Військово-патріотичне виховання дітей та молоді є важливим завданням статутної діяльності Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів).
Робота з військово-патріотичного виховання здійснюється за такими напрямами:
– виховання у молоді почуття гордості за власну країну, її народ, історію і традиції, вшанування завоювань і досягнень минулих поколінь, формування усвідомленого висновку щодо необхідності захисту Батьківщини, її незалежності, територіальної цілісності, економічних і духовних цінностей;
– фізичне виховання, спортивно-прикладна і початкова військова підготовка молоді, опанування навичками володіння стрілецьким озброєнням, первинної медичної допомоги, подолання смуги перешкод, формування спроможності й впевненості подолати труднощі майбутнього військового життя та участі у захисті Батьківщини;
– інформаційна підготовка молоді для можливості протидії заходам і засобам інформаційної війни ворожого оточення.
З метою реалізації обраних напрямів використовується плідна співпраця з органами місцевої влади і самоврядування й низка форм виховної роботи з використанням високої творчої активності ветеранів, зокрема увічнення пам'яті загиблих, інформаційна і меморіально-музейна діяльність, фізичне виховання, спортивно-прикладна і початкова військова підготовка молоді.
Найбільш вагомі досягнення у цій роботі неодноразово відзначалися в обласних організаціях УСВА: у Волинській (голова – Григорій Павлович), Дніпропетровській (голова – Віктор Волошин), Житомирській (голова – Павло Ментов), Кіровоградській (голова – Віктор Остащук), Черкаській (голова ВГО «Майбутне України» – Георгій Мальчин), у місті Харкові (голова – Віктор Коваленко), Оболонському районі Києва (голова – Вадим Марченко) та інших областях, районах і містах України.
Робота з увічнення пам'яті загиблих. Протягом минулих років відкривалися нові пам'ятники, меморіальні дошки, музеї. І що головне – вся ця робота проводилася з мінімальною допомогою з боку держави. Учасники бойових дій самі шукали спонсорів, художників, скульпторів, залучали до цього процесу молодь. Робота велася на очах односельців, і це надавало всім приклад згуртованості суспільства і мало виховний ефект. Адже відкриття кожного нового пам'ятника – це не самоціль, не змагання між областями хто відкриє більше, це громадянський обов'язок суспільства перед загиблими бойовими побратимами.
Усі обласні та більшість районних центрів України вже мають достойні меморіали пам’яті й слави на честь учасників бойових дій на території інших держав. Їх вже більш як 500.
Прізвище кожного загиблого воїна не менш як тричі викарбовано у граніті: у Києві, в обласному і районному центрах. А на гранітних плитах меморіалу в Кролевці Сумської області вказано імена всіх учасників бойових дій району. Зараз мова йде вже про реконструкцію і розширення меморіалу.
Розглядається ініціатива і здійснюються організаційні кроки з реконструкції меморіалу воїнам-інтернаціоналістам у Києві. Планується увічнити пам'ять полеглих громадян України в усіх зарубіжних війнах і конфліктах після Другої світової війни.
На жаль, за минулі п'ять років було сплюндровано наші пам'ятники в Києві, у Львівській та Одеській областях. Тому необхідно особливу увагу приділяти вихованню підростаючого покоління. Одними уроками мужності у навчальних закладах цю проблему не вирішити. Доцільно ці уроки проводити біля пам'ятників, меморіальних дощок, у музеях бойової слави. Активніше залучати молодь до масових заходів ветеранів, ритуалів покладання квітів до меморіалів, пісенних фестивалів, спортивних змагань.
Меморіально-музейна робота. Співпраця з Національним музеєм історії України у Другій світовій війні триває і при сучасних суттєвих матеріальних обмеженнях. Ще тривала афганська війна, коли співробітники музею привозили з Афганістану експонати, збирали інформацію про учасників війни. За допомогою УСВА з чергової експозиції у головному приміщенні музею було розгорнуто перший в СНД державний музей воїнів-інтернаціоналістів. Зараз співпраця носить творчий і науковий характер й забезпечується взаємна підтримка при проведенні патріотичних громадських заходів, роботі з молоддю, поповненні фондів музею.
За участю Спілки відкрито присвячену афганським подіям експозицію у Національному музеї Збройних Сил України.
Розширюються обласні й місцеві музеї, створюються нові експозиції (Харків, Миколаїв, Херсон, Суми, Вінниця, Київ), які також є важливими базами для проведення виховної роботи з молоддю.
Використання високої творчої активності ветеранів. Щорічно за участю УСВА та учасників бойових дій як авторів, упорядників, ініціаторів тощо в Україні видаються 10–15 книжок. Отримали міжнародне визнання книги серії «Афганська арена» авторів Сергія Червонописького, Валерія Аблазова та інших ветеранів війни. Книга Ігоря Моісєєнка «Сектор обстрілу – «Аісти» стала переможцем конкурсу Міністерства оборони України. Великим досягненням є книга «В горнилі локальних воєн», ініціатором і упорядником якої є Олег Зайченко, голова Уманської міськрайонної організації УСВА Черкаської області. Залишаються важливими і зразковими дослідження з історії Анатолія Костирі, які були видані раніше і перевидаються. На вимогу часу на підставі бойового досвіду ветеранів афганської війни було видано підручник бійця територіальної оборони і довідник з надання першої медичної допомоги.
Більшість наших видань спрямовуються до вітчизняних і закордонних бібліотек. Це запорука їх зберігання й популяризації, насамперед, через електронні каталоги. Крім того, на базі бібліотек і з допомогою їх персоналу проводяться презентації нових видань, виставки фотографій і книг, зустрічі з читачами і молоддю. Найбільш активно розвивається співпраця з Національною бібліотекою України для дітей, наглядову раду якої очолює Сергій Червонописький, з Національною Парламентською бібліотекою та іншими.
Фізичне виховання, спортивно-прикладна і початкова військова підготовка молоді. Щорічно за участю організацій УСВА проводиться більш як 200 військово-спортивних ігор, турнірів і змагань з майже 40 різноманітних видів спорту: прикладних (національні бойові мистецтва, військово-прикладні види, багатоборство, водно-моторний, водіння автомобілів, мотокрос, кульова стрільба, пейнтбол, рукопашний бій, бокс, кікбоксінг, вільна і греко-римська боротьба, дзюдо, карате, теквандо, джиу-джитсу, важка і легка атлетика, плавання, стрільба з лука, армреслінг, хортинг), з ігрових (волейбол, футбол, міні-футбол, баскетбол, гандбол, регбі, хокей, шахи, шашки, настільний теніс), веслування на байдарках і каное, туризму (спортивне орієнтування, походи, сходження на гори), (рибна ловля).
До заходів залучаються представники усіх вікових категорій від дошкільного, шкільного до поважного, ветеранського віку.
Спортивні меморіали присвячуються воїнам-інтернаціоналістам, зокрема, пам'яті В. Шиманського, В. Ткачука, О. Денисюка, Ю. Троцюка, В. Карпухіна, В. Горшкова, А. Рзянкіна, С. Яцковського, І. Шкварка, В. Олійника, В. Поддубного, І. Плосконоса, І. Боти, С. Коротуна, О. Бідного, Н. Лисяка, П. Лигуна, В. Буркіна, В. Удовиченка, Н. Белоконя, К. Кирюхіна, С. Фурмана, М. Схабенка, О. Онищука, С. Кисельова, О. Базилевича, С. Чухина, П. Корчака, В. Киселя, А. Захаревського, В. Химича, А. Олійника, В. Штрукаля, В. Костенка, У. Джуманіязова, С. Бойка, А. Левченка, С. Гавросієнка, К. Шкроботенка, О. Хуторянського, М. Мотори, А. Поркуяна, Ю. Сиваченка, А. Леонтьєва, А. Губаря, А. Бочарова, П. Рубана, А. Линьова, Т. Протасевича, С. Козлова, В. Коваленка, І. Холода та інших.
Творчі колективи і виконавці УСВА відомі не тільки всій Україні, але й в країнах СНД. Плідно працюють й з року в рік, підвищують професійність і виконавську майстерність колективи «Долг» (Тернопіль), «Інтерконтингент» (Тернопіль), «Перевал» (Вінниця), «Ташакор» (Біла Церква), виконавці О. Брагін (Одеса), В. Коваленко (Івано-Франківськ), С. Котляревський (Вінниця), В. Купрієнко (Бородянка), Л. Мицак (Полонне), Л. Мухін (Київ), О. Надточій (Ромни), В. Рикун (Суми), В. Стецький (Кривий Ріг), О. Ткач (Херсон), Ю. Шкітун (Запоріжжя). Кожний з творчих колективів і виконавців має багату фонотеку, збірки популярних творів на CD і DVD дисках.
Щорічно за участю УСВА проводиться від 10 до 15 всеукраїнських і міжнародних, а також від 20 до 30 фестивалів військово-патріотичної пісні регіонального значення.
Виступи творчих колективів і виконавців завжди є невід’ємними, важливими частинами всіх урочистих, виховних та інших патріотичних заходів за участю воїнів-інтернаціоналістів.
Інформаційна робота. Ветерани афганської війни за запрошенням проводять у навчальних закладах зустрічі та уроки мужності.
З 2005 року активно діє сайт УСВА, на якому оперативно розміщуються новини про участь ветеранів у заходах у всіх областях, містах і районах держави, які стосуються соціального захисту і прав ветеранів війни, сімей загиблих і померлих учасників бойових дій, військово-патріотичного виховання молоді тощо. Сайт користується значною увагою, його вже відвідали більш як 15 мільйонів читачів.
Щомісяця на восьми шпальтах регулярно виходить газета УСВА «Третій тост», де друкуються законодавчі матеріали з питань соціального захисту сімей загиблих військовослужбовців, інвалідів війни, учасників бойових дій, юридичні консультації, матеріали про життя і роботу організацій УСВА (територіальних, місцевих, районних), спогади, проза і поезія. Важливою темою і постійною рубрикою в газеті було і є патріотичне виховання, участь у ньому воїнів-інтернаціоналістів.
У зв’язку з подіями, які відбуваються в країні впродовж останніх років, за ініціативи Правління УСВА було направлено пропозиції до керівників держави щодо:
– посилення участі УСВА у військово-патріотичному вихованні, підготовці молоді до захисту Вітчизни;
– формування об’єднаних навчальних центрів бойової підготовки підрозділів резервів ЗСУ, МВС, ПВ, СБУ;
– залучення учасників бойових дій – членів УСВА на посади викладачів, інструкторів навчальних центрів, радників у військових і правоохоронних частинах і підрозділах;
– створення з членів УСВА Громадської комісії з перевірки якості підготовки і забезпечення підрозділів резерву до участі у бойових діях до їх направлення в зону АТО;
– формування спецпідрозділів (команд), в яких переважну більшість складатимуть члени УСВА – учасники бойових дій в Афганістані;
– формування з членів УСВА регіональних команд, підрозділів й інформаційних центрів для оперативного посилення забезпечення громадського порядку та охорони важливих державних і комунальних об’єктів;
– залучення представників УСВА до робочої групи АТЦ з питань визволення та обміну військовополоненими й розшуку осіб, які пропали без вісті у період бойових дій в АТО;
– створення цільових благодійних матеріальних фондів громадських організацій та координація їх дій для термінової підтримки захисників Вітчизни.
УСВА брала участь у розробці «Державної стратегії розвитку національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016–2020 роки» і підготувала низку пропозицій до неї, які було враховано.