якій прозвітував про свою роботу протягом 2011–2014 років у питаннях соціального захисту. Новим головою одноголосно обрано ветерана війни в Афганістані Володимира Павловича Корнійчука.
Голова Жовтневої райради А. В. Бардінов наголосив на необхідності подальшої плідної співпраці районної влади і спілки «афганців», це дасть змогу оперативно вирішувати питання соціального захисту. Активістів ветеранського руху нагороджено почесними грамотами.
Ветерани Великої Вітчизняної війни і воїни-інтернаціоналісти ухвалили спільне рішення про співпрацю в підтримці учасників АТО. Головним своїм завданням ветерани вважають морально-психологічну підтримку бійців.
Володимир КОРНІЙЧУК,
голова Жовтневої районної спілки ветеранів війни в Афганістані міста Полтави.

Обрали нового голову
Звітно-виборні збори відбулися у Деражнянській районній організації ветеранів Афганістану Хмельницької області.
Голова організації  Сергій Маньковський розповів про роботу з патріотичного виховання молоді, розбудову та зміцнення організації. Споруджено  пам’ятник полеглим землякам, налагоджено співробітництво з органами влади. Постійно надавалася допомога сім’ям загиблих та інвалідам. «Афганці» не стоять осторонь  суспільно-політичного життя, виконують депутатські обов’язки у сільських, місцевій і районній радах, беруть активну участь у волонтерській діяльності з допомоги військовим. Роботу організації за звітний період визнано  задовільною.
Головою обраний Віктор Матус, який подякував бойовим побратимам за виявлену довіру і окреслив напрями  діяльності організації на майбутнє.
Учасники зборів хвилиною мовчання  вшанували  пам’ять полеглих друзів і  поклали квіти до районного пам’ятника.
Прес-служба  Хмельницької обласної організації УСВА.

Земляки пам'ятають героя

На щорічному зібранні Товариства «Чернігівське земляцтво» у Києві голова, учасник бойових дій в Афганістані В. В. Ткаченко наголосив, що серед перших героїв, які відстояли київський Майдан і поїхали на захист Донбасу, був і член земляцтва, представник його Прилуцького відділення, член ветеранського об’єднання, заступник голови УСВА Олег Іванович Міхнюк.
З перших днів він брав активну участь у подіях Євромайдану, був командиром восьмої «афганської» сотні самооборони Майдану. Зі своїми побратимами в числі перших Олег Міхнюк прийняв оборону в зоні АТО, де 20 серпня 2014 року  героїчно загинув.
 Ветерани, для яких Чернігівщина є малою Батьківщиною , об' єдналися, щоб допомагати  землякам у вирішенні нагальних проблем. Більшість членів нашого ветеранського об'єднання є членами УСВА, тісно співпрацюють з обласною і районними організаціями Спілки. Не будемо перелічуувати всі добрі справи Олега Івановича та його побратимів, але зроблене залишиться в пам'яті земляків на роки.
Уперше в історії земляцтва вирішено  нагородити його вищою відзнакою посмертно. Віктор Ткаченко вручив вдові Олега Міхнюка Ірині Володимирівні та синам  Євгену і Олегу Почесний знак Товариства «Чернігівське земляцтво» у Києві.
Голова Чернігівської облради М. В. Звєрєв наголосив, що громадськість області звернеться до Президента України з клопотанням про присвоєння Олегу Міхнюку звання Героя України.

Сергій КУДІН,
учасник бойових дій в Афганістані,
керівник об'єднання ветеранів війни
  Чернігівського земляцтва у Києві.

И снова обещания…
   На встрече руководства области с активом Житомирского областного Союза ветеранов Афганской войны обсуждались вопросы, связанные с лечением, реабилитацией и решением бытовых проблем.
   Присутствующие минутой молчания почтили память погибших в зоне АТО. Житомирские «афганцы» собрали и передали военнослужащим помощь на сумму 1 500 000 гривен.
 – Наши ребята не стоят в стороне от событий в Украине, мы постоянно помогаем нашим военными и материально, и морально, – сказал председатель областного Союза Павел Ментов.
    Проблемы у житомирских «афганцев» остаются прежние. И если с назначением главным врачом Бердичевского госпиталя для ветеранов войны «афганца» Павла Журбенко вопрос с медицинским обеспечением все-таки как-то решается, то остальные вопросы решаются лишь в обещаниях местных властей.
– Были обещания применить наш кадровый потенциал, но предложения организации так и не были выслушаны, – говорит Павел Ментов. Несмотря на озвученные «афганцами» проблемы, никакой конкретики от губернатора области Сергея Машковского не прозвучало – вялые и ни к чему не обязывающие оправдания, подкреплённые неподдельным страхом в глазах – вот и вся реакция. На вопрос, почему одиннадцать обращений на его имя так и остались без ответа, губернатор невразумительно пытался объяснить, что это ошибка подчиненных, подкрепляя свои слова оправданиями и очередными обещаниями разобраться. Напомним, что «разбирается» на посту главы администрации Машковский уже год, результатов такого «разбирательства» пока не заметно…
   Несмотря на неубедительный результат работы нынешних житомирских властей, местные «афганцы» не собираются дестабилизировать ситуацию в области конфликтом.
   Во время встречи были награждены почетными грамотами облсовета ветераны Афганской войны Юрий Миргородский и Николай Кривенький, почетными грамотами облгосадминистрации – Виктор Чабаненко и Константин Рафальский.
Пресс-служба Житомирского областного
Союза ветеранов Афганськой войны.

Турбота про ветеранів
Лікуванню – повсякденну увагу і контроль

29 січня директор департаменту медичної допомоги Міністерства охорони здоров’я України С. Г. Хотіна та її заступник Р. Я. Перепелична ознайомилися зі станом лікувальної і господарчої роботи в Українському госпіталі для воїнів-iнтернацiоналiстiв «Лiсова поляна».
Відповідальні співробітники МОЗ оглянули матеріальну базу, зустрілися з пацієнтами і медичним персоналом, ознайомилися з  формами і обсягом організаційної й матеріальної допомоги Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) державному лікувальному закладу, в якому лікуються ветерани війни і родини загиблих воїнів. 
Голова УСВА С. В. Червонописький на зустрічі з С. Г. Хотіною і Р. Я. Перепеличною розглянули питання надання медичної допомоги ветеранам війни. Сергій Васильович нагадав, що профільний спеціалізований медичний державний заклад «Український госпіталь для воїнів-інтернаціоналістів «Лісова поляна» МОЗ України» плідно функціонує вже більш як 25 років.        Цільовими пацієнтами є інваліди війни і учасники бойових дій на території інших держав. В Україні мешкає понад 200 тисяч ветеранів війни таких категорій, більшість яких об’єднані у всеукраїнську громадську організацію – Українську Спілку ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів).
        Упродовж двох десятиріч незалежності України було створено дієву  антикорупційну модель взаємодії державного закладу і неурядової організації, яка підтримує медичне забезпечення інвалідів війни та учасників бойових дій на території інших держав відповідно до Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
       УСВА за погодженням з керівництвом госпіталю взяла на себе і постійно виконує взаємопов’язані обов’язки:
       – надання допомоги МОЗ і госпіталю в організації відбору кандидатів на лікування з урахуванням стану здоров’я ветерана, черги на лікування та особистих якостей, які заважають пацієнту отримувати курс лікування у зв’язку з систематичними попередніми порушеннями внутрішнього порядку госпіталю;
      – розподіл і закріплення приміщень госпіталю за обласними організаціями УСВА для відповідального контролю за їх поточним технічним станом, обладнанням, для своєчасного ремонту, додаткового облаштування з метою покращання умов перебування пацієнтів;
      – надання допомоги госпіталю у постачанні додаткових овочів і фруктів для підвищення якості харчування;
    – сприяння у поліпшенні забезпечення госпіталю ліками і спеціальним медичним обладнанням.
     З метою протидії корупції й спробам зруйнувати стабільну роботу державного медичного закладу, його взаємодії з громадою, на підставі звернень обласних організацій УСВА, С. В. Червонописький запропонував:      для закріплення чинного порядку підписати угоду між МОЗ (госпіталем) і УСВА про спільні дії на виконання Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і ввести її в дію нормативним актом МОЗ, створити рішенням МОЗ громадську (наглядову) раду для контролю за виконанням угоди.
     У робочій зустрічі та обговоренні порушених питань брали участь заступники голови УСВА В. І. Аблазов, В. Г. Глюза, заступник голови Ревізійної комісії УСВА А. В. Литвинов.

Справжні козаки дають приклад суспільству
Голова УСВА Сергій Червонописький зустрівся з бойовими побратимами, учасниками Антитерористичної операції, які проходять протезування після тяжких поранень у бойових діях на сході України.
Зустріч відбулася в протезно-ортопедичній майстерні «Ортотех-Сервіс», яка на безоплатній основі виготовляє і здійснює сервісне обслуговування протезно-ортопедичних виробів для ветеранів та інвалідів війни, учасників бойових дій і членів сімей загиблих зі всієї України. Підприємство, створене за сприяння і участі УСВА у 90-і роки, стало унікальним реабілітаційним центром з відновлення працездатності й втрачених функцій для інвалідів за найсучаснішими світовими технологіями.
Сергій Васильович регулярно з вдячністю користується допомогою колективу фахівців «Ортотех-Сервісу» під керівництвом ветерана війни в Афганістані Олександра Стеценка.
На зустрічі нові бойові побратими «афганців» розповіли про те, що їх турбує, про можливості в майбутньому долати перешкоди у діловому і особистому житті, побудувати в нових обставинах добрі відносини у суспільстві, цікавилися особистим життям гостя, стосунками в родині, вихованням дітей, його  громадською і державною роботою.
Сергій Васильович дав високу оцінку новим протезам, які дозволяють демпфірувати різки рухи, більш природно рухатися, сідати і підійматися, і висловив надію, що й інвалідам Афганської війни держава допоможе отримати сучасні протези. А новим побратимам казав, що головне – це любов до життя, родини, і справжні вольові козаки спроможні подолати фізичні особливості свого нового життя і дати приклад суспільству.
Кор. «ТТ».

Кожен повинен визначити свій маневр

23 грудня 2014 року всеукраїнські громадські ветеранські організації – Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), Організація ветеранів України і Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Союз Чорнобиль України» провели масову попереджувальну акцію протесту проти руйнування соціальних прав народу України під гаслом «Ми ще живі – разом ми сила». Під час акції було вручено відкрите звернення до Президента, Верховної Ради і Кабінету Міністрів України.
Подробиці акції і текст звернення опубліковано на сайті УСВА і в газеті «Третій тост» № 23-24 (527-528) за грудень 2014 року.
На адресу УСВА надійшла перша відповідь на наше звернення. Міністерство соціальної політики України «…стосовно посилення соціального захисту ветеранів війни, дітей війни, ветеранів праці та інших вразливих категорій населення… відповідає, що запровадження додаткових пільг призведе до збільшення видатків з державного бюджету у той час, коли відсутні фінансові ресурси у необхідному обсязі для виконання вже діючих законів України з надання пільг…На сьогодні основним завданням і ціллю діяльності Кабінету Міністрів України є невідкладна стабілізація фінансової ситуації та жорстка економія бюджетних коштів і забезпечення соціальних гарантій найбільш вразливих верств населення…» 
Міністерство соціальної політики України  не залишило нам жодних надій. 
Чекаємо на ваші пропозиції щодо спільних дій.

Зцілюють наші душі й серця
Голова Тернопільської обласної організації УСВА Сергій Лісовий разом з активом відвідали Заліщицький обласний комунальний госпіталь ветеранів війни та інвалідів.
Ветерани-«афганці» привезли в подарунок медикаменти, сателітарну антену в комплекті для двох палат, де зроблено ремонт за рахунок Спілки, копії діОрами «Афганська війна. Як це було…». У клубі госпіталю відбувся концерт за участю гурту військово-патріотичної пісні «Інтерконтингент». Прозвучали композиції про війну в Афганістані і бойове братерство.
Відповідно до рішення Президії УСВА Сергій Лісовий вручив головному лікарю В. І. Демчуку медаль УСВА «За заслуги» третього ступеня, а медперсоналу – подяки і квіти, подякував всім працівникам медичного закладу за чуйне щире серце і теплі руки, що зцілюють душі й серця ветеранів війни.
Василь КОГУТ,
перший заступник голови Тернопільської обласної організації УСВА.

Куди веде «афганський синдром»?
    15 лютого минула ще одна річниця виведення радянських військ з території Демократичної Республіки Афганістан. Здавалося б, з часом травми,  як фізичні, так і психологічні, мали б відійти у небуття, але з роками їх наслідки тільки посилюються. Адже нині системна реабілітація «афганців» не тільки не ведеться, про неї вже й забули.
   Заговорили про цю проблему тільки зараз, коли на сході України тривають тяжкі бої за цілісність Вітчизни. Більшість захисників нашої держави потребують психологічної адаптації в суспільстві, як ніколи раніше. Вони нагадують тих, хто воював у Афганістані.
    Можу з упевненістю сказати, що у більшості випадків хлопці, призвані до афганського контингенту, були із сільської місцевості, районних центрів, а з великих міст їх воювало тоді 5–7 відсотків від загалу. Все це було ретельно сплановано верхівкою країни, аби не викликати гнів населення мегаполісів.
    Тих, хто загинув у Афганістані, хоронили переважно у невеличких селах і маленьких містах. Близько 70 відсотків з них були дітьми робітників і селян, а близько 20 відсотків – дрібних службовців. І усі вони добре знали, що на ту війну посилали не всіх. Подібне, здається, повторюється і нині. Здебільшого у чотири хвилі призову знову ж таки потрапили переважно жителі сіл і невеликих міст.
    Кожна війна має свою специфіку. Звісно, важко було пережити бойові дії в Афганістані, як і зараз на сході країни. Проте одна справа – воювати на чужій землі, захищаючи чиїсь амбітні інтереси,  і зовсім інша – захищати Вітчизну. Йдуть на війну далеко не всі. Одягнувши форму, взявши до рук зброю, розумієш, що тобі доведеться ризикувати своїм життям щоденно заради найдорожчих тобі людей.
   Відомо, що в будь-якій армії боєць стає справжнім солдатом тільки тоді, коли виживе у перших боях, коли побачить смерть чи поранення бойового товариша. Війна – це не іграшка, і тут діє один закон: або уб’ють тебе, або ти повинен убити когось. Саме на війні завжди спрацьовує звіриний інстинкт самозбереження, змінюються і мобілізуються психологічні й фізіологічні резерви організму.
    На війні виникає ситуація, коли вбивство санкціоноване, але заборонене твоєю культурою. Мародерство, пограбування, з’ясування стосунків серед своїх призводять до кровопролиття. Особливо тоді, коли вступаєш на іншу територію, порушуєш при цьому культурну звичаєвість інших.
    Можна провести аналогію між солдатом і будь-яким підприємством. Побудувати фабрику або навіть атомну станцію – досить довго й дорого, ще дорожче її потім утилізувати. Вибачте за порівняння, так само і з солдатом. Виховати мужнього воїна, провести його через бойові дії, зробити з нього справжнього професіонала дуже дорого і важко, але повернути його потім до мирного життя ще важче. Такий солдат потребує до себе уваги й поваги.
    Людина, яка пройшла крізь горнило війни, сподівається, що після повернення додому в житті все повинно бути справедливіше, чесніше. Але потрапляє у життя, де її ніхто не чекає, при цьому пам’ятаючи, що ветерани війни – це поважні й потрібні у суспільстві люди. Натомість починає відчувати себе ізгоєм,  коли належної поваги немає. Більше того, при працевлаштуванні таку людину сприймають насторожено. Керівники підприємств бояться нашої відвертості, запального характеру і непрогнозованої поведінки.
    Психологічна травма на війні завжди має місце. Отож чи зможуть зарости з часом душевні рани?
    Сьогодні у суспільстві виникає питання: хто такі «афганці»?  Це досить замкнутий осередок людей зі спільною долею, де чітко діє взаємовиручка в усіх сферах буття. Відомо, що посттравматичний синдром не зникає. Чекати того, що минуть роки і все забудеться, не виходить. Цей синдром тільки посилюватиметься залежно від того, як буде змінюватись соціальне життя в суспільстві й незалежно від соціального статусу самої людини.
   Рано чи пізно війна на сході України закінчиться. Повернуться додому ті, хто нині з честю виконує свій обов’язок. Але куди учасник бойових дій з надламаною психікою звертатиметься за допомогою? Чи вистачить у державі коштів на їхню реабілітацію? А може, все це ляже на плечі тих родин, з яких патріоти пішли боронити суверенітет країни?
   Хочеться, щоб суспільство і держава всеж приділяли належну увагу саме цій категорії людей. Адже вони пройшли нелегкий життєвий шлях. Якщо їх зрозуміти, перейнятися їхніми тривогами, то ми побачимо, що вони віддані країні, мають величезну соціальну сміливість, готові брати участь у різних проектах, мають величезний заряд внутрішньої енергії. Її потрібно лише спрямувати у потрібне русло.
    Тому Шепетівська спілка ветеранів Афганістану сьогодні готова прийняти до своїх лав бійців, які пройшли АТО, і всіляко їх підтримати.
Володимир ПИПИЧ,
учасник бойових дій
в Афганістані.

Загиблим і живим
      
118 мешканців Львівщини не повернулися з Афганської війни. Вічна шана полеглим. Їм присвячено чима¬ло пам’ятних знаків у Львові та містах області. А напередодні чергової річни¬ці виведення військ відбулося відкриття ще одного – у райцен¬трі Перемишляни.
Під звуки оркестру ветерани війни в Афганістані під державними прапо¬рами і символікою УСВА чіткою колоною пройшли по місту. На невеликому майдані в самому центрі, увінчаному прапо¬рами, транспарантами, плакатами і квітами, зі¬бралися мешканці, гості, представники багатьох «афганських» осередків області, ветерани різних воєн і військових конфліктів.
Під час урочисто¬го віче в усіх – зосереджені обличчя, у деко¬го на очах – сльози, та погляди спрямо¬вані на стелу. На ній викарбувано: «Твоїм синам, які пройшли пекельни¬ми шляхами війни в Афга¬ністані, загиблим і ще жи¬вим», поряд викарбувана постать солдата з автоматом, імена трьох перемиш¬лянців, загиблих у тій ві¬йні: Степан Михайло¬вич Бекас, Богдан Павлович Липа, Степан Ярославо¬вич Побережний. Їх троє з-поміж більш як шес¬ти десятків пе¬ремишлянців, які пройшли цю війну. Десятьох уже немає… Інші ж пам’я-тають усе, бо колиш¬ніх воїнів не буває.
Відбулося богослужіння та освячення пам’ятного знака. До кра¬ян звернули¬ся керівники районної адміністрації Роман Андру¬сишин і районної ради Ми¬кола Музичка, міський го¬лова Іван Зо¬зуля, голова місцевого осе-редку УСВА Андрій Шарван, заступник голови Львівської обласної організації ветеранів Афганістану Ігор Табака і ветеран тієї війни, перемишля¬нець, полковник у відставці, кавалер трьох орденів, інвалід війни першої групи Анатолій Янков.
Учасникам війни в Афганістані, всім, хто допоміг у спорудженні знака, урочисто вручили подяки і пам’ятні медалі.
Хвилиною мовчання вшанували пам’ять полеглих в Афганській війні та у ни¬нішній – за незалежність і територіальну ціліс¬ність України. І нині ветерани Афганіс¬тану в строю – подають приклад нескореності й честі молодим бій¬цям.

Анатолій ЯНКОВ.

ВОЙНА ДОЛЖНА ОСТАНОВИТЬСЯ!
Надежду на прекращение братоубийственной войны выразили участники состоявшегося в Мариуполе митинга, посвященного 26-й годовщине вывода советских войск из Афганистана.
У памятника погибшим воинам-интернационалистам в пойме реки Кальчик традиционно собрались представители «афганского» братства, чтобы почтить память боевых товарищей, сложивших головы на далекой чужой земле. Отдать долг павшим землякам пришли представители общественных организаций, городской власти и народный депутат Украины Сергей Матвиенков. Митинг открыл председатель Приазовской ассоциации ветеранов Афганистана (воинов-интернационалистов), подполковник запаса Александр Власов.
Городской голова Юрий Хотлубей провел историческую параллель между сегодняшним днем и событиями 1989-го года: «Мы помним  фото, запечатлевшее генерал-лейтенанта Бориса Громова во время вывода Ограниченного контингента советских войск через Термезский мост. Это наша история... Сегодня мы чествуем воинов-интернационалистов, которые стали примером для всех жителей города в этот сложный период. Вследствие Минских соглашений с 15 февраля Вооруженные Силы Украины прекратили обстрелы в зоне контакта, и эти условия четко соблюдаются. Заложены основы мирной жизни Мариуполя и всей страны. И нашему обществу необходимо объединиться. Обращаюсь к интернационалистам с огромной просьбой: нам всем сейчас нужна ваша четкая гражданская позиция – необходимо стабилизировать обстановку в городе, обеспечить дальнейшее восстановление разрушенного микрорайона Восточного». Юрий Хотлубей рассказал собравшимся, что накануне при участии народных депутатов Украины Сергея Таруты и Сергея Матвиенкова была выполнена инспекция всех объектов пострадавшего микрорайона. «Нам помогает и правительство, и градообразующие меткомбинаты. Мы выполнили остекление 1200 квартир, остается еще примерно 120. И мы завершим эту работу, – заверил городской голова. – Жители Восточного постепенно возвращаются в свое жилье. Надеюсь, что в результате перемирия, которое должно перерасти в настоящий мир, будет полностью восстановлен и вернется к нормальной жизни этот микрорайон, наступит тишина в окрестностях города. Давайте объединим усилия – вместе мы, мариупольцы, пройдем все испытания!»
Юрий Хотлубей предложил почтить память погибших воинов-интернационалистов минутой молчания.
«26 лет назад, 15 февраля  последний советский солдат покинул территорию Афганистана. И тогда для всех, кто там воевал, наступил долгожданный мир. Сегодня мы, как никогда, понимаем, что значит слово «мир», что значат жизни, которые были отданы ребятами, выполнившими свой интернациональный долг, – подчеркнул народный депутат Украины Сергей Матвиенков. – Искренне желаю, чтобы 15 февраля стало днем мира не только в той, прошедшей войне, но и сейчас, чтобы нынешнее перемирие превратилось в надежный, долгожданный мир. Сегодняшнее противостояние унесло более пяти тысяч жизней. Высокой ценой достается нам жизнь под мирным небом. Объединившись, мы должны понимать, что необходимо восстанавливать разрушенное хозяйство и строить мирную жизнь. Огромное спасибо и низкий поклон интернационалистам за тот урок, который был нам преподнесен в те далекие дни. Мы сделаем из него правильные выводы. Всем нам искренне хочу пожелать лишь одного – мирного неба над головой!»
Председатель ООВИ «Долг» меткомбината имени Ильича Александр Чепайкин перечислил имена 28 мариупольцев, сложивших головы на земле Афганистана. Родственники погибших «афганцев», представители общественных организаций и городской власти возложили цветы к памятнику воинам-интернационалистам.
«Я фактически пережил уже три войны – Великую Отечественную, Афганскую и ту, что сейчас происходит в Украине. Кто же ответит за нынешний военный конфликт?» – риторически восклицает один из первых участников Афганской войны, полковник авиации в отставке 75-летний Геннадий Толмачев.
«С болью в сердце я пришел на митинг, – отметил председатель ПрАВА Александр Власов. – Мы все знаем о трагических событиях, произошедших недавно в Мариуполе. Вместе со всем городом «афганцы» скорбят о погибших, помогают раненым, участвуют в восстановлении разрушенного жилья. И пока мы живы, должны помнить о погибших боевых товарищах, поддерживать сложившиеся традиции и проводить патриотическую работу с молодежью, рассказывая правду о той далекой войне».
Накануне 26-й годовщины вывода советских войск из Афганистана состоялась VI отчетно-выборная конференция Приазовской ассоциации ветеранов Афганистана (воинов-интернационалистов). Единогласным решением Александр Власов вновь избран председателем организации.
Владимир ЧЕРТУШКИН.

«Афганці» – української армії
Турбота про військовиків
Відбулося спільне засідання правління і керівників районних організацій Вінницької обласної спілки ветеранів війни в Афганістані та районних організацій Партії ветеранів Афганістану, на якому, зокрема, йшлося про допомогу нашій армії.
Голова обласної спілки Петро Кирилішин ознайомив присутніх з роботою організації в 2014 році, підбив підсумки відзначення в області Року учасників бойових дій на території інших держав.
В області усі громадські організації ветеранів Афганської війни беруть участь у волонтерській роботі з допомоги Збройним Силам України. У кожній районнвй та міській організації збирали кошти для військовиків. Найактивніше попрацювали у Тульчинському і Хмільницькому районах ветеранські організації, які очолюють Олексій Гордійчук і Володимир Гончарук, найбільший особистий внесок зробив учасник бойових дій в Афганістані В’ячеслав Броваренко з Вінниці. Загалом зібрано понад 50 тисяч гривень.
Обласна спілка ветеранів війни в Афганістані оплатила і передала військовій частині А-1660, яка забезпечує зв'язком командування Повітряних Сил Збройних Сил України, портативні радіостанції, акумуляторні батареї для вантажівок, вогнегасники, водонагрівачі, матраци, подушки, ковдри, зварювальний апарат.
Вокально-інструментальний ансамбль «Аскер», яким керує учасник бойових дій в Афганістані Сергій Котляревський зібрав кошти під час концерту на Театральному майдані у Вінниці та провів кілька концертів для воїнів АТО в районі Попасної. Транспортне забезпечення здійснив учасник бойових дій в Афганістані Василь Нечипорук.
Учасники бойових дій в Афганістані вінничани Петро Мельничук, Іван Мельник як водії підкорили всі дороги сходу України. Їх завжди радо зустрічали на всіх блокпостах у Луганській і Донецькій областях.  Потрапивши під обстріл, Петро Мельничук після ремонту пошкодженого автомобіля знову збирається в далеку дорогу.
Серед активних волонтерів можна назвати Юрія Шевчука та Олександра Покрищука з Іллінців. Допомога вінничан нашої армії не припиняється.   
      
Прес-служба Вінницької обласної
Спілки ветеранів війни в Афганістані.

Допоміг авторитет
Чернігівське обласне відділення УСВА надає допомогу бійцям Збройних Сил України і добровільних збройних формувань, які захищають територіальну цілісність країни.
Ветерани придбали 15 приладів нічного бачення, 79 комплектів військового обмундирування, 470 аптечок, 42 бронежилети, 17 кевларових касок, а також відправили 32 тонни продуктів харчування для військових і 43 тонни – для мирних жителів.
– Ця робота вимагала зусиль й організаторських здібностей керівників районних організацій УСВА. Напрацьований роками авторитет допоміг, і люди ставилися з довірою до воїнів-інтернаціоналістів, які збирали й відправляли допомогу, – зазначив керівник обласного відділення УСВА Станіслав Віхров.
Загалом беруть участь в Антитерористичній операції на сході України 35 членів районних і міських організацій УСВА області, 27 з них воюють у складі батальйонів територіальної оборони.

Прес-служба ЧОВ УСВА.

Спорт
За майбутнє спокійні
У Навчально-оздоровчому комплексі Київського військового ліцею ім. І. Богуна в Боярці відбулася мала військово-спортивна спартакіада, в якій брали участь ліцеїсти-богунівці і воїни-інтернаціоналісти. Збірну «Інтернаціоналіст» на чолі з головою Києво-Святошинської районної організації УСВА Ларисою Козленко – капітаном команди й повноцінним учасником усіх етапів, представляли її заступник Олександр Бондаренко, голови місцевих осередків УСВА Олег Свінцицький, Анатолій Глушко, Володимир Ярошенко, воїни-інтернаціоналісти Петро Школьний, Володимир Поліщук і Василь Лук’янчук.
– Сьогодні ми намагалися навчити юних перемагати і любити! – наголосила Лариса Козленко. – Перемагати чесно навіть більш досвідчених, самовіддано любити ту справу, за яку взявся, вірити в свої сили і досягати поставленої мети. Та з’ясувалося, що вони це і так вміють! Відтак за майбутнє і наших Збройних Сил, і нашої Батьківщини можна бути спокійними.
Радислав КОКОДЗЕЙ,
член Києво-Святошинської організації УСВА,
викладач Навчально-оздоровчого комплексу Київського військового ліцею ім. І. Богуна.

 
< Попередня   Наступна >

 

 
 
© 2005-2018, Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
www.usva.org.ua
pressusva@ukr.net
При любом использовании материалов сайта гиперссылка на usva.org.ua обязательна.
Редакция usva.org.ua может не разделять точку зрения авторов статей
и ответственности за содержание републицируемых материалов не несет.