" /> Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) - Івано-Франківськ. То був наказ. І ми його виконали... Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
 
 
 
    
 
Головна
Новини
Про організацію
Голова УСВА
Публікації
Електронні книги УСВА
Акції
Документи
Нормативні документи
Ветеранські закони
Фотогалерея
Зв`язок
Музей
Реабілітація
Питайте-відповідаємо
Локальні війни
Анонси
Книга вдячності
Організації УСВА
Сайти ветеранів
Фестивалі
Майбутнє України
 


Погода
Погода!


43712545 Відвідувачів
Укрінформ
Міністерство оборони
Урядовий портал
Боевое Братство
Президент України Офіційне інтернет-представництво
Орденские планки – ветеранам
Івано-Франківськ. То був наказ. І ми його виконали... Надрукувати Надіслати електронною поштою
     —Та далека, здавалося б, війна і донині болить пам'яттю й ранами, які, хоч і загоїлись, але залишили рубці, що не зникають, — каже голова Івоно-Франківської обласної Спілки ветеранів афганської війни Юрій КУПЧІЙ, нагороджений орденом Червоної Зірки і медаллю «За відвагу». — І проблем у колишніх афганців, їхніх сімей багато. Насамперед скажу: не всі зуміли адаптуватись у суспільстві, яке на межі 90-х років минулого століття буквально змінило свою соціальну спрямованість, і не один з нас почув від того чи іншого чиновника: «Я тебе в Афганістан не посилав».
 
     Дев'ятнадцять літ тому 15 лютого 1989 року завершилось виведення радянських військ з Афганістану. Коли посилали українців на ту чужу далеку війну, ніхто не питав їх, не проводили референдумів і не блокували парламентської, себто цекакапеересівської трибуни. А війна та стала важким іспитом і трагедією для сотень тисяч людей...
   «Для всіх, хто безпосередньо перебував на афганській війні, і тих, хто довгими тривожними днями й ночами чекав звістки від них і повернення своїх синів, чоловіків, батьків, коханих, друзів, вона стала важким випробуванням і трагедією, і за своєю суттю була чужою, — йдеться у привітанні з цієї нагоди виконуючого обов'язки начальника Івано-Франківського гарнізону підполковника Олега Мороза. — Були серед них і прикарпатці. На цю неоголошену війну було відправлено 2 881 нашого земляка. З них 82 загинули, один пропав безвісти, 116 залишились інвалідами. Ця рана гоїтиметься довго-довго, цей біль болітиме безкінечно...»
   Звертаючись до колишніх афганців, О. Мороз наголошує: «Ви з гідністю витримали важкі випробування, солдатську присягу, ціною власного життя захищали бойових товаришів і стали прикладом мужності для молоді. Ми схиляємо голови перед пам'яттю загиблих, висловлюємо слова скорботи членам сімей, рідним та близьким, бойовим друзям. А учасникам бойових дій, які мужньо пройшли через пекло тієї страшної війни, бажаємо оптимізму, доброго здоров'я, злагоди та добробуту в сім'ях, віри в майбутнє».
   Воно так — посилала держава, в якій усі ми тоді жили. Але солдати чесно виконали свій військовий обов'язок.
   — Як нинішня держава допомагає вам у соціально-медичній реабілітації учасників бойових дій?
   — Практично всі, хто потребує, одержують безплатні путівки в Пущу-Водицю в санаторій ім. Семашка, за рахунок субвенцій з Державного бюджету отримуємо три-чотири квартири на рік. Певні проблеми вирішуються на місцях за сприяння місцевої влади. Та все одно їх залишається чимало. Чомусь чітко не виписано у законодавстві спадкоємність, так би мовити, пільг по втраті годувальника для сімей афганців. І тих, які загинули, і тих, які через хвороби відходять уже в мирний час. Хотілося б більшої уваги і від обласної ради. Уже кілька років, як Спілці виділено в селі Татарові Яремчанської міськради 0,75 сотих землі під побудову оздоровчо-реабілітаційного центру. Але остаточне рішення ніяк не можуть затвердити на сесії. Навіть є намагання на рівні уряду позбавити доплат сім'ям загиблих, які й так мізерні і становлять близько 90 гривень...
   — Свого часу «Галичина» писала про увіковічення пам'яті полеглих афганців...
   — Справді, ще в 2003-му скульптор Василь Вільшук виграв конкурс на створення пам'ятника, який має бути встановлений в Парку воїнів-інтернаціоналістів в Івано-Франківську. Але й донині його так і не зведено. Щоправда, завершуємо там будівництво церкви-каплиці. І якщо б влада спромоглася посприяти, то було б одночасно відкрито і маленький храм і, нарешті, пам'ятник.
   — А чи допомагають вам меценати, адже багато можна зробити громадою...
   — Безперечно, це підприємці колишні афганці Віктор Коваленко, Володимир Сабецький, Богдан Пашко, а також підприємці ІгорФедик, Михайло Литвин, Роман Тимків, Павло Їжак, Костянтин Сініцин, Володимир Балагура, керівники «Індекс-банку», банку«Фінанси і кредит», ТзОВ «Торговий дім «Континіум-Галичина»...
    Бажаю афганцям і їх рідним, сім'ям полеглих добра, злагоди, взаємної підтримки, здоров'я і щастя.
Богдан ВІВЧАР.
 
 
< Попередня   Наступна >

 

 
 
© 2005-2018, Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)
www.usva.org.ua
pressusva@ukr.net
При любом использовании материалов сайта гиперссылка на usva.org.ua обязательна.
Редакция usva.org.ua может не разделять точку зрения авторов статей
и ответственности за содержание републицируемых материалов не несет.