2 серпня Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) організувала і провела в столиці урочисті заходи, присвячені 85-й річниці Повітряно-десантних військ і Дню Високомобільних десантних військ (ВДВ) Збройних Сил України.
До Всеукраїнського меморіалу загиблим в Афганістані ветерани Повітряно-десантних військ, воїни-десантники сучасних ВДВ, учасники антитерористичної операції, представники ветеранських громадських організацій, воїни-інтернаціоналісти, мешканці міста поклали вінки і квіти.
Хвилиною мовчання вшанували світлу пам'ять загиблих і померлих уже після війни бойових друзів. Настоятель церкві Воскресіння Христового – Храму пам’яті загиблих і ветеранів Афганістану протоієрей отець Сергій (Ющик) відслужив панахиду.
Під час мітингу голова УСВА С. В. Червонописький привітав воїнів-десантників з професійним святом, наголосив на необхідності в наш складний час підвищення обороноздатності Збройних Сил України, зокрема їх ВДВ. Сергій Васильович передав керівництву 5-ї батальйоно-тактичної групи 81-ї десантно-штурмової бригади ветеранам Афганської війни Олегу Чуйку і Леоніду Полосенку відремонтований позашляховик – легкоброньований пікап «Мазда». Цей автомобіль вже брав участь у бойових діях на сході країни і мав значні пошкодження від мін і куль, але силами «афганців» столиці Володимира Сіроуса, Сергія Михайлюка і Віталія Васильченка його відновлено.
Після урочистостей представники УСВА і духовенство «афганської» церкві відвідали поранених учасників АТО у Головному військовому клінічному госпіталі Міністерства оборони України.
Голова УСВА С. В. Червонописький, настоятель церкві Воскресіння Христового – Храму пам’яті загиблих і ветеранів Афганістану протоієрей отець Сергій (Ющик), заступник голови УСВА В. Г. Глюза, голова Київської міської спілки ветеранів Афганістану М. М. Гончаренко, заступник голови КМСВА В. В. Васильченко, голова Печерської районної спілки ветеранів Афганістану у Києві Р. Х. Камалов, голова Київського комітету сімей загиблих військовослужбовців Т. П. Ліскіна поспілкувалися з пораненими бійцями, підтримали їх душевний стан і вручили подарунки від УСВА, всеукраїнських громадських організацій «Жіноча Варта», «Спілка православних жінок», духовенства «афганської» церкві.
Ветерани-десантники продовжили святкування Дня ВДВ у столичному Гідропарку і на Майдані Незалежності. Воїни згадували загиблих друзів, свої молоді бойові роки, обговорювали сучасну економічну і політичну ситуацію в країні.
У святкуванні активну участь брали представники засобів масової інформації, яким голова УСВА С. В. Червонописький неодноразово давав інтерв’ю.
Урочисті заходи, присвячені 85-й річниці Повітряно-десантних військ і 23-й річниці Високомобільних десантних військ Збройних Сил України відбулися в обласних центрах, містах і селах України.
Правління УСВА
29 липня у столичному Палаці ветеранів відбулося чергове засідання Правління Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), у роботі якого взяв участь голова Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції А. В. Дерев’янко.
Порядок денний засідання:
1. Про підтвердження повноважень членів Правління УСВА.
(Інф. С. В. Червонописький).
2. Про кількісний та персональний склад Президії УСВА.
(Інф. С .В. Червонописький).
3. Про роботу територіальних організацій УСВА.
(Інф. С. В. Червонописький).
4. Про роботу УСВА з питань соціального захисту ветеранів та інвалідів війни, членів сімей загиблих і померлих учасників бойових дій.
(Інф. В. Г. Глюза),
5. Про участь членів УСВА у виборах до місцевих рад.
(Інф. С. В. Червонописький).
6. Про участь делегації УСВА у роботі Міжнародного форуму «Ветерани воєн за добросусідство та мир».
(Інф. В. І. Аблазов).
7. Про відзначення 25-ї річниці створення УСВА.
(Інф. С. В. Червонописький).
8. Про заснування Книги Вдячності й Пошани УСВА до 25-ї річниці створення УСВА.
(Інф. В. І. Аблазов).
9. Про проведення другого етапу VII Конференції УСВА. (
Інф. С. В. Червонописький).
Прес-служба УСВА.
До 25-ї річниці УСВА
Всеукраїнська Книга Вдячності й Пошани
Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
Правління УСВА 29 липня підтримало пропозицію голови УСВА Сергія Червонописького про заснування у зв’язку з 25-ю річницею діяльності організації Всеукраїнської Книги Вдячності й Пошани Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів).
До Книги в алфавітному порядку пропонується заносити прізвища, ім’я, по-батькові та біографічні відомості осіб, які з дня заснування УСВА своєю повсякденною працею зробили вагомий внесок у виконання статутних завдань організації, сприяли й допомагали становленню і зміцненню Спілки, захисту прав ветеранів війни і сімей загиблих воїнів.
Роки швидко минають, час спливає, і з пам’яті зникають прізвища людей, які віддали багато сил для підтримки ветеранського руху і, передусім, сприяли становленню і зміцненню організації ветеранів Афганської війни, всіх воїнів-інтернаціоналістів. При цьому важливо запам’ятати людей, які не були учасниками війни, не брали участь у бойових діях за межами нашої держави, але шанобливо і з повагою ставилися до ветеранів війни та сімей загиблих воїнів і приймали рішення або надавали сприяння у вирішенні їхніх проблем. Цим особам відведено першу частину Книги Вдячності й Пошани. Продовженням її є частина, до якої пропонується заносити дані про ветеранів війни, учасників бойових дій в інших країнах, які досягли помітних успіхів і висот у службовій кар’єрі, інших сферах державної, громадської, гуманітарної, економічної діяльності, свій авторитет і можливості використовували для вирішення проблем і допомоги ветеранам війни і родинам загиблих воїнів.
Рішення про занесення до Книги приймається Правлінням УСВА після погодження зокрема через технічні засоби зв’язку.
Кожній особі, занесеній до Книги, або її родині, надсилається Подяка голови Спілки.
Книгу вирішено вести на електронному сайті УСВА і видавати друком до чергових звітно-виборних Конференцій УСВА. Інформацію про осіб, занесених до Книги, оприлюднювати на сайті УСВА й на сторінках газети «Третій тост».
Пропонується територіальним організаціям УСВА заснувати місцеві Книги Вдячності й Пошани.
Першим кроком є реалізації рішення Правління УСВА у цьому напрямі підготовлений попередній список кандидатів на занесення до Книги Вдячності й Пошани. Доповнення до списку приймаються електронною поштою від голів територіальних (обласних) організацій та інших членів Правління УСВА одночасно з біографічними довідками кандидатів і висвітленням їх конкретних заслуг перед УСВА.
До Дня Незалежності
Параду військової техніки на День Незалежності не буде. Про це повідомив перший заступник Глави Адміністрації Президента Віталій Ковальчук.
За його словами, державні заходи заплановані на 23 і 24 серпня. «23 серпня відзначатиметься День Прапора. О 9 годині ранку на Софійській площі відбудеться церемонія підняття Президентом Державного Прапора України. У той же час Прапор буде піднятий в усіх обласних і районних центрах, усіх військових частинах і дипломатичних представництвах»,— зазначив Віталій Ковальчук.
На Софійській площі три дні триватиме виставка прапорів-реліквій, передбачається також проведення меморіальних заходів у Парку Слави. О 12 годині відбудеться загальнонаціональна хвилина мовчання для вшанування пам’яті воїнів, загиблих у зоні АТО.
«24 серпня, на День Незалежності, жодного військового параду з залученням техніки не буде. Натомість на Хрещатику відбудеться Марш Незалежності, у центрі якого — особа воїна, захисника нашої країни, того, кому ми завдячуємо нашою свободою. У Марші пройдуть учасники АТО, волонтери та інші»,— наголосив Віталій Ковальчук.
Увечері на Майдані Незалежності відбудеться концерт всесвітньовідомого гурту класичної музики «I, culture orchestra» під керівництвом Кирила Карабиця.
В організаціях УСВА
Досвід і знання фронтовиків
На базі Військового інституту Київського національного університету імена Тараса Шевченка проходять курси перепідготовки й підвищення кваліфікації офіцери структур по роботі з особовим складом. Така посада передбачає велику відповідальність, тому потребує від офіцерів високої кваліфікації і знань статутів, психології, права, історії.
Керівництво інституту практикує співпрацю з громадськими організаціями та об’єднаннями ветеранів, учасниками минулих збройних конфліктів і бойових дій на сході України. Днями з офіцерами спілкувалися учасники АТО молодший лейтенант Тетяна Овсепян, капітан Дмитро Земляний, майори Сергій Майданов і Віталій Шепелюк, поділилися бойовим досвідом учасники бойових дій на території інших держав підполковник Геннадій Шеремет і заступник голови УСВА полковник у відставці Валерій Аблазов.
Валерій Аблазов розповів про свій досвід управління військами і роботи з особовим складом під час війни в Афганістані. Він навів цікаві історичні паралелі щодо теперішньої війни на сході України й проаналізував зміни в патріотичному вихованні військовослужбовців у період незалежної України. Ветеран акцентував увагу на критичній потребі проводити активнішу інформаційно-пропагандистську роботу серед військовослужбовців для протидії ворожій маніпулятивній брехливій пропаганді.
Геннадій Шеремет поділився досвідом організації психологічної підготовки бійців під час бойових дій в міжетнічних конфліктах (зокрема нагадав Карабахський конфлікт). Його поради – згуртувати навколо себе актив підрозділу і сформувати колектив роти, який допоможе в роботі зі зміцнення військової дисципліни.
Один із слухачів курсу перепідготовки майор Сергій Майданов уже має досвід бойових дій в зоні АТО. Офіцер розповів про особливості виховної роботи в бойових умовах, особливо з питань профілактики правопорушень.
Виступ молодшого лейтенанта Тетяни Овсепян був зосереджений на роботі психолога в зоні АТО. Вона вже працювала там на посаді офіцера-психолога, тому їй було чим поділитись із слухачами. Разом зі своїм підрозділом вона пройшла через бої на сході країни. За сумлінну службу нагороджена грамотою . «Необхідно, щоб психолог був із особовим складом з початку формування і на всіх етапах бойового злагодження, постійно проводив індивідуальну виховну роботу», – порадила Тетяна. Доволі часто їй доводилося давати консультації бійцям по телефону одразу після бою. «Найкращий результат психолог забезпечує лише у тісній співпраці з командиром підрозділу та офіцерами по роботі з особовим складом», – констатувала вона.
Учасник бойових дій майор Віталій Шепелюк разом із сином захищав територіальну цілісність на сході України. Він зосередив увагу на необхідності знання офіцерами техніки та озброєння, розповів про особливості спорудження опорних пунктів, дав поради про особливості поводження зі стрілецькою зброєю, бронетехнікою та іншим озброєнням.
У цілому курси перепідготовки й підвищення кваліфікації офіцерів акцентують увагу не лише на передачі слухачам теоретичних основ і знань, необхідних для заступників командирів рот по роботі з особовим складом, а і на передачі цінного досвіду, здобутого ветеранами під час бойових дій. Таким чином мобілізовані офіцери будуть максимально підготовлені до роботи в реаліях позиційної війни на східних теренах України, що дозволить їм ефективно виконувати свої службові обов’язки й підтримувати високий бойових дух і дисципліну серед особового складу.
Микола ДОРОХОВ,
голова Ради ветеранів Військового інституту, полковник запасу.
Вантаж від киян
2 серпня представники Київської міської спілки ветеранів Афганістану відвідали військовослужбовців 5-го батальйону тактичної групи «Кремінь» 81-ї десантно-штурмової бригади.
Подарунки для військовослужбовців привезли О. Денисов, З. Артабаєв, Н. Шатковська, І. Літаш, Д. Іванов, О. Базік, В. Муравйов, В. Песецький, С. Карпухін, І. Чередніченко, Ю. Дрогальчук, Л. Мухін за підтримки генерального директора КП «Київпастранс» Сергія Петровича Майзеля, який також взяв участь у поїздці. Кияни побували у підрозділах, де серед особового складу багато учасників бойових дій в Афганістані, зокрема командир групи полковник Олег Чуйко, підполковник голова Святошинської районної спілки ветеранів Афганістану міста Києва Леонід Полосенко та інші.
Військовослужбовцям було передано для облаштування блокпостів генератор, 12 цистерн для води, 17 ліжкомісць, будівельні матеріали, а також продукти харчування, одяг і засоби особистої гігієни – загалом вагою понад 8 тонн. Збір допомоги організовано директором КП «Київпастранс» С. П. Майзелем, який з травня 2014 року постійно допомагає організації у волонтерській діяльності. Також активно сприяють у цьому учасники бойових дій в Афганістані, мешканці столиці Сергій Власенко, Андрій Пушак і Солом’янська районна спілка ветеранів Афганістану міста Києва (голова – М. Я. Юрченко).
З нагоди Дня Високомобільних десантних військ Збройних Сил України на передовій відбувся мітинг, воїнів-десантників привітали з професійним святом і побажали скорішого миру і повернення додому живими і здоровими. Від імені Правління УСВА деяких військовослужбовців нагороджено медаллю «За громадянську мужність».
Після урочистого привітання відбувся концерт автора-виконавця, учасника бойових дій в Афганістані Леоніда Мухіна, пісні якого на військову і «афганську» тематику зворушили воїнів-десантників.
Командування частини висловило гостям вдячність за допомогу і планує й надалі співпрацювати з київськими «афганцями».
Прес-служба КМСВА.
Вчись перемагати
На Кіровоградщині триває акція «Любиш Україну – вчись перемагати», метою якої є військово-патріотичні навчання молоді.
Активну участь в акції бере Знам’янський міський спортивно-технічний клуб ТСОУ. За підтримки народного депутата України С. Березкіна та у співпраці з обласною організацією УСВА навчання проведено майже в половині районів області.
Днями акція відбулася у селі Бережинці, куди приїхали школярі з сіл Кіровоградського району. Директор ЗМСТК, учасник бойових дій в Афганістані В. Колебіденко розповів про різні види вибухівки, демонстрував зразки макетів мін, пояснював принцип і наслідки їх дії та вчив як діяти у разі знаходження вибухонебезпечних предметів.
Спробувати зброю в дії можна було на іншому рубежі, де керував інструктор МСТК Б. Колебіденко. Тринадцятирічна Олександра Колебіденко (на знімку) була інструктором на рубежі з розбирання та складання автомата. Її особистий рекорд – 25 секунд!
На інших рубежах школярі вчилися надавати першу медичну допомогу, транспортувати поранених, метали гранату на дальність і передивлялися виставку бойової зброї, що підготували бійці роти міліції спеціального призначення.
Організатори акції потурбувалися і про те, щоб знання, здобуті під час навчань, не забувалися, створили навчальний фільм і вручили диски із записом кожному викладачеві військової справи.
І. ІВАНЕНКО,
заступник директора Знам’янського МСТК ТСО України.
Щоб знали і вміли
З ініціативи голови Тернопільського міського об'єднання інвалідів війни в Афганістані Олексія Корицького в спорткомплексі ВАТ «Текстерно» відбулися заняття для молоді з вогневої підготовки і хімічного захисту.
Воїни-«афганці» розгорнули пункти, де вчили молодь розбирати й збирати стрілецьку зброю, розповідали про тактико-технічні характеристики зброї, характеристики та будову гранат і їх застосування, допомагали одягати засоби хімічного захисту. Молодь з великим ентузіазмом поставилася до цих занять.
Тернопільський гурт воїнів-«афганців» «РД» і автор-виконавець військово-патріотичних пісень Роман Лотецький виступили з концертом перед молоддю і ветеранами.
Василь КОГУТ,
перший заступник голови Тернопільської обласної організації УСВА.
«Афганська» наука
Київська обласна організація УСВА, очолювана І. І. Ковалем, приділяє велику увагу військово-патріотичному вихованню молоді.
Днями обласна організація спільно з Асоціацією учасників бойових дій та учасників АТО Білої Церкви (голова – В. О. Вовченко) провели табірний збір «Афганська» наука» з дітьми ветеранів Афганістану і військовослужбовців, які проходять службу в зоні АТО. Метою збору було виконання програми Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), виховання почуття патріотизму, вивчення історико-культурної спадщини України, вдосконалення фізичної підготовки, набуття навичок у вивченні військової справи, виховання почуття колективізму, бойового братерства, взаємовиручки.
Табірний збір проходив у Ржищеві, на базі відпочинку (центру реабілітації) ветеранів Афганістану Київської області. Юнаки під керівництвом П. М. Бабича, ветеранів Афганістану А. Г. Смаля, С. А. Копитова, В. І. Троценка отримали знання й практичні навички, необхідні у становленні чоловічого характеру. Заняття проводились в дусі змагальності, відпрацьовувались прийоми стройової підготовки, нормативи розбирання і збирання автомата, теоретичні і практичні навички стрільби з лука, пневматичного пістолета і гвинтівки, метання гранати.
Викликали неабиякий інтерес у молоді заняття з військової топографії, орієнтування на місцевості по карті, по компасу вдень і вночі (по зірках). Представники Громадського корпусу «Азов» на чолі з Владом Єсюком провели заняття по взаємодії військовослужбовців у сучасному бою, продемонстрували військове спорядження, прийоми рукопашного бою. Вагоме значення в ході проведення табірного збору приділялося фізичній підготовці. Крос, комплекс вправ, що виконувалися майбутніми захисниками під час ранкової зарядки, формували в них витривалість, почуття колективізму, викликали дух спортивної боротьби у досягненні єдиної мети – перемоги.
Учасники купалися в Дніпрі, плавали на байдарках, їздили верхи. На заключному етапі збору провели військово-спортивну естафету, по завершенню якої запалало величезне багаття.
Спілкування з отцем Костянтином дозволило юнакам серйозніше поставитися до вивчення військової, культурної спадщини України. Вони з інтересом знайомилися з експозицією музею-меморіалу «Букринський плацдарм» у селі Балико-Щучинка і музею Трипільської культури в Ржищеві.
Слова щирої вдячності хочеться висловити меценату Віталію Гречину, Федерації волейболу України (президент – В. В. Туровський), командиру військового шпиталю Білої Церкви Н. І. Самарському.
В’ячеслав ПІРУС,
голова ревізійної комісії Київської обласної організації УСВА.
Робочі зустрічі голови УСВА
21–23 липня голова УСВА С. В. Червонописький зустрівся з учасниками бойових дій в Афганістані – керівниками громадських організацій ветеранів спецслужб Г. С. Лобачовим, С. Г. Сінченком, В. Д. Койновим.
Бойові побратими обговорили складні питання соціального захисту ветеранів війни у сучасних умовах, й передусім відновлення прав сімей загиблих воїнів і допомоги родинам померлих ветеранів.
Керівники ветеранських організацій прийняли рішення про спільні заходи, пов’язані з відзначенням у 2015 році 25-ї річниці плідної діяльності УСВА, 35-ї річниці формування й направлення до Афганістану команди «Карпати» загону спеціального призначення «Каскад» і з інших питань, які цікавлять усіх ветеранів.
Багато зарубіжних громадян відвідують зараз Україну. Їм цікаво пізнавати не тільки сучасний політичний та економічний стан справ у нашій державі, але настрої у суспільстві, в об’єднаннях ветеранів.
Громадянин Канади Бен Маквикер готує матеріали для книги про події в Афганістані й життя ветеранів у різніх країнах. Він вже побував у Молдові, Росії, брав інтерв’ю у багатьох ветеранів Афганської війни. Перед поверненням додому Бен Маквикер зустрівся з головою УСВА Сергієм Червонопиським, який відповів йому на всі запитання про службу і післявоєнну діяльність.
4 серпня голова УСВА Сергій Червонописький зустрівся з представниками Посольства Ісламської Республіки Афганістан в Україні.
Радник Посольства Латіф Баханд, у минулому відомий журналіст і викладач Кабульського університету, розповів про діяльність Посольства ІРА в Україні, про життя в Афганістані після завершення місії НАТО і виведення Міжнародних сил сприяння безпеці. Він зацікавився гуманітарною і культурологічною складовими діяльності УСВА.
Сергій Червонописький та його заступник Валерій Аблазов розповіли гостям про творчу діяльність Спілки, про щорічне видання 10-15 книг, проведення пісенних фестивалів і спортивних змагань та інших заходів силами та за участі територіальних організацій УСВА. Зупинилися окремо на благодійній допомозі військовослужбовцям у сучасних подіях на Донбасі.
Співрозмовники згадували спільне минуле в Афганістані, знайомих військових і цивільних діячів східної держави, говорили про майбутнє наших країн. Афганські друзі погодилися, що однієї нетривалої офіційної зустрічі для змістовної розмови замало. Сергій Червонописький і Латіф Баханд домовилися про проведення наступних зустрічей з метою зміцнення гуманітарних стосунків між представниками громадянського суспільства України і Афганістану.
Прес-служба УСВА.
Назустріч побажанням ветеранів
Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 395 від 15 червня 2015 року «Деякі питання діяльності Державної служби у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції».
Затверджено граничну чисельність працівників апарату і територіальних центральних органів виконавчої влади, інших державних органів. У додатку до постанови надається перелік територіальних органів Державної служби у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (секторів) в усіх областях України, а сектор у Херсонській області обслуговує також Автономну Республіку Крим і Севастополь.
Керівники територіальних органів Служби (секторів) призначаються головою Служби за погодженням з міністром соціальної політики і головами відповідних місцевих державних адміністрацій. Заступники керівників секторів призначаються головою Служби за погодженням з міністром соціальної політики. При підборі кандидатів на ці посади для розгляду їх на конкурсній комісії Служби керуються вимогами Закону України «Про державну службу». Перевага надається учасникам бойових дій.
Перше засідання конкурсної комісії Служби планується провести 25 серпня 2015 року.
Вся додаткова інформація розміщена на сайті Державної служби у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.
Прес-служба УСВА.
Власть готова монетизировать льготы на проезд
Министерство соцполитики и Мининфраструктуры технически полностью готовы к тому, чтобы уже с 1 января 2016 года монетизировать льготы на проезд в транспорте.
Об этом во время тренинга для представителей региональных СМИ в Украинском медиа-центре реформ заявила Светлана Кубальська, руководитель отдела автотранспорта Мининфраструктуры. По ее словам, все необходимые данные для внедрения адресной денежной помощи у Минсоцполитики есть.
«Есть все расчеты, сколько они ежегодно перечисляют перевозчикам за проезд льготных категорий населения. Единственное, в чем надо определиться, это в порядке сумм, которые государство должно перечислить каждому льготнику, – отметила она. – К примеру, в 2015 году на оплату проезда одного льготника предусмотрено 47 гривен. И это – в год. Но мы понимаем, что этих средств недостаточно. Их еще может хватить на оплату проезда внутри населенных пунктов, но никак на междугородный проезд. Считаем, что размер такой адресной помощи должен составлять 250–300, а может, даже и 400 гривен»,
С. Кубальська уточнила, что при условии замены льготного проезда адресной денежной помощью речь пойдет об охвате всех без исключения льготных категорий населения, независимо от того, пользуются они транспортом или нет. «Человек сам уже должен решать, тратить эти средства на проезд, или лекарства, или на что-то еще», – отметила представитель Мининфраструктуры.
По ее убеждению монетизация льгот на проезд в транспорте позволит не только сохранить, но и развить маршруты в тех местностях, где сейчас перевозчики работать не хотят из-за того, что их услугами пользуются преимущественно льготные категории населения, наносит им ущерб. «Если заменить льготу на проезд адресной денежной помощью, то при этом условии все пассажиры будут платить за проезд живыми деньгами. Это будет побуждать перевозчиков развивать и те маршруты, которые сейчас они считают неперспективними», – пояснила С. Кубальська.
«Экономическая правда».
Виставка
«Кіборги»-«афганці»
У Меморіальному комплексі «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років» репрезентовано виставку «Родинна пам’ять про війну: Збережено», яка є підсумком проекту, започаткованого 2012 року.
Упродовж трьох років до фондових колекцій надійшло 1500 предметів із сімейних архівів з різних регіонів України, які склали основу виставки. Її метою є вшанування українського народу та його визначного внеску в перемогу антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні. Епілог виставки – реліквійно-образні композиції «День Перемоги» і «Кіборги».
Композицію «Кіборги» присвячено синам, онукам і правнукам учасників Другої світової війни, які нині захищають українську землю. Хтось із них і нині на передовій, а хтось віддав життя у боях за свободу й незалежність. Серед наших героїв є люди з бойовим досвідом, отриманим в Афганістані у 1979–1989 роках. Ветерани Афганської війни були переконані, що вони вже відвоювали і більше ніколи не доведеться хоронити своїх побратимів. Однак ворог прийшов на нашу землю й «афганці» знову змушені були взятися за зброю.
«У тих, хто пройшов Афган, загострене відчуття справедливості», – вважав заступник голови УСВА Олег Міхнюк – кавалер двох орденів Червоної Зірки, перший в історії України повний кавалер ордена «За мужність», нагороджений медалями «За відвагу» і «Захиснику Вітчизни».
Виховуючи молодь у дусі патріотизму, Олег Іванович не зміг бути осторонь подій, які сколихнули Україну наприкінці 2013 року. З перших днів брав активну участь в Євромайдані. Науковці експозиції «Трагедія і доблесть Афгану», збираючи для музею свідчення про участь ветеранів-«афганців» у протестному русі, не раз побували на Євромайдані. Олег збирав протигази, саморобні щити, обпалені каски, металеві пластини, що служили бронежилетами. Передав нам і прапор «афганської» сотні із символікою УСВА. Сказав: «Він постійно був із нами, навіть 18 лютого на вулиці Грушевського», а побратимам пояснив: «Це потрібно для нашого музею».
З початком військової агресії Олег Іванович зі своєю «афганською» сотнею, яка увійшла до складу 24-го батальйону територіальної оборони, воював на сході України. 20 серпня під час обстрілу Олег Міхнюк загинув. Посмертно нагороджений орденом «За мужність» першого ступенія. Побратими Олега і його дружина передали музею залиті кров’ю й посічені осколками карти, військову польову куртку, обпалені рештки зброї тощо. Ці речі, які були з Олегом в останні хвилини його земного життя, відразу помістили на виставку, біля них завжди зупиняються відвідувачі…
Відстоював цілісність України і «афганець» Андрій Мирославович Марунчак зі Львівщини. Повернувся з трьома пораненнями та контузією. Був представлений до нагороди, яку так і не отримав. У рідному селі збудував хату, знайшов себе у будівництві. Нині по різних областях України є не один десяток осель, збудованих Андрієм і його братом Петром. Проте спокійне життя було не для нього. З першого до останнього дня був учасником Революції Гідності на Євромайдані, де зазнав ще одну контузію.
Після початку війни на сході України разом із братом став бійцем 8-ї «афганської» сотні. 13 серпня 2014 року бійці «Айдару», серед яких були і брати Марунчаки, отримали завдання звільнити від бойовиків село Новосвітлівку. З ворожих танків по них відкрили вогонь. Стікаючи кров’ю, Марунчак устиг вихопити гранату й кинути в танк. У бойовій машині здетонували боєприпаси, Т-72 розірвало на шматки… Супротивник відступив.
Посмертно Андрій Марунчак нагороджений орденом «За мужність» першого ступеня. Матеріали передали до музею його дружина Оксана і брат Петро, який і нині перебуває на передовій.
Вижив після двох поранень в Афганістані, проте знайшов смерть у зоні АТО Микола Анатолійович Личак із Приірпіння. У 1986 році брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС. Активний учасник Революції Гідності. Коли почалася війна, їздив із гуманітарною допомогою для наших військових. Після однієї з таких поїздок залишився добровольцем у 24-му батальйоні територіальної оборони. Загинув 27 липня 2014 року під час виконання бойового завдання. Матеріали надійшли до музею від його побратимів з Ірпінської регіональної організації УСВА.
Для полковника Ігоря Федоровича Момота, заступника начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, це була вже четверта війна. Основним гартом стали чотири роки в десантно-штурмовій групі в Афганістані. Потім участь у чечено-осетинському конфлікті, згодом – Придністров’я. Полковник Момот душею вболівав за кожного солдата, не роздумуючи, рятував хлопців, які потрапляли до полону. Поки він був живий – не загинув жоден із його підлеглих. Не врятував лише свого життя, загинув 11 липня 2014 року.
Матеріали Ігоря Федоровича на виставку передала дружина Надія Валентинівна. Вони познайомилися в Афганістані. Надія як хірургічна медсестра на гелікоптері вивозила поранених. Врятувала під час перельоту й лейтенанта Момота.
У нашого наступного героя за плечима була не лише Афганська війна. Прапорщик Юрій Олексійович Глухенький – старшина роти вогневої підтримки 54-го розвідувального батальйону ЗСУ, який стримує атаки супротивника під Маріуполем. Повертаючись з ротації, він заїхав до нас, у музей, з подарунками – прапором підрозділу, бронежилетом, простріленим казанком, уламками снарядів. Ці всі речі, які пахли димом і порохом, можна побачити на виставці.
Юрій Олексійович розповів про свого товариша, друга дитинства, ветерана шести воєн, «кіборга»-«афганця» Олега Івановича Сільніцького. У листопаді 2014 року Сільніцький призначений командиром розвідувальної роти 81-ї десантно-штурмової бригади, яка з початку 2015 року тримала оборону в Донецькому аеропорту. 22 січня під час операції з деблокування українських солдатів у будівлі нового аеропорту командир зазнав контузію хребта з компресійним переломом. Наразі після тривалого лікування та реабілітації Олег Іванович готовий повернутися на передову.
Для воїнів-«афганців» бойове братерство – не пусті слова. Вони повертаються туди, де їхні бойові товариші, де проливається кров, де ворог порушує спокій нашої держави, де зараз найбільше потрібні. Маємо надію, що доля вбереже захисників України, від ворожих куль.
Запрошуємо відвідати виставку «Родинна пам’ять про війну: Збережено», яка проходить в центральному корпусі музею і триватиме півроку.
Ірина КОЦАБ’ЮК,
завідуюча реліквійної експозиції «Трагедія і доблесть Афгану».
Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни» переіменовано на «Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс». Зміна назви визначена наказом Віце-прем’єр-міністра – міністра культури В’ячеслава Кириленка від 16 липня 2015 року.
Рішення про переіменування музею прийнято на підставі законів про декомунізацію – «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» і «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», а також законів «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій», «Про культуру», «Про музеї та музейну справу», Положення про Міністерство культури України.
У цьому рішенні також враховано результати громадського обговорення і круглого столу щодо зміни назви Меморіального комплексу, а також подання від музею.
Прес-служба Міністерства культури.
Нове у законодавстві
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести зміни до таких законів України:
1. Статтю 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399; 2006 р., № 37, ст. 318) доповнити частиною третьою такого змісту:
«Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком».
2. В абзаці першому підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49-51, ст. 376; 2005 р., № 25, ст. 339) слово «передбаченого» замінити словом «передбачених».
II. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року.
2. Кабінету Міністрів України до 1 січня 2016 року:
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити перегляд і скасування міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.
Президент України П. ПОРОШЕНКО.
м. Київ,
15 липня 2015 року,
№ 614-VIII.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексу України
щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб
Верховна Рада України постановляє:
I. Підпункт 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., №№ 13-17, ст. 112) доповнити абзацом другим такого змісту:
«Положення цього підпункту не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
II. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування.
2. Кабінету Міністрів України у двомісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Президент України П. ПОРОШЕНКО.
м. Київ,
17 липня 2015 року,
№ 653-VIII.
Пам'ятаємо
Пам’яті Олега Міхнюка
20 серпня 2014 року на Донбасі загинув заступник голови Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) Олег Іванович Міхнюк.
19 серпня 2015 року в пам'ять про бойового побратима в Києві Українська Спілка ветеранів Афганістану організує та бере участь у меморіальних заходах:
– збір ветеранів о 10.00 біля Всеукраїнського пам’ятника загиблим в Афганістані;
– панахида по загиблих у церкві Воскресіння Христового – Храмі пам’яті загиблих і ветеранів Афганістану;
– відвідання місця поховання О. І. Міхнюка на Лук’янівському військовому кладовищі.
ДОРОГОЙ НАШ ЧЕЛОВЕК
На 90 году жизни остановилось сердце Елены Ивановны Гусак – матери лейтенанта Гусака Владимира Николаевича, погибшего в 1984 году в Афганистане.
Перенеся страшное горе, Елена Ивановна не замкнулась в себе, а подняла, объединила в Днепропетровской области всех матерей и вдов участников боевых действий, погибших в Афганистане, стала разыскивать, переписываться с матерями из других республик бывшего Союза. А в июне 1990 года была делегирована в Москву от Украины на встречу родителей погибших в Афганистане воинов с руководством Министерства обороны, Главной военной прокуратуры, народными депутатами – членами Верховного Совета СССР. Елена Ивановна была избрана членом Правления Всесоюзного и Всеукраинского советов семей погибших, председателем Днепропетровского областного и заместителем председателя городского совета семей погибших участников боевых действий в Афганистане.
Забота о социальной защите семей погибших была ее первой задачей. Елена Ивановна очень беспокоилась о семьях, которые проживали в селах по одному-два человека, которые не знали куда обращаться за помощью, и она писала письма матерям, обращалась к руководству области, обладминистрации, взывая оказывать помощь и не оставлять без внимания семьи, у которых война забрала самое дорогое – сыновей, отцов. мужей. А сколько писем написала руководителям государства, народным депутатам, Уполномоченному Верховной Рады Украины по правам человека. Свою жизнь Елена Ивановна посвятила общественной работе, памяти всех, кто не вернулся с Афганской войны.
Умная, честная, справедливая, строгая и одновременно добрая, отзывчивая, она никогда для себя ничего не делала. Жила по принципу – всем или никому. Елена Ивановна была нам и матерью, и сестрой, и подругой, с которой можно было обо всем поговорить, посоветоваться.
Нам, семьям погибших в Афганистане воинов, и всем, кто знал Елену Ивановну, будет ее очень не хватать.
Светлая память о Елене Ивановне Гусак навсегда сохранится в наших сердцах.
Лидия МАЗНИЧЕНКО и 175 членов семей воинов Днепропетровщины, погибших в Афганистане.
УКРАЇНСЬКЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ
На продовження розмови щодо посилення впливу ТБ на громадську думку в період чергових виборів надаємо відомості про 4 основні медіа-групи в Україні. Зауважуючи при цьому, що всі вони підконтрольні олігархам, для яких телебізнес є збитковим, особливо після вимушеної відмови від російських серіалів. Але це той випадок, коли йде боротьба за рейтинги, які конвертуються у політичний вплив. Отже:
– «1+1 медіа» Ігоря Коломойського («1+1», «2+2», «ТЕТ», «УНІАН-ТБ», «1+1 International»);
– «Іnter Media Group» Дмитра Фірташа і Сергія Льовочкіна («Інтер», «Інтер+», «НТН», «К1», «К2», «Мега», «Піксель», «Еnter-фільм», «ZOOM»);
– «Медіа Група Україна» Рината Ахметова («Україна», «Футбол 1», «Футбол 2», «НЛО-ТВ»);
– «Star Light Media» Віктора Пінчука («СТБ», «ISTV», «Новий канал», «М1», «М2», «QTV»).
В. СІРОШТАН.
Ростуть гвардійці у Полтаві
Молодіжна громадська організація клуб юних десантників «Гвардія» (керівник – В. С. Курган), громадська організація «Учасники бойових дій (воїни-інтернаціоналісти) Октябрського району Полтави» (голова – В. П. Корнійчук) і громадська спілка «Центр реабілітації» учасників бойових дій та АТО (голова – В. О. Каспич) організували й провели польові збори членів клубу.
Діти протягом року вивчали теорію початкової військової науки, займалися фізичною, стройовою і парашутно-десантною підготовкою. Для закріплення теоретичних знань організовано й проведено на базі ПТУ №23 в селі Писарівщина Диканського району Полтавської області військово-патріотичні збори, в яких взяли участь кадети і курсанти клубу «Гвардія», учні цього ПТУ, а також два військові патріотичні клуби з Київської області – громадська молодіжна організація «Ратібор» з Ірпеня і клуб «Миротворець» з Обухова.
Хлопці та дівчата виконували планову програму з військової спортивної підготовки, а також тактичну, парашутно-десантну, спеціальну, орієнтування на місцевості та виживання в складній ситуації.
Інструкторами вихованців клубів були їхні керівники, крім того, до тренувального процесу залучили інструкторів з Київщини. Мета польових зборів – завершити і закріпити теоретичну річну програму, обмін досвідом між військово-патріотичними клубами та підготовка курсантів до військової служби.
Під час зборів відпрацьовували прийоми стройової підготовки, нормативи розбирання та збирання автомата, нічні виходи в задану місцевість, перехід вплав через річку Ворсклу, навчальні стрільби з міномета, встановлення розтяжок.
Офіцери військової служби правопорядку провели навчання з військової медицини, засобів зв’язку та продемонстрували новітнє екіпірування сучасного солдата, а начальник військового коледжу сержантського складу К. В. Злобин надав курсантам методичні посібники.
Як зазначив директор Департаменту освіти Полтавської ОДА Є. А. Ленський, такі військові збори повинні бути підпорядковані Департаменту освіти і проводитися щороку. У зборах мають брати участь учні шкіл і профтехучилищ, викладачі предмету «Захист Вітчизни» зможуть підвищити свій професійний рівень. Все це покращить військово-патріотичне виховання молоді.
Ю. ЛИТВИШКО,
заступник голови громадської організації
«Учасники бойових дій (воїни-інтернаціоналісти)
Октябрського району Полтави».
Не забувають загиблих земляків
З ініціативи Бучацької районної організації УСВА в селі Переволоки на Тернопільщині відбувся традиційний турнір з футболу пам’яті загиблих в Афганістані земляків.
Змагалися чотири сільські команди. Усі матчі проходили у запеклій боротьбі, сотні глядачів з навколишніх сіл, серед яких було багато молоді, активно підтримували учасників. Переможцем турніру стала команда з Старих Петликівців, яка отримала Кубок пам’яті. Усі команди відзначені грамотами й цінними подарунками, окремо було відзначено кращого голкіпера, бомбардира, гравця.
Відбувся концерт за участю тернопільського гурту воїнів-«афганців» «РД» і автора-виконавця військово-патріотичних пісень Романа Лотецького.
Василь КОГУТ,
перший заступник голови Тернопільської обласної організації УСВА.
Колективізм і воля до перемоги
З метою вшанування пам’яті загиблих в Афганістані, а також популяризації спорту і патріотичних настроїв серед молоді в селі Поляни Березнівського району Рівненською обласною організацією УСВА спільно з відділом у справах молоді та спорту облдержадміністрації проведено традиційний ХХVІІІ турнір з волейболу пам’яті воїна-інтернаціоналіста Івана Холода.
Рядовий Іван Холод з грудня 1979 року служив у складі 66-ї ОМСБр в Афганістані. 11 травня 1980 року загинув смертю хоробрих у бою біля Асадабада. Нагороджений посмертно медаллю «За відвагу». У тому ж бою загинула більша частина бойових побратимів Івана з мотострілецької роти, а замполіт роти старший лейтенант М. А. Шорніков, прикриваючи відхід бійців, підірвав себе і ворога гранатою й посмертно нагороджений званням Героя Радянського Союзу.
На батьківщину воїна-інтернаціоналіста приїхали 16 збірних команд ветеранів Афганістану та учасників АТО. Перед відкриттям змагань відправили панахиду і поклали квіти до пам’ятника Івану Холоду, вшанували пам'ять загиблих воїнів-інтернаціоналістів хвилиною мовчання.
Представники районної і місцевої влади, організатори і спортсмени, ветерани Афганістану, учасники бойових дій в зоні АТО, місцеві жителі взяли участь в урочистому мітингу присвяченому відкриттю меморіальної дошки на честь І. Холода на фасаді школи, де він навчався.
Зі спогадами про загиблого земляка виступили місцеві жителі, голова обласної організації УСВА В. Ф. Гурницький, голова Березнівської райдержадміністрації М. П. Мельник, Полянський сільський голова Р. М. Ковальчук, заступник голови райради Л. П. Пилипчук. Школярі розповіли про Афганську війну та життя І. Холода.
Слід відзначити відмінну підготовку команд, дух колективізму та волю до перемоги, які панували на турнірі. Група «Пам'ять» підтримувала бадьорий дух учасників змагань виконанням пісень,
Чудову майстерність показала команда Рівненської районної організації УСВА (голова – І. Ю. Тижук), яка перемогла в напруженій боротьбі. Кращий гравець турніру – учасник бойових дій в Афганістані Л. Л. Кухновець. Організаторам, призерам і активним учасникам турніру В. Ф. Гурницький вручив перехідний кубок, медалі, м’ячі та цінні подарунки.
Змагання надали можливість не тільки оцінити спортивні досягнення ветеранів Афганістану та учасників АТО, а також дали нагоду поспілкуватися й повернутися думками в минуле і обговорити проблеми сьогодення. Товариші по зброї згадували роки в Афганістані, бойові рейди, нічні десанти в горах, загиблих однополчан.
Турніри пам’яті – складова військово-патріотичного виховання молоді на прикладах героїзму воїнів-інтернаціоналістів.
Леонід ГОРОЩУК,
учасник бойових дій в Афганістані.
У запеклій боротьбі
У Старій Вижівці на Волині відбувся традиційний турнір з футболу, присвячений загиблим в Афганістані землякам.
Голова Старовижівської районної організації УСВА Іван Шух наголосив на необхідності пам’ятати тих, хто не повернувся з далекої афганської землі.
У запеклій боротьбі перемогла та отримала кубок команда «Шанс» з райцентру. Призерам вручено грамоти й грошові премії.
Григорій ПАВЛОВИЧ,
голова Волинської обласної організації УСВА.