Психологічна стійкість – запорука виконання бойового завдання |
|
|
Бойові дії у зоні проведення антитерористичної операції свідчить про зростання психогенних розладів серед військовослужбовців. Як реагувати на кризові психологічні ситуації в військовому колективі? Яким чином долати посттравматичні психологічні розлади? Як розпізнати психологічні проблеми у підлеглих? Ці та інші питання виникають у офіцерів під час роботи з особовим складом. Для впровадження практичного досвіду у навчальний процес активно залучаються волонтерські організації.
За ініціативою викладачів кафедри військової педагогіки та психології та фахівців відділення по роботі з особовим складом Військового інституту із слухачами курсів військової підготовки військовослужбовців рядового та сержантського складу під час вивчення курсу «Психічне здоров’я в умовах бою, операції та надзвичайної ситуації» була запрошена Наталя Степук, волонтер-психолог підрозділу "Психологічної кризової служби ". Вона займається цими питаннями вже другий рік і в інституті не вперше.
– Збереження психічного здоров’я – це дуже важливо. Коли людина в безпорадності, психічно пригнічена, вона не може нічого робити. Військовослужбовець не може виконувати бойових завдань. Людина повертається в соціум, і в соціумі вона дезадаптована. Бійці іноді таких називають «ми його втратили». Такі моральні втрати впливають абсолютно на всі сфери життя: і на роботу, і на сімейне життя, і на побут. Особливої ваги для військовослужбовців набувають не лише навички злагодженого ведення бойових дій, але і психологічна стійкість, здатність переносити тривале психологічне навантаження та виконувати бойові завдання у стані напруження, – пояснює психолог.
В процесі навчання слухачі розглянули методи запобігання психічним травмам, посилення емоційної стійкості та формування здатності швидко відновлювати психічну рівновагу після дії стресової ситуації.
Слухачі курсів після проходження навчання матимуть навички роботи з особовим складом щодо попередження подібних ситуацій, збереження психічного стану колективу, його підтримки і збереження високого морально-психологічного настрою. Робота зі слухачами ведеться відповідно до новітніх вимог з урахуванням актуального досвіду волонтерів, які безпосередньо працювали з військовослужбовцями в бойових умовах.
М. ДОРОХОВ,
науковий співпрацівник науково-дослідного центру Військового інституту.
О. МОЛОДЦОВ,
слухач курсів.
|