Цьогоріч для Міністерства оборони України передбачено 44,6 млрд гривень. Понад третину цих коштів планується спрямувати на грошове утримання військовослужбовців. На актуальні запитання щодо розмірів виплат, передбачених учасникам АТО, отримання грошової винагороди за підбиту та захоплену техніку, успішне виконання бойового завдання, за безпосередню участь у бойових діях, компенсацій за поранення або каліцтво, допомоги сім’ям при загибелі військовослужбовця, порядку отримання виплат за участь у бойових операціях тощо під час «гарячої» телефонної лінії в редакції газети «Народна армія» компетентні відповіді надавав заступник директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України Сергій Винник.
Олена ЛУЧКО, м. Київ, мати пораненого військовослужбовця:
— На які виплати мають право військовослужбовці, які отримали поранення в зоні АТО?
— Пораненим у зоні АТО військовослужбовцям, які перебувають на лікуванні, виплачується грошове забезпечення разом з винагородою за безпосередню участь в антитерористичній операції. Винагорода за участь в АТО зберігається на час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні безпосередньо після отримання поранення. Після виписки з госпіталю вони отримують лише місячне грошове забезпечення.
Олександра СТАРОДУБ, м. Марганець Дніпропетровської обл., дружина військовослужбовця:
— 22 січня 2015 року загинув мій чоловік. Ми зібрали всі документи для отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, але про місцезнаходження батьків чоловіка нічого не знаємо. Можливо отримати гроші лише на мене та наших двох дітей?
— Одноразова грошова допомога в разі загибелі військовослужбовця виплачується членам сім’ї, батькам та його утриманцям у розмірі 609,0 тис. гривень. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її отримання. У разі відсутності з якихось причин когось із членів сім’ї, в даному випадку батьків, одноразова грошова допомога оформлюється тільки в тій долі, на яку мають право дружина та діти. Тобто отримання повної суми родиною можливе тільки в разі нотаріально завіреної відмови батьків загиблого військовослужбовця або визнання їхньої недієздатності, позбавлення батьківства тощо. У разі відмови якоїсь з осіб від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
Документи на виплату одноразової грошової допомоги у вашому випадку надійшли в Департамент фінансів з Дніпропетровського обласного військового комісаріату 2 березня 2015 року та передані для прийняття рішення у відповідну комісію. Належна частка допомоги до кінця березня вам буде виплачена.
Тетяна НІКОЛАЄВА, м. Кременчук, дружина військовослужбовця:
— Мій чоловік був мобілізований до війська. Наприкінці лютого поточного року проходив службу у складі 13-го окремого мотопіхотного батальйону безпосередньо в зоні АТО. Проте виплату грошової винагороди за безпосередню участь в АТО він не отримав. Що могло стати причиною цього?
— Винагорода за участь в АТО виплачується в поточному місяці за минулий, виключно за наявності наказів відповідного командування про прибуття — вибуття з відрядження у зону АТО тощо. Тому виплати будуть обов’язково здійснені у березні місяці за лютий.
Олена БРОДА, м. Тернопіль:
— В якому розмірі виплачується грошове забезпечення військовослужбовцям у зоні АТО? Чи проводиться виплата 1000 гривень за кожен день перебування на передовій?
— На сьогодні грошове забезпечення військовослужбовця, який бере участь у зоні АТО, має становити не менше 5700 грн. Доплата за безпосередню участь у бойових діях військовослужбовцям сплачується у розмірі 1000 гривень за добу безпосередньої участі у вогневому зіткненні з противником. Виплати здійснюються на підставі бойового наказу або бойового розпорядження командира військової частини, журналу бойових дій, журналу ведення бойової обстановки, бойового донесення — підсумкового за результатами бою, рапортів про участь в бойових діях, які подаю-ться за підпорядкованістю до штабу сектору, штабу АТО та наказу командира військової частини.
«Бойові» сплачуються, коли підрозділ отримує бойове завдання й успішно виконує його.
Кирило СОЯ, мобілізований військовослужбовець 40-го мотопіхотного батальйону:
— Я проходжу лікування в одеському госпіталі. Був поранений у зоні АТО. З грудня 2014 року не отримую грошового забезпечення. До кого мені звертатися?
— Насамперед необхідно зв’язатися з представниками стро-йової частини та фінансової служби вашого підрозділу, щоб з’ясувати імовірні причини невиплати. Можливо, йдеться про невчасне оформлення відповідних документів під час переміщення особового складу, зокрема евакуації поранених воїнів у військові госпіталі. Після з’ясування всіх обставин виплати обов’язково будуть здійснені.
Ярослав НОВАК, м. Миколаїв, мобілізований військовослужбовець:
— Я звільнився після 12 місяців військової служби, під час якої перебував у зоні АТО, а до мобілізації працював на заводі. На які виплати я маю право?
— Ви маєте отримати грошове забезпечення по день виключення зі списків військового підрозділу включно. Після звільнення вам буде виплачена одноразова грошова допомога при звільненні, яка обчислюється із розрахунку 4% від суми грошового забезпечення за повні календарні місяці військової служби без урахування винагороди за участь в АТО. Окрім цього, за попереднім місцем роботи за весь час вашого перебування на військовій службі за вами зберігається середня заробітна плата.
Представник одного з промислових підприємств Дніпропетровщини:
— Нещодавно двоє з наших колег отримали повістки з військкоматів на призов до війська за мобілізацією та зараз завершують військову підготовку в одному з навчальних центрів. При цьому шоломи та бронежилети їм не видали. Проблема забезпечення індивідуа-льним бронезахистом в Міноборони існує й досі?
— Необхідна кількість бронежилетів та шоломів на складах оборонного відомства вже накопичена. Засоби індивідуального захисту ваші колеги отримають по прибутті у бо-йові частини.
Таїсія ПАРАФИЛО, Полтавська обл., мати військовослужбовця:
— Мій син був мобілізований до війська минулого року. У зоні АТО був важко поранений, отримав інвалідність І групи. На який розмір допомоги він може розраховувати та коли ми отримаємо ці кошти?
— У вашому випадку сума допомоги становить 146 тис. гривень. Виплати повинні здійснюватися без затримок. Грошей для цього достатньо. При цьому зазначу, що першочергово виплати здійснюються сім’ям загиблих, інвалідам та звільненим за станом здоров’я військовослужбовцям. На сьогодні ваші документи на виплату допомоги, що надійшли в Департамент фінансів з Полтавського обласного військового комісаріату 5 січня 2015 року, після перевірки Центральною військово-лікарською комісією Міністерства оборони України вже передані для прийняття рішення в Комісію з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби. Виплата допомоги буде здійснена до кінця березня 2015 року.
Олександр, м. Київ, військовослужбовець:
— Чи передбачена в цьому році виплата грошової компенсації за піднайм житла?
— Така компенсація передбачена. На її виплату в цьому році заплановано 120 млн гривень. З початку року процес вже пішов. Оформлюйте документи належним чином, подавайте на розгляд командира та отримуйте компенсацію.
Гнат ЛЕЙКА, м. Київ, військовослужбовець:
— Відомі факти «небойових» втрат серед військовослужбовців Збройних Сил України. Які виплати передбачені в цих випадках, в яких розмірах, який порядок їхнього оформлення?
— Порядок оформлення документів у випадках «небойових втрат» такий же, як і у випадках загибелі військовослужбовців під час ведення бойових дій. Одноразова виплата грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця виплачується членам сім’ї у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму для працездатних осіб (609 тис. гривень). Але якщо за результатами розслідування причин загибелі військовослужбовця встановлено, що він перебував у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння чи причиною смерті стало самогубство, або смерть настала під час скоєння злочину, грошова допомога сім’ї в цих випадках не виплачується.
Надія, Житомирська обл., мати військовослужбовця:
— Мій син, перебуваючи у відпустці в 2013 році, загинув у результаті ДТП. На які виплати може розраховувати наша родина?
— Відповідно статті 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до 1 січня 2014 року виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця здійснювалася лише у випадку його загибелі під час виконання ним обов’язків військової служби. Тож законних підстав для виплати одноразової грошової допомоги сім’ї загиблого під час відпустки у 2013 році немає.
Наталія, громадська організація «Жіноча сила України»:
— Якщо військовий знаходиться в полоні або зник безвісти, на які виплати має право його родина?
— Грошове забезпечення зберігається в тих розмірах, на які військовослужбовець мав право на день захоплення в полон. До повернення до місця служби (до з’ясування обставин), кошти мають отримувати рідні на підставі відповідної заяви на ім’я командира частини.
— Знаю випадок, коли військовослужбовцю відмовили у виплаті грошової допомоги на оздоровлення за 2014 рік у поточному році. Наскільки це правомірно?
— Грошова допомога на оздоровлення виплачується один раз на рік за рапортом військовослужбовця. Якщо у 2014 році він не отримав цієї виплати, то в наступному році вона вже не здійснюється. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не має обов’язкового характеру та здійснюється в разі наявності на її виплату коштів за зверненням військовослужбовця до командира за наявності підстав.
Олександр ШЕЙГАС, викладач Харківського університету Повітряних Сил імені І. Кожедуба, полковник:
— Як відомо, у січні цього року було обмежено максимальний розмір грошового забезпечення до 7 мінімальних заробітних плат. Чому ці обмеження стосуються й військовослужбовців?
— Міністерство оборони України ініціювало перед урядом скасування цих обмежень для особового складу силових відомств. Розділом ІІ Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ обмеження грошового забезпечення 7 мінімальними заробітними платами буде скасовано з 1 квітня 2015 року.
Окрім цього, на «гарячу телефонну лінію» газети «Народна армія» запитання від читачів надходили й електронною поштою. Так, військовослужбовці строкової служби цікавилися: «В якому розмірі виплачується вихідна допомога військовослужбовцям строкової служби при звільненні в запас? Якщо військовослужбовець строкової служби не використав відпустку, чи має він право на компенсацію?»
— Вихідна допомога військовослужбовцям строкової служби при звільненні в запас виплачується в розмірі 8 посадових окладів, 12 посадових окладів — для сиріт та дітей, які залишилися без опіки батьків.
Компенсація за невикористану відпустку військовослужбовцям строкової служби законодавством не передбачена.
У листі від військовослужбовців-десантників було поставлено питання щодо виплат надбавок за здійснення стрибків. Зокрема, чи підлягає виплаті у 2015 році надбавка за особливі умови служби військовослужбовцям, які не виконали річні норми стрибків з парашутом у 2014 році у зв’язку із залученням до виконання завдань антитерористичної операції?
— Так. Виплата надбавки за особливі умови служби у 2015 році буде продовжена тим військовослужбовцям, які в 2014 році залучалися до виконання завдань в антитерористичній операції та через це не виконали річні норми стрибків з парашутом, але за умови виконання норм стрибків у 2013 році.
Записали Вадим КОВАЛЬОВ,
Тетяна МОРОЗ,
«Народна армія»
30.03.2015
|