8 вересня 2016 року голова Української Cпілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) Сергій Червонописький провів селекторну нараду з активом всеукраїнської громадської спілки.
Київська філія ПАТ «Укртелеком» забезпечила якісний зв'язок з усіма обласними центрами України протягом двох з половино годин. У спеціалізованих студіях були присутні голови обласних організацій УСВА, їх заступники, члени правлінь, керівники районних осередків, представники сімей загиблих воїнів та організацій, з якими у гуманітарній сфері співпрацює УСВА.
Голова УСВА Сергій Червонописький у вступному слові зосередив увагу учасників наради на соціальних проблемах ветеранів і необхідності активної протидії тенденціям зниження соціальних стандартів і рівня соціального захисту ветеранів:
Розпочався новий політичний сезон в Україні, а для нас не менш важливо – активна робота над проектом Держбюджету 2017 року.
Зосереджу вашу увагу на двох питаннях.
1.
Соціальні проблеми ветеранів.
Ветеранів війни всіх поколінь турбує невирішеність за 25 років існування незалежної України соціальних і медичних проблем учасників бойових дій, інвалідів війни, сімей загиблих і поранених воїнів.
Але розставимо пріоритети нашої діяльності у відповідності з поточною ситуацією.
Перш за все: ми – ветерани
війни і більш інших розуміємо, як Україні потрібен мир і сподіваємось, що в
парламентсько-президентської республіці буде парламент, який прийме доленосні рішення, та знайдуться талановиті лідери виконавчої влади, спроможні їх реалізувати та забезпечити Україні мирний шлях розвитку.
Друге: ми розуміємо, що стан економіки, а саме відсутність достатньої кількості робочих місць та невиправдано низка вартість робочої сили, є причиною багатьох соціальних негараздів в Україні, зокрема у пенсійному забезпеченні громадян. Сучасна влада свідомо створює нові «робочі місця», але лише у правоохоронних та військових органах, встановлюючи керівникам нових органів «заоблачні» посадови оклади, Але розмір пенсії більшості ветеранів не перевищує реального прожиткового мінімуму, а пенсії військовослужбовцям і іншим особам, які отримають спеціальні пенсії, в зв’язку зі змінами грошового забезпечення не перераховуються. Тривають постійні посягання на обмеження доходів працюючих пенсіонерів.
Третє: ветерани обурені збоченням новими змінами сучасного законодавства стосовно ветеранів війни, які привели до дискримінації і обмеження прав ветеранів афганської війни, а головне –
сімей загиблих воїнів, а також обмеження на складне протезування для інвалідів афганської війни.
Четверте: до додаткового різкого зниження рівня життя приводять чергові підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги та послуги транспорту без публічного їх обґрунтування. Крім того, уряд (Мінсоцполітики) оприлюднив чергові наміри щодо «монетизації» пільг ветеранам війни, військової служби і праці без попереднього публічного обговорення, а у ветеранів існує зневіра до справедливого реформування у згаданої сфері.
П’яте: але не менш головне, що надає вплив на життя нашої спільноти – це принципове політичне рішення щодо децентралізації управління і перенесення центру тяжіння у вирішенні соціальних проблем ветеранів з держбюджету на місцеві бюджети. Ми вже маємо приклади такого реформування стосовно пільгового проїзду (акції у Полтаві) і спроби передати на місцевий бюджет госпіталь «Лісова поляна». Все це важливо тримати на контролі ветеранської спільноти при проходженні державного і місцевих бюджетів на наступний рік.
Я перерахував лише деякі проблеми, над якими постійно працює Спілка. Можливо включити до цього переліку ще багато хронічних, добре відомих питань, а саме: не знайдені шляхи вирішення проблем житлового забезпечення, проблем забезпечення інвалідів війни спецавтотранспортом з ручним керуванням, Не вирішені проблеми соціальної і медичної реабілітації учасників бойових дій, інвалідів війни, сімей загиблих і поранених воїнів, медичного і санаторно-курортного забезпечення ветеранів, відсутність регулярних профілактичних заходів, необхідність сплати за кваліфіковану медичну допомогу, висока вартість ліків, недостатнє забезпечення спеціалізованих медичних закладів для ветеранів тощо.
Нажаль, не всі керівники територіальних організацій активно включаються в боротьбу за права ветеранів, і з невідомих причин гальмують заходи УСВА по захисту соціальних прав ветеранів (Херсонська обласна та Київська міська організації).
2. Проблеми громадського руху ветеранів
На протязі останніх років рух ветеранів, склад та діяльність громадських об’єднань ветеранів зазнає суттєвих змін:
– введено в дію нове законодавство щодо формування і діяльності громадських об’єднань: Закон України «Про громадські об’єднання», яким спрощена реєстрація і знижені вимоги до створення громадських об’єднань, зокрема всеукраїнських спілок і організацій ветеранів, крім того новим Податковим кодексом звужуються права ветеранських організацій як неприбуткових у питаннях надання ветеранам і родинам загиблих воїнів матеріальної допомоги.
Правління і Ревізійна комісія УСВА здійснюють консультативні кроки щодо виходу з ситуації, що склалася, перш за все, для організацій, які працюють на єдиному Статуті УСВА;
– ветерани Великої Вітчизняної, Другої світової війни, авторитет, обличчя і основа громадських об’єднань, молодшим з яких зараз біля 90 років, в наслідок вікових обмежень, практично не приймають участі у роботі громадських об’єднань;
– втрачено управління територіальними організаціями ветеранів Автономної Республіки Крим, але на особистому рівні зв’язки між ветеранами тривають;
– військові події на Сході України ускладнили роботу з територіальними організаціями Луганської і Донецької областей. У цьому місяці ми плануємо провести зустріч ветеранів у Донецькій області і обговорити актуальні питання.
– події на Сході нашої держави створили нову чисельну групу населення України, яка віднесена до ветеранів війни, зі складу якої формуються нові багато чисельні організації і спілки ветеранів. Ці громадські об’єднання не тяжіють до об’єднання і спільної діяльності з традиційними існуючими багато років громадськими об’єднаннями ветеранів Другої світової і афганської війн, ветеранів військової служби; але до нових учасників бойових дій необхідно ставиться, як до молодших братів, з розумінням і витримкою, всьому свій час;
– в середовищі ветеранів афганської війни зареєструвалися нові організації, асоціації, що послаблює єдність ветеранського руху;
– змінилося ставлення керівництва держави, центральних органів виконавчої влади, зокрема Міністерства соціальної політики України і Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції до ветеранського руху, перш за все, до традиційних ветеранських об’єднань, до моральних і матеріальних проблем ветеранів; має місце зневага до ветеранів попередніх поколінь і відверте боягузтво та загравання перед ветеранами антитерористичної операції.
На кожний з цих викликів Правління УСВА реагує адекватно і здійснює відповідні заходи, поки ще – на шляхах конструктивної співпраці з владою.
Але,
як свідчать заяви представників територіальних організацій, крапка терпіння вже підійшла до крапки кипіння.
Тому прошу коротко, без лозунгів, по – діловому, внести пропозиції щодо соціальних проблем і шляхів їх вирішення».
Керівники обласних організацій розповіли про стан справ у кожному регіоні та внесли ряд цікавих і важливих пропозицій для подальшої роботи УСВА.
Найбільш критична ситуація в соціальній сфері склалася у Закарпатській області, де керівники місцевих органів влади не приділяють уваги до соціальних проблем ветеранів. Про це у своєму виступі доповів голова обласної організації Віктор Югас.
В інших областях проблеми, які перераховані у вступному слові голови УСВА, мають місце з різною гостротою, але колективними заходами, включаючи протестні, вдається добиватися позитивних підсумків. У боротьбу за «свій госпіталь» «Лісова поляна» включилися усі обласні організації і це дало проміжний результат – Міністерство охорони здоров’я України відкликало свій лист з пропозицією передати його на утримання з місцевого бюджету міста Києва. Але це ще не остаточне рішення і не можна послаблювати увагу цьому питанні.
Голова Полтавської обласної організації УСВА Юрій Цомартов підкреслив, що питання звуження прав ветеранських організацій на надання матеріальної допомоги ветеранам може вирішити лише шляхом внесення змін у чинне законодавство, а проводити масові акції можна лише при гарантії виконання владою їх вимог. Правління Полтавського обласного відділення Спілки виступило з ініціативою та звернулося до керівництва держави щодо проведення пілотного проекту щодо державного медичного страхування учасників бойових дій.
Голова Хмельницької обласної організації УСВА Микола Приступа звернув увагу на той факт, що вплив Спілки на соціальні процеси в країні зменшився через те, що керівники центральної влади не приймають і не зустрічаються з керівництвом УСВА.
Голова Дніпропетровського обласного об’єднання УСВА Віктор Волошин звернув увагу учасників наради на більш дієвому використанню ресурсу Громадських рад при органах виконавчої влади усіх рівнів та активніше ініціювати подання електронних петицій на адресу вищих керівників держави щодо вирішення соціальних питань ветеранів війни.
Голова Миколаївської обласної організації Юрій Соловей розповів про досвід формування спецгрупи ветеранів для забезпечення безпеки ветеранських заходів.
У заключному слові голова УСВА Сергій Червонописький закликав побратимів бути пильними і активно втручатися у формування місцевих бюджетів і за наслідками їх аналізу приймати рішення щодо заходів реагування.